اخبار خارجی

بررسی ۳ حمایت اساسی که می‌توانند بیت کوین را نجات دهند

از زمان آغاز به کار بیت کوین، افراد زیادی از آن ایراد گرفتند و عاقبت خوشی برای آن پیش‌بینی نکردند. در شرایط فعلی اقتصاد جهانی و وضعیت کلیه بازارهای مالی نابسامان است. بیت کوین نیز روزهای خوبی را سپری نمی‌کند و فرصت خوبی به منتقدان همیشگی خود داده است تا از صفر شدن قیمت بیتکوین صحبت کنند و منتظر مرگ آن باشند؛ اما داده‌های آن‌ چین و سایر شاخص‌ها چیز دیگری می‌گویند و نشان می‌دهند قیمت‌های فعلی می‌توانند فرصت خرید خوبی باشند.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین تلگراف، چند ماه گذشته برای سرمایه گذاران خوشایند نبوده است و قیمت بیت کوین (BTC) به پایین ترین سطح سال ۲۰۲۲ (۱۴۰۱) یعنی ۱۷٬۶۰۰ دلار کاهش یافته است و فرصت خوبی به منتقدان همیشگی خود داده است تا از صفر شدن قیمت بیتکوین صحبت کنند. جالب توجه است که مطابق داده‌های پلتفرم ۹۹ بیت کوینز تاکنون ۴۵۲ پیش‌بینی معروف در مورد نابودی بیتکوین ثبت شده است. اما باید دید این بار هم این رمزارز جان سالم به در خواهد برد؟

اقتصاددان‌های زیادی در سراسر جهان وجود دارند که به بیت کوین روی خوش نشان نداده‌اند و همواره آن را به باد انتقاد گرفته‌اند. یکی از مشهورترینِ آن‌ها پیتر شف (Peter Schiff) است که همواره پیش‌بینی‌های جنجالی از سقوط بیت کوین داشته است؛ گرچه هیچکدام به حقیقت مبدل نشده‌اند. وی در توییتر خود نوشت:

اگر بیت‌کوین یکبار از ۶۹٬۰۰۰ دلار ۷۰٪ ریزش پیدا کرد و به زیر ۲۱۰۰۰ دلار رسید، به همین راحتی باز هم می‌تواند ۷۰% دیگر سقوط کرده و تا ۶٬۰۰۰ دلار پایین بیاید. اهرم‌های سنگین در بازار کریپتو را به خاطر بیاورید. فروش‌های اجباری سنگین را تصور کنید. ۳٬۰۰۰ دلار یک هدف قیمت محتمل‌ است.

پیتر شف منتقد بیت کوین: احتمال کاهش قیمت BTC تا ۳۰۰۰ دلار وجود دارد
توییت پتر شف منتقد بیت کوین در مورد احتمال کاهش قیمت BTC تا ۳۰۰۰ دلار منبع: توییتر

شدو یا سقوط به زیر میانگین متحرک ۲۰۰ هفته‌ای؟

بر اساس نمودار زیر که توسط تحلیلگر بازار Rekt Capital توییت شده است، یکی از معیارهایی که از لحاظ تاریخی سطح حمایت مهمی برای بیت کوین بوده است، میانگین متحرک ۲۰۰ هفته‌ای (SMA) آن است.

نمودار قیمت بیت کوین در تایم فریم هفتگی
نمودار قیمت بیت کوین در تایم فریم هفتگی منبع: توییتر

همانطور که در ناحیه مشخص شده توسط دایره‌های سبز نشان داده شده است، پایین‌ترین سطح ایجاد شده در بازارهای نزولی قبلی در مناطق نزدیک به میانگین متحرک ۲۰۰ هفته رخ داده است که این سطح به عنوان یک سطح حمایتی اصلی عمل کرده است.

در بیشتر مواقع، قیمت بیت کوین تمایل داشته است برای مدت کوتاهی زیر این سطح شدو زده و سپس به آرامی به بالای میانگین متحرک ۲۰۰ هفته بازگردد تا یک روند صعودی جدید آغاز شود.

حمایت‌های مهم بیت کوین باید حفظ شوند

علاوه بر میانگین متحرک ۲۰۰ هفته سطوح مهم دیگری برای بیت کوین وجود دارند که در صورت کاهش قیمت انتظار می‌رود، به عنوان حمایت عمل کنند.

نمودار قیمت بیت کوین در تایم فریم ۱ هفته
نمودار قیمت بیت کوین در تایم فریم ۱ هفته منبع: تریدینگ‌ویو

آخرین باری که قیمت بیت کوین زیر ۲۴٬۰۰۰ دلار معامله شد در دسامبر ۲۰۲۰ (آذر ۱۳۹۹) بود. در آن زمان قیمت ۲۱٬۹۰۰ دلار به عنوان سطح حمایت عمل کرد و پس از آن بود که قیمت بیت کوین رشد کرد و به ۴۱٬۰۰۰ رسید. همانطور که در نمودار بالا نشان داده شده است، پس از حمایت ۲۰٬۰۰۰ دلار، سطوح حمایتی هفتگی بعدی در نزدیکی ۱۹٬۹۰۰ دلار و ۱۶٬۵۰۰ دلار هستند. در نهایت سطح ۱۳,۷۰۰ دلار در تایم فریم ماهانه حمایت اساسی بیت کوین محسوب می‌شود.

شاخص MVRV زمان شروع انباشت را نشان می‌دهد

نسبت ارزش بازار به ارزش واقعی یا Market Value/Realized Value (به‌اختصار MVRV) معیاری است که برای تعیین سقف و کف بازار استفاده می‌شود. مقدار این شاخص در حال حاضر ۰.۰۹۶۹ است که نشان می‌دهد بیت کوین ممکن است به مرحله انباشت بهینه نزدیک شده باشد.

شاخص نسبت ارزش بازار به ارزش واقعی (MVRV) بیت کوین
شاخص نسبت ارزش بازار به ارزش واقعی (MVRV) بیت کوین منبع: گلسنود

همانطور که در نمودار بالا نشان داده شده است، مقدار شاخص MVRV برای بیت کوین در طول چهار سال گذشته اکثر مواقع بالای ۱ بوده است. به استثنای دو دوره کوتاه که با شرایط نزولی بازار همزمان شده است.

افت مختصری که در مارس ۲۰۲۰ (اسفند ۱۳۹۸) رخ داد، باعث شد که امتیاز MVRV به ۰.۸۵ برسد و برای یک دوره تقریبا هفت روزه زیر ۱ باقی بماند. در حالی که بازار نزولی ۲۰۱۸ (۱۳۹۷) تا ۲۰۱۹ (۱۳۹۸) شاهد این بود که این متریک به پایین ترین سطح خود یعنی ۰.۶۹۹۲ رسید و در مجموع ۱۳۳ روز زیر ۱ بود.

از داده‌ها دو موضوع را می‌توان برداشت کرد. یکی اینکه بیت‌کوین می‌تواند شاهد کاهش بیشتر قیمت باشد و دوم اینکه بعید است قیمت‌های پایین بیت کوین برای مدت طولانی پابرجا باشند.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا