اخبار

تحلیل اخبار از نگاه میهن بلاکچین ( تاریخ ۹ تا ۱۴ آذر)

در سری تحلیل اخبار از نگاه میهن بلاکچین، اخبار مهم هفته را بررسی می کنیم و تاثیرات و تحلیل های مربوط به این اخبار را توسط کارشناسان میهن بلاکچین ارائه می دهیم. توجه داشته باشید این تحلیل ها از قلم نویسندگان میهن بلاکچین است و از هیچ سایت و منبعی گرفته نشده است. در ادامه به تحلیل اخبار مهم هفته می پردازیم.

با ارز دیجیتال چین هر ثانیه زندگی شما نظارت می‌شود!

مصاحبه با جان مکافی درباره صرافی غیر متمرکز او

در آخرین شماره پادکست مونرو تاک (MoneroTalk)، داگلاس تومن (Douglas Tuman) میزبان این پادکست با جان مکافی درباره نظرات وی در خصوص ناشناس بودن در حوزه ارزهای دیجیتال، ارز دیجیتال بانک مرکزی کشور چین (CBDC) و معروف شدن بیت کوین به طلای دیجیتال صحبت کرد.

تحلیل نویسنده:

با عرضه تکنولوژی بلاکچین و بیت کوین در واقع انقلابی در صنعت مالی ایجاد شد. بلاکچین این قابلیت را دارد تا ارزی ایجاد کند که تحت کنترل شخص ثالث و هیچ نهادی نباشد. با عرضه ارز دیجیتال و استفاده هر چه بیشتر مردم از این ارزها، دولت ها کم کم احساس خطر کردند. زیرا ارزهای دیجیتال قابلیت آن را دارند که قدرت پول های سنتی هر کشور را به خطر بیاندازند. به علاوه ویژگی های متنوع ارزهای دیجیتال باعث می شود که این ارزها برای فرار از تحریم ها نیز بسیار مفید باشند.

در میان کشورهای زیادی که اقدام به عرضه ارز دیجیتال کشور خود کردند، ارز چین بیشتر از هر کشوری سر و صدا به پا کرد، زیرا کشور چین با یوان دیجیتال می تواند به رقابت جهانی با دیگر ارزها بپردازد. در مرحله اول این ارز می تواند رقیبی برای دلار آمریکا باشد و با تکنولوژی جدیدی که این ارز در مقابل دلار آمریکا عرضه می کند، توجه ها را به سمت خود جلب خواهد کرد. در مرحله بعدی این ارز رقیبی برای لیبرا فیسبوک خواهد بود. یکی از دلایل عجله چین برای عرضه یوان دیجیتال خود این بود که فیسبوک اقدام به عرضه لیبرا کرد. لیبرا می تواند تهدیدی برای یوان چین باشد و سرمایه ها را از سمت یوان به سمت لیبرا ببرد و آخرین مورد آن است که این ارز می تواند راه فراری برای تحریم های آمریکا نسبت به چین باشد. چین برای اینکه در این حوزه از رقیبان خود عقب نیافتد خیلی سریع در خصوص عرضه ارز دیجیتال خود تصمیم گرفت و آن را نهایی کرد.

اما باید به این نکته توجه داشت که دولت چین قوانین نظارتی سختی در تمام امور را در کشور خود اعمال کرده است. این ارز آن چنان که به نظر می رسد همانند سایر ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز نیست و ویژگی های بارز ارزهای دیجیتال را ندارد. طبق گفته مقامات چینی، در این ارز تنها از چند کاربرد و ویژگی تکنووژی بلاکچین بهره برده اند. این ارز در واقع تحت کنترل بانک خلق چین خواهد بود و نقل و انتقالات توسط این بانک کنترل می شود. در واقعا به نظر می رسد با این ارز کنترل ها و نظارت بسیار راحتتر خواهد بود. به همین دلیل است که جان مکافی معتقد است “اگر از ارز دیجیتال یوان استفاده کنید به شما قول می‌دهم که هر ثانیه زندگی شما نظارت و تجزیه و تحلیل خواهد شد.”

روش جدید سرقت ارز دیجیتال توسط هکرها؛ آدرس کیف پول خود را کپی پیست نکنید!

هکرها می‌توانند با استفاده از بدافزار جدیدی که آدرس دریافت شده را در حد فاصل کپی و پیست (Copy & Paste) کردن جایگزین کند، اقدام به سرقت ارز دیجیتال کنند.

تحلیل نویسنده:

هک در دنیای دیجیتال اتفاق تازه ای نیست. هر روز اخبار زیادی می شنویم که هکرها به سیستم امنیتی شرکت معروف یا صرافی نفوذ کرده اند. با وجود پیشرفت روز افزون تکنولوژی، مسائل امنیتی دنیای دیجیتال نیز پر اهمیت تر می شود. ارزهای دیجیتال یکی از اهداف مهم برای هکرها است. هک صرافی Mt.Gox باعث دزدیده شدن بیت کوین های زیادی شد و موجب ریزش قیمت بیت کوین شد. هک این صرافی تاثیر به سزایی بر بازار ارزهای دیجیتال گذاشت. اخیرا نیز صرافی کره ای آپ بیت (Upbit) مورد حمله هکرها قرار گرفت و حدود ۵۰ میلیون دلار به ارزش اتریوم از این صرافی دزدیده شد. هک صرافی ها معمولا بر روی بازار ارزهای دیجیتال تاثیر منفی می گذارد، زیرا هکرها شروع به فروختن کوین های دزدیده شده می کنند و فروش حجم زیادی از کوین ها باعث کاهش بازار می شود.

دنیای ارزهای دیجیتال هیچوقت از دست هکرها در امان نبوده است و بارها می شنویم که هکرها از راه های جدیدی به دزدی ارز دیجیتال می پردازند. جدیدا بدافزاری به نام کلیپر (Clipper) طراحی شده که به هنگام کپی پیست کردن آدرس عمومی، آدرس هکر را به جای آدرس شما کپی می کند. ساده ترین راه برای جلوگیری از این اقدام آن است که حتما آدرس خود را بررسی کنید تا دقیقا همان اعداد و کاراکتر را داشته باشد. مسائل امنیتی در حوزه ارزهای دیجیتال بسیار مهم است زیرا در اینجا صحبت از سرمایه افراد در میان است. رعایت چنین موارد کوچکی باعث نجات سرمایه می شود. برای اطمینان از اینکه آدرس شما درست کپی شده است حتما کد QR آدرس خود را بررسی کنید و آن را برای فردی که قصد ارسال کوین به شما دارد ارسال کنید. در واقع امکان دستکاری کدهای QR وجود ندارد.

همچنین هنگامی که آدرس خود را کپی پیست می کنید از کلید میانبر CTRL+C و CTRL+V استفاده نکنید و آدرس کپی شده خود را از کلیپ برد پاک کنید. چنین مواردی شاید پیش پا افتاد و ساده به نظر برسند اما می تواند سرمایه شما را از خطر دزدیده شدن نجات دهند.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا