اخبار بیت کوین

سقوط بیرحمانه قیمت بیت کوین؛ اکنون فقط ۵ مدل ماینر همچنان سودآور هستند

از آنجایی که قیمت بیت کوین به زیر مرز ۵۵٬۰۰۰ دلار سقوط کرد، پیامدهای استخراج ارز دیجیتال بسیار قابل توجه است و نگرانی‌هایی را در سراسر صنعت کریپتو ایجاد کرده است. کاهش اخیر در ارزش بیت کوین، قابلیت عملیاتی بسیاری از دستگاه‌های ماینر را به آستانه ضرر رسانده است.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به گزارش میهن بلاکچین، گزارشی از F2Pool، یک استخر استخراج بیت کوین، نشان می‌دهد از میان بسیاری از دستگاه‌های ماینینگ موجود در بازار، تنها تعداد انگشت شماری در شرایط فعلی سودآور هستند.

تطبیق با واقعیت‌های جدید؛ ماینرها تحت فشار شرایط بازار

تحلیل F2Pool نشان می‌دهد تنها پنج مدل ماینر ایسیک (ASIC) هنوز می‌توانند در سطوح فعلی قیمت بیت کوین سودآور باشند. این دستگاه‌ها عبارتند از:

  • Antminer S21 Hydro
  • Antminer S21
  • Avalon A1466I
  • Antminer S19 XP Hydro
  • Antminer S19 XP

این ماشین‌ها دارای نقطه سربه‌سر (Break-even point) هستند که از قیمت ۳۹٬۵۸۱ دلار تا ۵۳٬۱۸۷ دلار متغیر است و آنها را به آخرین سنگر سودآوری در کاهش مداوم قیمت تبدیل می‌کند.

دستگاه‌های ماینینگ بیت کوین - منبع: F2Pool
دستگاه‌های ماینینگ بیت کوین – منبع: F2Pool

از سوی دیگر، مدل‌هایی مانند ++Whatsminer M56S، با قیمت سربه‌سر به طور خطرناکی نزدیک به قیمت فعلی بیت کوین در لبه پرتگاه هستند. F2pool در صفحه X خود بیان کرد:

با معامله بیت کوین زیر ۵۸٬۰۰۰ دلار، سودآوری فعلی برای استخراج چقدر است؟

با نرخ ۰.۰۸ دلار/کیلووات ساعت، ASICهای با کارایی کمتر از ۲۳W/T با ضرر کار می‌کنند.

به علاوه، شبکه بیت کوین این چالش‌ها را با کاهش قابل توجهی در هش‌ریت (Hashrate) منعکس کرده است که معیاری از کل توان محاسباتی مورد استفاده برای استخراج و پردازش تراکنش‌هاست.

شاخص هش‌ریت بیت کوین
شاخص هش‌ریت بیت کوین – منبع: HashrateIndex

این کاهش را می‌توان تا حدی به دلیل کاهش کارآمدی دستگاه‌های ماینر نسبت داد که در پاسخ به کاهش پاداش‌ها پس از آخرین رویداد هاوینگ بیت کوین رخ داده است. پس از هاوینگ که پاداش بلاک از ۶.۲۵ به ۳.۱۲۵ بیت کوین کاهش یافت، آنها عملیات‌ خود را تعطیل یا گستره آن را کوچک کرده‌اند.

روز جمعه شاهد تعدیل سختی (Difficulty) منفی ۵٪ بود که در نتیجه آن استخراج بلاک برای ماینرهای باقی مانده راحت‌تر انجام می‌شود. این تعدیل می‌تواند به طور مستقیم به کاهش رقابت پاسخ دهد و به تثبیت درآمد استخراج برای کسانی که هنوز در بازی هستند کمک کند.

علی‌رغم این تعدیل‌ها، سودآوری کلی ماینرها همچنان تحت فشار است و تأثیرات قابل‌توجه آن نه تنها بر عملیات ماینینگ، بلکه در کل بازار کریپتو نیز قابل مشاهده است.

منبع
بیت کوینیست

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا