تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال قیمت آپتیمیزم، TAO، استکس و منتل؛ ۲۱ اسفند ۱۴۰۲

با رشد قیمت بیت کوین توجه معامله‌گران به بعضی از آلت کوین‌ها جلب شده و به رشد قابل‌توجه آن کمک کرده است. طبق اصول تحلیل تکنیکال، در صورت تثبیت BTC این رمزارزها شانس خوبی برای تداوم رالی خود دارند.

به گزارش میهن بلاکچین، رشد بیت کوین در هفته گذشته نشان داد که معامله‌گران عجله‌ای برای برداشت سود خود ندارند. تعداد نهنگ‌های BTC هم در ۷ مارس (۱۷ اسفند) به ۲٬۱۰۴ آدرس رسید و نشان داد سرمایه‌گذاران بزرگ هم از رالی این رمزارز حمایت می‌کنند.

رشد بیت کوین احساسات صعودی معامله‌گران بازار کریپتو را تقویت کرده و ارزش کل سرمایه قفل‌شده (TVL) بخش دیفای را برای اولین بار در ۲ سال گذشته به بالای ۱۰۰ میلیارد دلار رسانده است. با این حال شاخص مذکور هنوز با رکورد ۱۸۹ میلیارد دلاری خود در سال ۲۰۲۱ فاصله زیادی دارد.

عملکرد بازار کریپتو در روز گذشته
عملکرد بازار کریپتو در روز گذشته – منبع: Coin360

در یک بازار صعودی، معامله‌گران معمولا کم‌تر می‌کنند و قیمت رمزارزها را افزایش می‌دهند. مت هوگان (Matt Hougan)، مدیر ارشد سرمایه‌گذاری شرکت بیت‌وایز (Bitwise)، به سرمایه‌گذاران هشدار داد که مراقب باشند و از پروژه‌های بی‌ارزش دوری کنند.

در مطلب پیش رو نمودار روزانه و ۴ ساعته ۴ آلت کوین منتخب را بررسی کرده‌ایم که در روزهای اخیر توجه معامله‌گران را به خود جلب کرده‌اند.

تحلیل تکنیکال آپتیمیزم

قیمت آپتیمیزم (OP) در چند روز گذشته صعودی بود. این رمزارز سپس با عبور از مقاومت ۴.۲۰ دلاری خود توانست الگوی سر و شانه معکوس را در ۵ مارس (۱۵ اسفند) تکمیل کند.

نمودار روزانه OP
نمودار روزانه OP – منبع: TradingView

شیب متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی رنگ، ۴.۱۲ دلار) و شاخص قدرت نسبی (RSI) آپتیمیزم در منطقه مثبت نشان می‌دهد که این رمزارز مقاومت زیادی در مسیر صعودی خود ندارد. اگر گاوها (خریداران) قیمت OP را به بالای ۴.۸۷ دلار برسانند، این ارز دیجیتال می‌تواند به سمت هدف الگوی خود در ۵.۷۹ دلار حرکت کند.

برخلاف این فرض، اگر قیمت آپتیمیزم به شدت کاهش یابد و به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه برسد، نشان می‌دهد که شکست صعودی آن یک تله خرسی بوده است. در این صورت قیمت OP ممکن است تا محدوده ۳.۴۲ دلار کاهش یابد. علاوه بر این اگر قیمت آپتیمیزم به زیر این سطح برسد، قدرت خرس‌ها افزایش می‌یابد.

نمودار ۴ ساعته آپتیمیزم
نمودار ۴ ساعته آپتیمیزم – منبع: TradingView

در تایم فریم ۴ ساعته آپتیمیزم در بالای سطح ۴.۲۰ دلار قرار دارد. این امر نشان می‌دهد که احساسات معامله‌گران آن صعودی است و آن‌ها از هر اصلاحی به عنوان فرصت خرید استفاده می‌کنند. گاوها احتمالا سعی می‌کنند بر مقاومت ۴.۸۷ دلار غلبه کرده و موقعیت خود را تثبیت کنند. اگر آن‌ها موفق شوند، OP ممکن است تا محدوده ۵ دلار رشد کند اما در این جا احتمالا با دفاع شدید خرس‌ها مواجه می‌شود.

نزدیک شدن به زیر میانگین متحرک ساده ۵۰ دوره‌ای (موج قرمز رنگ، ۴.۳۴ دلار) اولین سیگنال نزولی OP را صادر می‌کند. در این صورت قیمت OP ممکن است دوباره به حمایت ۴.۲۰ دلار برسد. اگر خرس‌ها بخواهند اصلاح جدیدی را در OP شروع کنند، باید قیمت آن را به زیر این حمایت برسانند.

تحلیل تکنیکال قیمت بیت‌تنسور

قیمت بیت‌تنسور (TAO) دوباره به میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی رنگ، ۶۴۶ دلار) برگشته است. این ناحیه اهمیت زیادی در کوتاه‌مدت دارد و معامله‌گران باید به شدت مراقب آن باشند.

نمودار روزانه TAO
نمودار روزانه TAO – منبع: TradingView

اگر قیمت بیت‌تنسور بعد از برخورد به میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه رشد کند، نشان می‌دهد که گاوها کنترل بازار را در دست دارند. در این صورت TAO ممکن است به ۷۵۷ دلار و یا حتی ۸۴۶ دلار برسد.

در عوض اگر قیمت بیت‌تنسرور به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه سقوط کند، نشان می‌دهد که گاوها در حال برداشت سود هستند. در این صورت قیمت TAO ممکن است تا میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه خود (موج قرمز رنگ، ۵۳۵ دلار) سقوط کند. خرس‌ها باید قیمت TAO را به زیر این محدوده برسنند تا بتوانند روند آن را تغییر دهند.

نمودار ۴ ساعته TAO
نمودار ۴ ساعته TAO – منبع: TradingView

نمودار ۴ ساعته TAO نشان می‌دهد که گاوها در تلاش‌اند موقعیت آن در نزدیکی محدوده ۷۰۰ دلار را حفظ کنند. این امر نشان می‌دهد که فشار فروش TAO با افزایش قیمت آن افزایش می‌یابد. اگر قیمت TAO در پایین میانگین متحرک ساده ۵۰ دوره‌ای (موج قرمز رنگ، ۶۸۳ دلار) باقی بماند، در ادامه ممکن است تا محدوده ۶۱۷ دلار و یا حتی ۵۵۰ دلار سقوط کند.

برعکس اگر قیمت TAO دوباره رشد کند، نشان می‌دهد که گاوها در تلاش هستند سطح ۷۰۰ دلار را به یک حمایت تبدیل کنند. اگر آن‌ها موفق شوند، TAO ممکن است دوباره سطح ۷۵۷ دلار را آزمایش کرده و به سمت محدوده ۸۵۰ دلار حرکت کند.

تحلیل تکنیکال قیمت استکس

گاوها با موفقیت از میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی رنگ، ۲.۷۷ دلار) استکس (STX) دفاع کردند. این امر نشان داد که با افزایش قیمت استکس فشار خرید آن رشد می‌کند.

نمودار روزانه استکس
نمودار روزانه استکس – منبع: TradingView

رشد استکس در ۱۰ مارس (۲۰ اسفند) نشان داد که خریداران آن دوباره به بازار برگشته‌اند. با این حال سایه (Wick) بلند کندل روزانه آن نشان می‌دهد که خرس‌ها هنوز تسلیم نشده‌اند. خریداران باید قیمت STX را به بالای ۳.۳۹ دلار برسانند تا نشان دهند روند صعودی آن دوباره شروع شده است. در این صورت STX می‌تواند تا محدوده ۴.۵۹ دلار و یا حتی ۵ دلار رشد کند.

میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه همچنان اهمیت زیادی دارد و معامله‌گران باید مراقب آن باشند. اگر خرس‌ها قیمت استکس را به زیر این حمایت بکشند، کنترل بازار را در دست می‌گیرند و می‌توانند قیمت آن را به میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (موج قرمز رنگ، ۲.۲۰ دلار) برسانند.

نمودار ۴ ساعته استکس
نمودار ۴ ساعته استکس – منبع: TradingView

نمودار ۴ ساعته استکس نشان می‌دهد که قیمت آن بعد از عبور از مقاومتِ خط روند نزولی (خط نزولی آبی تیره در تصویر بالا) به شدت رشد کرده است. با این حال برداشت سود و فشار فروش این رمزارز در محدوده ۳.۳۹ دلار افزایش یافته و قیمت آن دوباره کاهش یافته است. اگر قیمت STX با قدرت رشد کند، می‌تواند دوباره خود را به سطح ۳.۳۹ دلار برساند.

برعکس اگر قیمت استکس کاهش یابد و به زیر میانگین متحرک ساده ۵۰ دوره‌ای (موج قرمز رنگ، ۲.۹۰ دلار) و میانگین متحرک نمایی ۲۰ دوره‌ای (موج آبی رنگ، ۲.۹۱ دلار) سقوط کند، نشان می‌دهد که فشار فروش آن در سطوح بالاتر افزایش می‌یابد. در این صورت قیمت استکس ممکن است تا محدوده ۲.۴۰ دلار و یا حتی ۲.۲۰ دلار کاهش یابد.

تحلیل تکنیکال قیمت منتل

منتل (MNT) در تلاش است به قیمت‌های بالاتری برسد. با این حال سایه بلند کندل MNT در ۸ مارس (۱۸ اسفند) نشان می‌دهد که خرس‌ها هنوز تسلیم نشده‌اند و تلاش می‌کنند تا رالی آن را در محدوده ۱.۱۵ دلار متوقف کنند.

نمودار روزانه منتل
نمودار روزانه منتل – منبع: TradingView

البته گاوها اجازه نداده‌اند که قیمت منتل در پایین محدوده مهم ۱ دلار باقی بماند. افزایش میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (موج قرمز رنگ، ۰.۷۵ دلار) و میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی رنگ، ۰.۹۱ دلار) و همچنان RSI منتل نشان می‌دهد که گاوها همچنان کنترل بازار را در دست دارند.

اگر قیمت MNT به بالای ۱.۱۵ دلار برسد، در ادامه می‌تواند تا محدوده ۱.۳۷ دلار و یا حتی ۱.۵۰ دلار رشد کند. با این حال اگر قیمت آن سپس کاهش یابد و به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه برسد، این پیش‌بینی صعودی در کوتاه‌مدت باطل می‌شود. در این صورت قیمت MNT ممکن است تا ۰.۸۵ دلار و یا حتی ۰.۸۰ دلار کاهش یابد.

نمودار ۴ ساعته منتل
نمودار ۴ ساعته منتل – منبع: TradingView

در تایم فریم ۴ ساعته گاوها در تلاش هستند تا سطح ۱.۰۱ دلار را دوباره به حمایت تبدیل کنند. اگر آن‌ها موفق شوند، نشان می‌دهند که فشار خرید MNT در سطوح پایین‌تر افزایش می‌یابد. اگر قیمت MNT دوباره به بالای ۱.۰۷ دلار برسد، می‌تواند تا محدوده ۱.۱۵ دلار رشد کند. علاوه بر این اگر قیمت منتل در بالای این سطح تثبیت شود، نشان می‌دهد که رالی آن ادامه دارد.

از طرف دیگر اگر خرس‌ها قیمت MNT را به زیر ۱.۰۱ دلار برگردانند، نشان می‌دهند که تقاضای MNT در سطوح بالاتر کاهش می‌یابد. در این صورت منتل می‌تواند از حمایت خود در میانگین متحرک ساده ۵۰ دوره‌ای (موج قرمز رنگ، ۰.۹۶ دلار) استفاده کند اما اگر بعد از رسیدن به این سطح کاهش یابد، ممکن است تا ۰.۸۵ دلار کاهش یابد.

منبع
کوین تلگراف

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا