اخبار خارجی

قیمت آپتیمیزم بیش از ۴۰٪ کاهش یافت؛ فروشندگان از ایردراپ بعدی حذف می‌شوند؟

همانطور که بارها و بارها در مورد ایردراپ‌های کریپتو اتفاق افتاده است، قیمت توکن‌‌ها پس از ایردراپ به سرعت سقوط می‌کند؛ زیرا دریافت‌کنندگان، پس از دریافت توکن به صورت رایگان اقدام به فروش آن می‌کنند.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کریپتوپوتیتو، ایردراپ این هفته شبکه آپتیمیزم (Optimism) از همان ابتدا بحث برانگیز بود و درگاه تقاضای ایردراپ به دلیل تقاضای بیش از حد بسته شد.

قیمت توکن OP در کمتر از یک روز پس از راه‌اندازی بیش از ۴۳٪ از حداکثر قیمت خود را از دست داد. در ۱ ژوئن (۱۱ خرداد)، توکن OP با قیمت ۱.۴۳ دلار راه‌اندازی شد و با ۴۷٪ افزایش به ۲.۲۰ دلار رسید. با این حال ۲.۲۰ تبدیل به بالاترین قیمت این توکن شد و نتوانست از این بیشتر رشد کند چرا که دریافت کنندگان ایردراپ شروع به فروش توکن‌های خود کردند و منجر به دامپ قیمت و سقوط آن به پایین‌ترین سطح روزانه ۱.۰۹ دلار شدند.

شبکه آپتیمیزم ارائه‌دهنده راهکار لایه دو اتریوم، می‌خواست به پذیرندگان اولیه، رأی‌دهندگان DAO، امضاکنندگان مولتی سیگ و اهداکنندگان در پلتفرم گیت‌کوین (Gitcoin) پاداش دهد، اما وفاداری آنها متقابل نبود.

پیشنهاد حذف فروشندگان توکن OP از دور بعدی ایردراپ

قرار بود این اولین ایردراپ باشد و بعدا طی برنامه‌ریزی‌هایی به کاربران بیشتری ایردراپ داده شود؛ اما اگر پیشنهاد جدید به رای گذاشته شود و رای بیاورد احتمالا این برنامه عوض خواهد شد.

0xJohn از اعضای جامعه آپتیمیزم در ۱ ژوئن پیشنهادی را با عنوان «کاربرانی که ایردراپ اولیه OP را فروخته‌اند نباید ایردراپ‌های بعدی را دریافت کنند» ارائه کرد. در این پروپوزال وی از فروش توکن‌های ایردراپ اولیه ابراز ناراحتی کرد و گفت:

دیدید که کیف پول‌هایی که مقادیر زیادی ایردراپ OP داشتند، توکن OP را مستقیما به یونی سواپ برده و آن را سواپ کردند. این حساب‌ها نقش سازنده‌ای در حاکمیت آپتیمیزم بازی نمی‌کنند.

او افزود اشکالی ندارد که کسی بخواهد سود خود را به حداکثر برساند ولی این حساب‌ها برای اهداف اعلام شده پروتکل مفید نیستند. آپتیمیزم ادعا کرد توکن‌ها را به تقریبا ۲۴۹٬۰۰۰ آدرس واجد شرایط دریافت ایردراپ ارسال کرده است.

توییت آپتیمیزم در مورد راه‌اندازی توکن OP
توییت آپتیمیزم در مورد راه‌اندازی توکن OP منبع: توییتر

0xJohn چهار آدرس را فهرست کرد که کل ایردراپ خود را به فروش گذاشته بودند، یکی از این آدرس‌ها ۳۲٬۴۲۱ توکن OP را با ۴۵٬۸۹۴ استیبل کوین USDC عوض کرده بود. 0xJohn آن را ضرر خالص برای آپتیمیزم توصیف و پیشنهاد کرد فهرستی از کیف‌هایی که این رفتار را انجام می‌دهند تهیه شده و از ایردراپ‌های آینده کنار گذاشته شوند:

چرا گروه آپتیمیزم باید به این نوع بازیگران مزدور که در اولین فرصت پشت توکن‌های خود را خالی می‌کنند، پاداش دهد؟ چرا ایردراپ‌های آینده باید به این آدرس‌ها تعلق بگیرد؟

حدود ۳۰۰ نفر از اعضای جامعه با این پیشنهاد موافقت کردند. بر اساس گزارش CoinGecko، در زمان نگارش این خبر، OP با ۲۶٪ افت در ۲۴ ساعت در قیمت ۱.۱۹ دلار معامله می‌شود.

تاریخ تکرار می‌شود

آپتیمیزم تنها پلتفرمی نیست که از فروش توکن‌های ایردراپ رنج می‌برد. همین اتفاق در مورد افت قیمت یونی (UNI) توکن متعلق به صرافی Uniswap توکن‌های ENS متعلق به سرویس نام اتریوم رخ داد.

قیمت‌ UNI چند روز پس از عرضه در سپتامبر ۲۰۲۰ (شهریور ۱۳۹۹) به نصف کاهش یافت و قیمت‌ ENS تنها سه روز پس از عرضه در نوامبر ۲۰۲۱ (آبان ۱۴۰۰)، ۴۰٪ سقوط کرد.

به نظر می‌رسد که وفاداری پروژه در این شرایط مشخص می‌شود، به خصوص زمانی که پای پول رایگان در میان باشد.

منبع
cryptopotato

نوشته های مشابه

2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا