اخبار بیت کوین

پیتر برنت: قیمت بیت کوین به احتمال ۲۵٪ به سقف رسیده است! نظر سایر تحلیلگران چیست؟

پیتر برنت به تازگی تحلیلی در وبلاگ خود با عنوان «آیا سیگنالی تاریخی مشاهده می‌شود که نشان دهد بیت‌کوین به سقف رسیده است؟» منتشر کرده است. نظریه پیتر برنت توسط یک تحلیلگر دیگر رد شده است. در این مطلب، به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت.

به گزارش میهن بلاکچین، این معامله‌گر باتجربه در پست وبلاگی خود به بحث درباره الگوی کاهش نمایی (Exponential Decay) پرداخته است.

آیا قیمت بیت کوین به سقف رسیده است؟

برنت به چهار چرخه صعودی مهم در تاریخ بیت کوین اشاره می‌کند که صعود کنونی، در پنجمین چرخه قرار دارد. او به روند نگران کننده‌ای اشاره می‌کند:

هر چرخه موفقی یک کاهش نمایی داشته است که نشان‌دهنده از دست دادن حدود ۸۰٪ مومنتوم نسبت به چرخه قبلی است.

فروپاشی نمایی بیت کوین - منبع: پیتر برنت
فروپاشی نمایی بیت کوین – منبع: وبلاگ پیتر برنت

این تحلیل‌گر حرفه‌ای با اعمال این روند در چرخه فعلی، سقف احتمالی را حدود ۷۲٬۷۲۳ دلار پیش بینی می‌کند؛ رقمی که بیت‌کوین اخیرا به آن رسیده است. در حالی که برنت تأثیر تاریخی هاوینگ‌ها بر  قیمت بیت کوین را تأیید می‌کند، بر واقعیت کاهش نمایی نیز تأکید دارد. او پیش‌بینی می‌کند که بیت کوین به احتمال ۲۵٪ به سقف خود برای این چرخه رسیده است.

در صورتی که بازار به سقف خود رسیده باشد، او از اصلاحات احتمالی قیمت می‌گوید و کاهشی به محدوده ۳۵٬۰۰۰ دلار یا حتی کف سال ۲۰۲۱ (محدوده ۲۸٬۰۰۰ دلار) را پیش بینی می‌کند. با وجود بیان این دیدگاه نزولی، برنت معتقد است که چنین اصلاح قیمتی، یک سیگنال صعودی در بلند مدت است. برنت در نمودار زیر، الگوهای مشابهی را به تصویر کشیده که در بازار طلا نیز مشاهده کرده است.

نمودار قیمت بیت کوین - منبع: پیتر برنت
نمودار قیمت بیت کوین – منبع: پیتر برنت

برنت تحلیل خود را با اذعان به وزن داده‌ها به پایان می‌رساند و می‌گوید:

آیا به تحلیل ارائه شده باور دارم؟ نه نمی‌خواهم باور داشته باشم، اما داده‌ها دروغ نمی‌گویند.

واکنش سایر تحلیلگران به تحلیل پیتر برنت

برخی از تحلیلگران استدلال می‌کنند که مدل‌های جایگزین این نظریه را رد می‌کنند.

در ۲۹ آوریل (۱۰ اردیبهشت)، جیوانی سانتوستاسی (Giovanni Santostasi)، مدیر عامل و مدیر تحقیقات Quantonomy، نظریه کاهش نمایی را با یکی از نظریه‌های خود بر اساس رفتار توزیع توانی (Power Law Behavior) بلندمدت رد کرد.

او در توضیح نظریه برنت، گفت:

این داده‌ها برای هرگونه تحلیل آماری کافی نیست. اگر دوره قبل از هاوینگ را کنار بگذاریم، فقط ۳ نقطه داده داریم و اگر نسبت‌ها را در نظر بگیریم، در واقع فقط ۲ نقطه داده داریم.

سانتوستاسی درصد انحراف معیار سقف‌های قیمت را با استفاده از روند توزیع توانی بلندمدت اندازه‌گیری، و یک الگوی کاهشی نمایی متفاوت را برون‌یابی کرد.

نمودار توزیع توانی بیت کوین - منبع: سانتوستاسی
نمودار توزیع توانی بیت کوین – منبع: سانتوستاسی

با استفاده از ارقام برون‌یابی شده از بلاک پیدایش (Genesis Block)، این مدل قیمت سقف چرخه چهارم را در دسامبر ۲۰۲۵ با حدود ۲۱۰٬۰۰۰ دلار پیش‌بینی می‌کند. او گفت که کف قیمت پیش‌بینی شده برای چرخه بعدی، بر اساس مشاهدات تاریخی، حدود ۸۳٬۰۰۰ دلار است.

این تحلیل روند توزیع توانی، چرخه‌های چهار ساله هاوینگ، ارتفاع سقف‌های کاهش نمایی و سایر عوامل را در یک مدل یکپارچه برای پیش‌بینی قیمت بیت‌کوین ترکیب می‌کند.

بسیاری از افراد دیگر در این چرخه پیش‌بینی‌هایی در مورد اوج قیمت بیت‌کوین انجام داده‌اند. پاو هوندال (Pav Hundal)، تحلیلگر ارشد Swyftx بیان کرد که بیت‌کوین تا هاوینگ بعدی در سال ۲۰۲۸ حداقل دو برابر خواهد شد و قیمت آن را حدود ۱۲۰٬۰۰۰ دلار پیش‌بینی کرده است.

در همین حال، لورن بنایون (Laurent Benayoun)، مدیر عامل Acheron Trading و متخصص استراتژی‌های معاملاتی کوانتیتیو (Quantitative)، پیش‌بینی می‌کند که سقف چرخه احتمالا ۱۸۰٬۰۰۰ دلار باشد.

Fidelity Digital Assets نیز در ۲۲ آوریل در چشم‌انداز میان مدت خود برای قیمت بیت‌کوین تجدید نظر کرد و اظهار داشت که بیت‌کوین دیگر ارزان نیست.

منبع
کوین تلگراف

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا