اخبار عمومی

حضور خالق ChatGPT در جلسه استماع «قانون‌گذاری هوش مصنوعی»؛ چه چیزی در انتظار AI است؟

در تاریخ ۱۶ مه (۲۶ اردیبهشت)، سم آلتمن (Sam Altman)، مدیرعامل شرکت OpenAI و خالق چت جی‌پی‌تی قرار است پیش از حضور در کنگره آمریکا، در جلسه استماعی با عنوان «نظارت بر A.I: قانون‌گذاری هوش مصنوعی» همراه با کریستینا مونتگومری (Christina Montgomery)، از شرکت IBM و گری مارکوس (Gary Marcus)، استاد بازنشسته دانشگاه نیویورک در رابطه با هوش مصنوعی صحبت کند. مونتگومری یکی از اعضای کمیته مشاوره ملی هوش مصنوعی آمریکاست.

به گزارش کوین تلگراف، آلتمن و مونتگومری از موافقان تداوم توسعه هوش مصنوعی هستند اما مارکوس، از جمله افرادی است که از تصمیم توقف ۶ ماهه توسعه هوش مصنوعی حمایت می‌کند.

اطلاعات زیادی در رابطه با این جلسه استماع موجود نیست. با این حال، عنوان آن و فهرست افراد شرکت‌کننده نشان می‌دهد احتمالا صحبت در رابطه با ایمنی کاربران و حریم خصوصی متمرکز خواهد بود.

توییت گری مارکوس
منبع: توییتر

این نخستین جلسه استماع آلتمن پیش از حضور در کنگره آمریکاست. البته وی اخیرا در میزگردی با کاملا هریس، معاون رییس جمهور آمریکا و مدیران اجرایی هولدینگ آلفابت، مایکروسافت و آنتروپیک شرکت کرده است.

در تاریخ ۲۲ مارس (۲ فروردین) نامه‌ای برای توقف موقت توسعه هوش مصنوعی در وب سایت موسسه Future of Life منتشر شد و تاکنون بیش از ۲۷،۵۰۰ نفر آن را امضا کرده‌اند. در این نامه، از تمامی شرکت‌های هوش مصنوعی خواسته شده تا توسعه سیستم‌های قدرتمندتر از GPT-4 را حداقل به مدت ۶ ماه متوقف کنند.

مونتگومری در واکنش به این نامه در پستی در وبلاگ شرکت IBM با عنوان «توسعه هوش مصنوعی را متوقف نکنید، به جای آن اخلاق را در اولویت قرار دهید» ضمن مخالفت با این درخواست، رویکرد دقیق‌تری را برای قانون‌گذاری هوش مصنوعی ارائه کرد و نوشت:

مکث کامل توقف هوش مصنوعی همراه با روند فعلی که به نظر می‌رسد اولویتی برای تمرکز بر استانداردهای اخلاقی در این صنعت نداشته باشد، آسیب و شکست‌های بیشتری را به همراه خواهد داشت.

در یکی دیگر از پست‌های وبلاگ شرکت IBM که بخشی از آن توسط مونتگومری نوشته شده است، این شرکت مدعی شده است هوش مصنوعی باید با توجه به ریسک آن قانون‌گذاری شود.

در حال حاضر ChatGPT از شرکت OpenAI محبوب‌ترین هوش مصنوعی موجود در دنیاست. آلتمن مدیر این پروژه در گفتگویی با لکس فریدمن در واکنش به درخواست توقف توسعه AI خاطرنشان کرد از توسعه ایمن و اخلاقی سیستم‌های هوش مصنوعی حمایت می‌کند اما معتقد است همه باید در این رابطه نظر بدهند و این فناوری باید به جهان عرضه شود.

بیشتر بخوانید: ۱۲ راه آسان برای کسب درآمد با ChatGPT

به نظر می‌رسد مارکوس یکی از معدود افراد مخالفی است که در جلسه استماع آتی شرکت می‌کند. اگرچه مارکوس اعلام کرده نقشی در تهیه پیش نویس نامه توقف توسعه هوش مصنوعی نداشته است، وی حدود یک ماه پیش از انتشار این نامه پستی وبلاگی با عنوان «آیا وقت آن رسیده که دکمه توقف هوش مصنوعی را بزنیم؟» منتشر کرده و به نوعی حمایت خود از این تصمیم را نشان داده است.

انتظار نمی‌رود جلسه استماع آتی سنا تاثیر قابل توجهی به همراه داشته باشد، با این حال ممکن است مشکلاتی را برای شرکت‌های توسعه‌دهنده هوش مصنوعی ایجاد کند.

به عقیده مونتگومری در صورتی که کنگره تشخیص دهد قوانین سخت‌گیرانه‌ای باید برای صنعت هوش مصنوعی وضع شود، ممکن است بدون توجه به نگرانی‌های مربوط به ایمنی و حریم خصوصی، شاهد کاهش نوآوری در این حوزه باشیم.

این مسئله ممکن است بر زیرساخت‌های مختلفی از که فناوری GPT استفاده می‌کنند هم تاثیر بگذارد. به عنوان مثال، در حال حاضر در دنیای فین‌تک صرافی‌های ارز دیجیتال در حال استفاده از فناوری چت‌بات برای سرویس‌دهی به مشتریان، انجام معاملات و تحلیل بازار هستند.

در سمت مقابل اما افرادی مثل ایلان ماسک و مارکوس معتقدند عدم اجرای سیاست‌های درست در قبال هوش مصنوعی می‌تواند به بحران بزرگی برای بشریت منجر شود.

علی ابراهیمی

اول مهندسی کامپیوتر میخوندم اما بعد تصمیم گرفتم برم سمت علاقم و دندونپزشکی، با این حال اونقدر فضای کریپتو واسم جذاب بود که تصمیم گرفتم وارد این دریای عمیق بشم. به نظرم کریپتو یه سبک زندگیه و باید باهاش زندگی کرد تا موفق شد. دیفای علیرغم پیچیدگی‌هایی که داره حوزه مورد علاقه منه و به نظرم زودتر از چیزی که فکرش رو بکنیم جهان رو متحول می‌کنه.

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا