اخبار عمومی

خالق ChatGPT از مدل هوش مصنوعی تبدیلِ متن به ویدیو رونمایی کرد؛ قیمت ورلد کوین ۲۰٪ افزایش یافت

شرکت اوپن‌ای‌آی (OpenAI)، خالق چت‌ جی‌پی‌تی (ChatGPT)، از اولین مدل هوش مصنوعی خود برای تبدیل به ویدیو رونمایی کرد و با استقبال شدید کاربران شبکه‌های اجتماعی و سرمایه‌گذاران ورلد کوین مواجه شد.

به نقل از کوین تلگراف، اوپن‌ای‌آی در ۱۵ فوریه (۲۶ بهمن) از مدل جدید هوش مصنوعی خود به اسم سورا (Sora) رونمایی کرد. این مدل هوش مصنوعی ویدیو‌های یک دقیقه‌ای جذابی را با استفاده از پیام‌های متنی ایجاد می‌کند و حتی می‌تواند یک تصویر ثابت را به صورت متحرک درآورد.

نمونه‌ای از ویدیو ایجادشده توسط سورا – منبع: پلتفرم اکس

اوپن‌ای‌آی ادعا کرد که مدل هوش مصنوعی جدید آن می‌تواند صحنه‌هایی شبیه به فیلم را با وضوح ۱۰۸۰p ایجاد کند. این صحنه‌ها می‌توانند از شخصیت‌های متعدد و انواع حرکات تشکیل می‌شوند و جزییات دقیقی داشته باشند. این شرکت تاکید کرد که Sora بر اساس تحقیقات به‌دست‌آمده از مدل‌های ChatGPT و Dall-E ساخته شده است و در نتیجه کارایی بسیار خوبی دارد.

یکی از مهم‌ترین نقاط قوت سورا دقت آن در نمایش حرکت انسان و جزییات حرکات آن است. با این حال اوپن‌ای‌آی اعتراف کرد که سورا همچنان نقاط ضعف خاص خود را دارد. این شرکت تاکید کرد:

برای مثال ممکن است یک شخص تکه‌‌ای از کوکی‌اش را گاز بگیرد، اما کوکی تغییری نکند. یا اینکه ممکن است از توضیحات دقیق جهت‌ها پیروی نکند.


سورا ممکن است به طور تصادفی حرکت غیرقابل قبولی از نظر اصول فیزیکی ایجاد کند
سورا ممکن است به طور تصادفی حرکت غیرقابل قبولی از نظر اصول فیزیکی ایجاد کند – منبع: OpenAI

اوپن‌ای‌آی اظهار داشت که سورا در حال حاضر فقط برای محققان امنیت سایبری در دسترس است تا آسیب‌ها یا خطرات اجتماعی آن مشخص شود. علاوه بر این سورا در اختیار تعدادی از طراحان، هنرمندان و فیلم‌سازان قرار گرفته است تا بازخوردهای آن جمع‌آوری شود.

انتشار این خبر باعث شد قیمت ورلد کوین در مدت کوتاهی حدود ۲۰٪ رشد کند. هر دوی این پروژه‌ها توسط سم آلتمن (Sam Altman) مدیرعامل OpenAI، راه‌اندازی شده‌اند و به نظر می‌رسد انتشار اخبار مربوط به سورا احساسات سرمایه‌گذاران را تقویت کرده است.

نمودار روزانه ورلد کوین
نمودار روزانه ورلد کوین – منبع: TradingView

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا