اخبار بیت کوین

تحقیق جدید: تنها یک نهنگ باعث افزایش قیمت بیت کوین در سال 2017 می‌باشد!

طبق گزارش بلومبرگ در تاریخ ۴ نوامبر، محققان ادعای خود درباره دستکاری بازار در زمستان سال ۲۰۱۷ را بزرگتر کرده اند و اکنون مدعی اند که فقط یک نهنگ مسئول افزایش قیمت تاریخی بیت کوین بوده است.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

جان ام گریفین (John M. Griffin) و امین شمس از دانشگاه های تگزاس و اوهایو، تحقیق قبلی خود را به روزرسانی کردند. این تحقیق درباره سوء رفتارهای مسبب روند صعودی بیت کوین در دسامبر ۲۰۱۷ می‌باشد که باعث شد قیمت این ارز دیجیتال تا ۲۰,۰۰۰ دلار نیز افزایش یابد.

زمانبندی و پیش بینی دقیق بازار یا دستکاری آن

تحلیل های گریفین و شمس اولین بار در ماه ژوئن ۲۰۱۸ منتشر شد. این تحقیق به الگوهای تراکنش در بلاک چین پرداخته و بیان کرده بود که تتر برای ارائه سطح حمایتی قیمت و دستکاری بازار بیت کوین استفاده شده است.

در این تحقیق آمده است:

خریدهایی که با تتر انجام شده است دقیقا پس از روند نزولی بازار بوده و منجر به افزایش چشمگیر قیمت بیت کوین شده اند. این جریان را می‌توان به یک فرد یا هویت منسوب کرد که بیت کوین با قیمت پایین را خریداری کرده است که خودهمبستگی نامتقارن (Asymmetric Autocorrelation) در بیت کوین اعمال کرده و قبل از پایان ماه باعث شده است ذخیره تتر کافی نباشد.

این محققان اذعان داشته اند که این الگوها به جای نمایش تقاضا از جانب سرمایه گذاران نقدی، مطابق با “فرضیه مبتنی بر عرضه پول دیجیتال بدون پشتوانه منجر به تورم قیمت ارزهای دیجیتال” می‌باشد.

این محققان در به روزرسانی تحقیق خود بر موضوع قبلی تأیید کردند. تحقیق جدید در مجله Journal of Finance منتشر خواهد شد.

محققان اذعان داشته اند که تحلیل تراکنش های تتر و بیت کوین از یکم مارس ۲۰۱۷ تا ۳۱ مارس ۲۰۱۸ باعث شده است که درباره نظر خود مطمئن تر شوند. آنها بیان داشته اند که یک فرد با انجام تراکنش از طریق شرکت خواهر تتر یعنی صرافی ارز دیجیتال بیتفینکس مسئول این دستکاری می‌باشد.

محققان در این خصوص گفته اند: این الگو فقط در دوره های پس از چاپ تتر جدید وجود دارد که توسط یک دارنده حساب بزرگ اداره شده و توسط سایر صرافی ها مشاهده نشده است.

آنها در ادامه مدعی شدند که:

شبیه سازی ها نشان می‌دهند که بسیار بعید است که این الگوها تصادفی باشند. بازیگر بزرگ مورد نظر ما یا زمانبندی و پیش بینی دقیقی از بازار دارد یا تاثیر شدیدی بر قیمت بیت کوین وارد کرده است که در جریان کلی تراکنش ها از جانب سایر معامله کنندگان کوچکتر مشاهده نشده است.

رد اتهامات توسط بیتفینکس

استوارت هوگنر (Stuart Hoegner) مشاور ارشد تتر ادعاهای این محققان را رد کرده و بیانیه ای منتشر کرده است که طی آن، این تحقیق را اساسا دارای نقص و فاقد اطلاعات کافی خوانده است.

وی در ادامه مدعی شده است که انگیزه این تحقیق، ایجاد “شکایت انگل ‌وار” علیه تتر، بیتفینکس و آیفینکس (iFinex) بوده است.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا