اخبار خارجی

یک باگ مهم در اتریوم ۲؛ آیا MEV-boost به‌روزرسانی مرج اتریوم را مختل می‌کند؟

در نود و دومین جلسه توسعه‌دهندگان اتریوم که Consensus Layer Call نامیده می‌شود، توسعه‌دهندگان درباره راه‌حل‌های یکی از مشکلاتی که ممکن است انجام به‌روزرسانی مرج را با مشکل مواجه کند، بحث و گفتگو کردند. این مشکل به یکی از ویژگی‌های جدید شبکه اتریوم که قرار است با Merge پیاده‌سازی شود، مرتبط است. این ویژگی MEV-boost نام‌گذاری شده است.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین دسک، الکس استوکس (Alex Stokes) یکی از محققان بنیاد اتریوم نگرانی‌های خود درباره شکست احتمالی MEV-boost را اعلام کرد. او معتقد است آسیب‌پذیری در MEV-boost می‌تواند بر نحوه ارتباط اپراتورهای رله (Relay Operators) با یکدیگر تاثیرگذار باشد. اپراتورهای رله واسطه‌ بین تولیدکنندگان بلاک و اعتبارسنج‌ها هستند و اختلال در عملکرد آن‌ها می‌تواند نظم افزوده شدن بلاک‌ها به بلاکچین را با اختلال مواجه کند. هرچند استوکس گفته است که این موضوع بر زمان‌بندی اجرای به‌روزرسانی مرج تاثیری نمی‌گذارد.

ارتقای MEV یا MEV-boost چیست؟

در واقع MEV-boost یکی از مولفه‌های مهم ارزش قابل استخراج ماینر (MEV) برای اتریوم است. به درآمدی که ماینرها (در مکانیزم PoW) و تولیدکنندگان بلاک و اعتبارسنج‌ها (در مکانیزم PoS) به ازای وارد کردن یا ثبت تراکنش‌ها در بلاک به دست می‌آورند، MEV گفته می‌شود.

ارتقای MEV که به منظور اجتناب از متمرکزسازی MEV طراحی شده است، یک میان‌افزار به شمار می‌آید که به اعتبارسنج‌ها امکان می‌دهد تا بلاک‌ها را از شبکه‌ای از تولیدکنندگان بلاک درخواست کنند. پس از عرضه به روزرسانی مرج، کسانی که با شبکه ارتباط برقرار می‌کنند، تراکنش‌های خود را به تولیدکنندگان بلاک ارسال خواهند کرد. ویژگی MEV-boost این بلاک‌ها را جمع‌آوری می‌کند و آنها را به اعتبارسنج‌ها ارائه می‌دهد. سپس اعتبارسنج‌ها سودآورترین بلاک‌ها را انتخاب کرده و به بلاکچین اتریوم اضافه می‌کنند.

در صورتی که در عملکرد MEV-boost نقصی به وجود آید، عملکرد کل بلاکچین PoS با اختلال مواجه می‌شود. وجود یک گلیچ نرم‌افزاری در عملکرد اپراتور رله ممکن است به عدم عرضه بلاک در زمان مناسب منجر شود و مجموعه‌ای از بلاک‌ها را از دسترس اعتبارسنج‌ها که به اجرای MEV-boost می‌پردازند، خارج کند. این موضوع در صورتی رخ خواهد داد که اعتبارسنج‌ها نتوانند بلاک‌ها را ارائه دهند، زیرا اپراتور رله نتوانسته‌اند رفتار مخرب در شبکه را به اعتبارسنج‌ها اطلاع دهند. در این صورت شرایط اعتبارسنج‌های بعدی به خطر می‌افتد و اگر بلاکی که مرتبط با اپراتور رله خراب‌کار است را ارائه دهند، این مشکل ادامه خواهد یافت و از تولید بلاک جلوگیری خواهد شد.

چه گزینه‌هایی برای حل این مشکل وجود دارد؟

در همایش اخیر، پروپوزالی برای قطع این چرخه ارائه شده است. این کار می‌تواند به سادگی نوشتن کدی باشد که به اعتبارسنج‌ها اطلاع دهد تا در صورت مواجهه با بلاک‌های غایب و از دست رفته، به طور خودکار خاموش شوند. این روش ممکن است اقدام پرریسکی محسوب شود، زیرا اعتبارسنج‌ها می‌توانند بلاک‌ها را نزد خود نگه دارند و آنها را به شبکه ارائه ندهند. در این صورت می‌تواند درآمد MEV را به خود اختصاص دهند.

سایر توسعه‌دهندگان نیز پیشنهاد داده‌اند که یک رابط کاربری شخص ثالث می‌تواند بر عملکرد اپراتورهای رله نظارت داشته باشد. تیم فلش‌باتز (Flashbots) که توسعه‌دهندگان MEV-boost هستند، بر روی ایجاد یک سیستم نظارتی عمومی برای فعالیت MEV کار می‌کنند. بن اجینگتون (Ben Edgington) که در توسعه به‌روزرسانی مرج حضور داشته، اظهار داشت گزینه‌های متعددی برای حل مشکل MEV-boost وجود دارد و مسأله موجود، صرفا انتخاب بهترین گزینه است.

کریستین کیم (Christine Kim) محقق شرکت گلکسی دیجیتال (Galaxy Digital) معتقد است که MEV-boost باعث شده شبکه اتریوم نیازمند اعتماد به اپراتورهای رله باشد. اعتماد به اپراتورهای رله برای کسب MEV همواره وجود داشته است، اما نکته‌ای که تا قبل از همایش روز پنج‌شنبه از آن اطلاع نداشتیم این است که اپراتورهای رله می‌توانند باعث کند شدن این فرایند ثبت بلاک شوند.

پس از پایان این همایش، استوکس اظهار داشت که توسعه‌دهندگان در حال بررسی گزینه‌هایی هستند که کاربران را ملزم می‌کند تا برای استفاده از سازنده بلاک (Bulider) یا ارائه نوعی نرم‌افزار مخرب ناچار به انتظار تا اجرای کامل به‌روزرسانی مرج باشند. استوکس تاکید کرد که احتمال شکست MEV-boost بسیار کم است، اما در تلاش برای پیاده‌سازی راهکاری هستند تا این موضوع به هیچ وجه رخ ندهد.

منبع
coindesk

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا