اخبار اتریوم

پالیگان از فناوری Plonky2 رونمایی کرد

تیم توسعه پالیگان از فناوری Plonky2 که توسط پالیگان زیرو توسعه داده شده است رونمایی کرد. این فناوری با اتریوم سازگاری کامل دارد. این رونمایی بخشی از ماموریت پالیگان زیرو است که از گواه اثبات دانش صفر (zero-knowledge proof) برای افزایش مقیاس‌پذیری بلاکچین اتریوم و آماده‌سازی آن برای میلیاردها کاربر استفاده می‌کند.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین گپ، طبق اعلام رسمی در بلاگ پالیگان، Plonky2 یک SNARK بازگشتی است که با اتریوم سازگار است و ۱۰۰ برابر سریع‌تر از سایر گزینه‌های موجود عمل می‌کند. در ادامه این اعلامیه آمده است:

Plonky2 به بهترین STARK‌ها مانند PLONK و FRI، قابلیت اثبات‌ سریع و راه‌اندازی بدون نیاز به اعتماد؛ و به بهترین SNARK‌ها، قابلیت بازگشت‌پذیری و هزینه راستی‌آزمایی پایین را اضافه می‌کند.

اسنارک یک نوع گواه رمزنگاری‌شده است که بدون نیاز به محتوای داده‌ها، صحت آنها را ثابت می‌کند. برای آشنایی بیشتر با این فناوری‌ها، مقاله «توضیح گواه های اثبات zk-SNARKs و zk-STARKs» را مطالعه کنید. برای مطالعه دقیق‌تر نیز می‌توانید مقالات «Zk-SNARK‌ چیست» و «کریپتو با ویتالیک؛ zk-SNARK چگونه کار می‌کند؟» را مطالعه نمایید.

یکی از مهمترین نقاط قوت اثبات دانش صفر، قابلیت بازگشت (recursion) است. قابلیت بازگشت به یک اسنارک اجازه می‌دهد تا اسنارک‌های دیگر را تأیید کند و عملکرد شبکه را سریع‌تر کند. فرآیند بازگشتی، جدای از سریع‌تر بودن، نیازمند منابع کمتر و غیرمتمرکزتر است.

روش‌های اثبات بازگشتی، با کمتر کردن زمان مورد نیاز برای اثبات، به افزایش مقیاس‌پذیری بلاکچین کمک چشمگیری می‌کنند.

سازگاری Plonky2 با اتریوم

همانطور که در پست بلاگ پالیگان به آن اشاره شده است، فناوری مقیاس‌پذیری Plonky2 با بلاکچین اتریوم سازگاری کامل دارد. ارائه این فناوری، اهمیت پالیگان در آینده اتریوم را افزایش می‌دهد و آن را از سطح یک ارائه‌دهنده راه‌حل فراتر می‌برد. در این پست می‌خوانیم:

شبکه‌های لایه ۲ مبتی بر zk سر و صدای زیادی کرده‌اند، اما تمام راه‌حل‌ها تا به امروز، تنها به بدیهیات رمزنگاری تکیه کرده‌اند و به همین علت ناکارآمد هستند و مقیاس‌پذیری را محدود می‌کنند. رقابت شبکه‌های لایه ۲، در نهایت بر سر توان عملیاتی و کارمزد خواهد بود، و پلانکی۲ این امکان را به پالیگان می‌دهد تا کارآمدترین و مقیاس‌پذیرترین شبکه لایه دوم را بسازد.

ارائه پلانکی۲ یکی دیگر از اقدامات مثبت پالیگان است که طی ماه‌های گذشته خبرهای امیدوارکننده‌ای را منتشر کرده است. این تحولات سازنده، اشتیاق سرمایه‌گذاران به ارز دیجیتال بومی پالیگان، MATIC، را افزایش داده است. پس از خبر ارائه Plunky2، قیمت MATIC حدود ۴.۴٪ جهش کرد و در زمان نگارش خبر با قیمت ۲.۱۶ دلار معامله می‌شود.

 میهایلو بیلیچ (Mihailo Bjelic) هم‌بنیان‌گذار پالیگان در مصاحبه با کوین دسک گفت چند وقتی است که از گواه‌های اثبات دانش صفر استفاده می‌شود، اما چیزی که تاکنون وجود نداشته است این است که نمی‌توانستیم تراکنش‌های اتریوم را که پیچیده هستند اثبات کنیم. تاکنون ساخت چنین شبکه لایه دومی غیرممکن بوده است که تراکنش‌های این چنینی که ممکن است شامل فلش لون، سواپ‌ها، معاملات آربیتراژ و… همگی در یک تراکنش باشد را پردازش کند. اثبات آنها تا این لحظه غیر ممکن بوده است. تیم پالیگان در حال تکمیل کار خود روی ماشین مجازی پالیگان زیرو است و فعلا نقشه راهی برای آن ارائه نداده است.

منبع
coingapecoindesk

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا