اخبار خارجی

یکی از متهمان پروژه کلاهبرداری OneCoin تقاضای تعویق محکومیت دارد!

بنابر نامه ای که وکیل مارک اسکات، همدست شرکت OneCoin ارسال کرده است وی در تلاش است تا صدور حکم خود را تا ۲۱ آوریل به تعویق بیاندازد. فضای کریپتو مملو از گزارش های کلاهبرداری است که بیشتر آنها در روزهایی که بیت کوین در حال افزایش به بالاترین قیمت دوران خود یعنی ۲۰,۰۰۰ دلار بود، اتفاق افتاد. یکی از این کلاهبرداری ها که در سال ۲۰۱۶ و اندکی قبل از افزایش قیمت معروف آغاز شد شرکتی به نام OneCoin بود که کلاهبرداران دستگیر و محاکمه شدند.

مارک اسکات که به عنوان شریک OneCoin دستگیر شده بود، مجددا در ۲۱ نوامبر ۲۰۱۹ محکوم شد. دادگاه وی را به دو اتهام تقلب بانکی و اقدام به پولشویی مقصر دانست. تمام آنچه که باقی مانده محکومیت وی است که قرار بود در تاریخ ۲۱ فوریه سال جاری رخ دهد.

با این حال قبل از این اتفاق دادگاه به وی فرصت داده است كه هرگونه ماده ۲۹ یا ماده ۳۳ را ارائه كند. به عبارت دیگر اسکات می تواند از این زمان برای درخواست تبرئه یا محاکمه مجدد تا سوم فوریه استفاده کند. پس از آن دادگاه تا سه هفته بعد یعنی تا ۲۴ فوریه، حکم خود را اعلام خواهد کرد.

به نظر می رسد که اسکات از این فرصت استفاده کرده است زیرا وکیل وی نامه ای ارسال کرده و خواستار تعویق تاریخ مجازات شد. مطابق این نامه، اسکات و نمایندگان وی سعی می کنند تاریخ مجازات را تا ۲۱ آوریل ۲۰۲۰ به تعویق بیاندازند.

این تعویق مجازات به وی وقت لازم را برای تکمیل توضیحات مربوط به دفاعیه را می دهد. در همین حال به دادگاه نیز فرصت کافی برای بررسی می دهد. به علاوه این تأخیر باعث می شود که وکیل مدافع برای صدور حکم آماده شود. در این نامه آمده است كه دولت هیچ اعتراضی به درخواست جدید ندارد.

کلاهبرداری OneCoin چیست؟

اسکات قبلا در شرکت حقوقی لاک لرد (Locke Lord) شریک بود. در سال ۲۰۱۶، او شروع به تشکیل چندین صندوق سرمایه گذاری خصوصی جعلی در جزایر ویرجین انگلیس کرد. این صندوق ها از آن زمان به عنوان صندوق های Fenero معروف شده اند.

تخمین زده می شود که وی حدود ۴۰۰ میلیون دلار پولشویی کرده و آنها را به عنوان سرمایه گذاری خانواده های ثروتمند اروپا ثبت کرده است. در حقیقت این پول از طرح کلاهبرداری OneCoin آمده و گفته می شود به اسکات بیش از ۵۰ میلیون دلار برای خدماتش پرداخت شده است. او از این پول برای خرید ماشینهای لوکس بسیار، خانه های ساحلی و حتی قایق تفریحی استفاده کرده است.

بنا بر شواهد، وی پول های دریافتی را از طریق حساب های بانکی صندوق Fenero که در جمهوری ایرلند و جزایر کیمن ردیابی شده اند، پخش کرده و پس از آن، پول را به چندین نهاد مرتبط با OneCoin منتقل کرده است.

هنگامی که بانک ها در مورد انتقال ها استعلام می کنند، اسکات و همدستان وی در مورد پول دروغ می گویند تا انتقال ها را به OneCoin ربط دهند و این گونه از قوانین ضد پولشویی(AML) فرار کنند.

ارتکاب به پولشویی به طور بالقوه ۲۰ سال زندان دارد؛ در حالی که کلاهبرداری بانکی حکم احتمالی ۳۰ سال زندان دارد. از آنجایی که اسکات به هر دو جرم (از طریق OneCoin) محکوم شده بود، مشخص نیست که دادگاه چگونه حکم وی را اجرا می کند.

منبع
bitcoinist

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا