اخبار خارجی

اتریوم پس از مرج فورک می‌شود؟ بررسی احتمال پیدایش شبکه‌های جدید پس از Merge اتریوم

در حالی‌که حدود ۵۰ روز تا تاریخ وعده داده شده برای مرج یعنی ۱۹ سپتامبر (۲۸ شهریور) باقی مانده است، یکی از بحث‌های داغی که در جامعه کریپتو شکل گرفته، این است که آیا توسعه‌دهندگان اتریوم این تاریخ را به تعویق می‌اندازند یا خیر. علاوه بر این، در ۲۷ جولای (۵ مرداد)، صندوق سرمایه گذاری ارز دیجیتال گالوآ کپیتال (Galois Capital) نظرسنجی مناقشه‌برانگیزی را در توییتر منتشر کرد که نشان می‌دهد بیش از ۳۳٪ پاسخ‌دهندگان تصور می‌کنند امکان دارد به‌روزرسانی مرج اتریوم به یک فورک دیگر در این شبکه منجر شود. همچنین صرافی مطرح بیت‌مکس تحلیل جالبی در مورد احتمالات پیش‌رو در مورد فورک جدیدی از اتریوم مطرح کرده است که آن را به دقت بررسی می‌کنیم.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از Bitcoin.com، پس از اعلام تاریخ به‌روزرسانی مرج، قیمت اتریوم (ETH) و اتریوم کلاسیک (ETC) از نظر ارزش در برابر دلار آمریکا به شدت افزایش یافت. البته توسعه‌دهنده اتریوم و مدیر انجمن بیکن‌چین، سوپرفیز (Superphiz)، توضیح داد که «تاریخ اعلام‌شده، تاریخ نهایی نیست و بیشتر نوعی تاریخ تحویل در برنامه‌‌ کاری تیم توسعه‌دهندگان اتریوم است».

اما به هر حال این اولین بار بود که پس از چند سال انتظار برای به‌روزرسانی مرج و انتقال کامل از اثبات کار (PoW) به اثبات سهام (PoS)، این به‌روزرسانی یک روز مشخص (هر چند تقریبی) پیدا می‌کرد. بازار به این تحول مثبت واکنش بسیار خوبی نشان داد، به نحوی که قیمت ETH طی ماه گذشته حدود ۶۲.۴٪ افزایش یافت و وضعیت کل بازار رمزارز و خصوصا رمزارزهای اکوسیستم اتریوم مانند توکن آپتیمیزم (OP)، توکن پالیگان (MATIC)، توکن لیدو (LDO) و رمزارز اتریوم کلاسیک (ETC) بهبود قابل توجهی یافت. با این حال، با نزدیک‌تر شدن تاریخ وعده‌ داده‌شده برای مرج و فروکش کردن هیجانات، واقعیت ماجرا که تاکید سوپرفیز بر تقریبی بودن تاریخ اعلام شده است، رفته رفته پررنگ‌تر می‌شود. این موضوع را می‌توان به وضوح در شبکه‌های اجتماعی دید. برای مثال کریپتوویزارت (CryptoVisArt) تحلیل‌گر معروف ایرانی شرکت تحلیل داده آنچین Glassnode، در توییتر نظرسنجی زیر را به اشتراک گذاشت:

یه سوال ناخوشایند:

به نظر شما چقدر احتمال داره Merge یه بار دیگه به تعویق بیافته؟

نظر سنجی ویزارت در باره تعویق مجدد مرج
منبع: توییتر

می‌توان دید که حدود ۳۰.۴٪ از کسانی که در نظرسنجی شرکت کرده‌اند معتقدند تعویق مجدد مرج بیش از ۹۰٪ احتمال وقوع دارد.

فورک اتریوم پس از به‌روزرسانی مرج؟

علاوه بر تعداد زیادی از بحث‌های داغ توییتری در مورد تعویق مجدد مرج، صندوق سرمایه‌گذاری رمزارز گالوآ کپیتال (Galois Capital) نظرسنجی‌ای را به اشتراک گذاشت که از کاربران می‌پرسد آیا پس از به‌روزرسانی مرج یک فورک دیگر در شبکه اتریوم شکل می‌گیرد یا خیر.

در زمان مرج چه اتفاقی می‌افتد؟

۱- اتریوم بدون مشکل به‌روزرسانی مرج را انجام می‌دهد.

۲- فورک جدیدی انجام می‌شود و پس از آن ETH1 (اتریوم اثبات کار) و ETH2 (اتریوم اثبات سهام) خواهیم داشت.

۳- سه فورک خواهیم داشت که یکی از آن‌ها بمب سختی دارد.

توییت گالوآ در مورد فورک مجدد پس از مرج
نظرسنجی گالوآ در مورد فورک مجدد پس از مرج؛ منبع: توییتر

جالب اینجاست که برخلاف انتظار ۴۶.۳٪ شرکت‌کنندگان در نظرسنجی معتقد بودند این به‌روزرسانی بدون دردسر نخواهد بود. ۳۳.۱٪ شرکت‌کنندگان معتقد بودند فورکی شکل می‌گیرد که و پس از آن دو اتریوم جدید خواهیم داشت که در آن ETH1 مبتنی بر اثبات کار و ETH2 مبتنی بر اثبات سهام خواهد بود. البته ETC که فورک قدیمی شبکه اتریوم است نیز مبتنی بر اثبات کار است؛ اما شبکه فرضی ETH1 در صورت شکل گرفتن تاریخچه مشترک بسیار طولانی‌تری با شبکه اتریوم فعلی خواهد داشت. البته اقلیتی (۱۳.۲٪) هم معتقد بودند سه فورک جدید شکل می‌گیرد که یکی دقیقا شبکه فعلی است که بمب سختی دارد و مدام باید این بمب به تعویق بیافتد، فورک دیگر یک شبکه اثبات کار مشابه ETC است که تاریخچه مشترک طولانی‌تری با شبکه فعلی دارد و فورک سوم همان شبکه مطلوب ویتالیک بوترین و عموم طرفداران اتریوم است که الگوریتم اجماع آن اثبات سهام است.

شبکه اتریوم کلاسیک پس از فورک در سال ۲۰۱۶ که برای رفع اثر هک DAO انجام شد به وجود آمد و نظرسنجی گالوآ نشان می‌دهد ۵۱.۸٪ پاسخ‌دهندگان فکر می‌کنند استخراج‌کنندگان ETH به ETC منتقل خواهند شد.

در نظرسنجی گالوآ همچنین پرسیده شد که آیا امکان دارد که استیبل کوین تتر از شبکه اتریوم مبتنی بر اثبات سهام جدا شود و شبکه فرضی اثبات کار را ترجیح دهد. این سوال علاوه بر مواجه شدن با مخالفت شدید شرکت‌کنندگان در نظرسنجی، با واکنش پائولو آردوینو (Paolo Ardoino)، مدیر ارشد فناوری تتر، مواجه شد که روز یکشنبه اظهار داشت تتر قصد دارد از اتریوم ۲ به شکلی یکپارچه پشتیبانی کند و اضافه کرد:

مساله اینجا ترجیح من بین PoS و PoW نیست. استیبل کوین‌ها باید مسئولانه عمل کنند و از ایجاد اختلال برای کاربران جلوگیری کنند. مخصوصا اینکه شبکه فعلی اتریوم زیربنای حجم عظیمی از سرمایه و مبادلات در فضای در هم تنیده و ظریف دیفای است.

اظهار نظر تیم تحقیقات صرافی بیت‌مکس درباره فورک اتریوم

همزمان با داغ شدن این بحث، تیم تحقیقاتی صرافی بزرگ ارز دیجیتال بیت‌مکس BitMEX در وبلاگ این صرافی گزارشی منتشر کرد که ابعاد مختلف فورک شدن اتریوم شکل‌گیری یک بلاکچین جدید فرضی مثلا «ETHPoW» را بررسی می‌کند.

در ابتدای این گزارش بر این نکته تاکید شد که همه اکوسیستم اتریوم در مورد به‌روزرسانی مرج هیجان‌زده نیست، چرا که حیات اقتصادی ماینرها وابسته به PoW است و به گفته تیم تحقیقاتی BitMEX «این موضوع در کوتاه‌مدت تا میان‌مدت فرصت هیجان‌انگیزی برای معامله‌گران و دلالان فراهم می‌کند».

البته این تحلیل‌گران تاکید کردند که ETHPoW در صورت شکل‌گیری از نظر ارزش رمزارز بومی و حجم فعالیت در شبکه به هیچ وجه شانس تبدیل شدن به شبکه اصلی را ندارد. همچنین چنین شبکه‌ای در صورت شکل‌گیری با چالش‌های فنی زیادی مواجه خواهد بود اما اگر بتواند حداقل‌هایی را حفظ کند آنقدر احساس نیاز به آن و روایت‌های مثبت حول آن وجود خواهد داشت که بتواند به بقا ادامه دهد و صرافی‌های متمرکز اصلی آن را فهرست کنند.

یکی از مهمترین چالش‌های فنی چنین شبکه‌ای بمب سختی است که با گذشت زمان سختی ماینینگ را به طور تصاعدی افزایش می‌دهد. اگر زنجیره PoW در درازمدت ادامه پیدا کند، ممکن است به یک نرم‌افزار کلاینت جدید برای حذف دائمی بمب سختی نیاز باشد که برای تحقق آن یک هارد فورک برای حذف بمب سختی، تعدادی توسعه‌دهنده که مایل و قادر به ایجاد یک کلاینت جدید باشند و حمایت تعدادی از صرافی‌ها از کلاینت جدید است. با این حال این محققان معتقدند:

در عمل با توجه به اینکه اندازه جامعه ETHPoW به احتمال زیاد خیلی بزرگ نیست می‌توان بر این مشکلات به راحتی غلبه کرد. حمایت چند ماینر بزرگ در پشت صحنه می‌تواند کل این عملیات را تامین مالی کنند.

جالب اینجاست که یک روز پس از انتشار گزارش BitMEX، چندلر گو (Chandler Guo) یکی از ماینرهای بزرگ چینی و از مدافعان ETC به شدت از ETHPoW حمایت کرد و در پاسخ به کسی که او را بخاطر حمایت از ETC در برابر ETH و حمایت از ETHPoW، مسخره کرد، گفت:

من یه بار اتریومو فورک کردم، یه بار دیگه هم میکنم!

توییت فورک اتریوم
منبع: توییتر

مساله دشوارتر تعیین تکلیف اترهای استیک شده در بیکن چین است که باید در زمان انتشار کلاینت جدید هاردفورک ETHPoW روی آن کار شود.

علی‌رغم همه ظرفیت‌های پیش رو برای شکل‌گیری ETHPoW، «به احتمال زیاد» متولیان تمام استیبل کوین‌های مطرح مانند تتر و سیرکل و بایننس همه از ETH 2.0 پشتیبانی خواهند کرد.

به گفته محققان صرافی بیت‌مکس، «کاری که همه تریدرها باید انجام دهند» خرید ETHPoW پس از وقوع Merge در صرافی‌های غیرمتمرکز و فروش آن پس از لیست شدن در صرافی‌های متمرکز است که به گمان نویسندگان این گزارش چند روزی بیشتر به طول نمی‌انجامد.

این متن به هیچ‌وجه توصیه سرمایه‌گذاری محسوب نمی‌شود و میهن بلاکچین مسئولیتی در قبال سود یا ضرر کاربران تقبل نمی‌کند.
  • آیا پس از به‌روزرسانی مرج اتریوم فورک جدیدی انجام می‌شود و دو رمزارز ETH1 و ETH2 خواهیم داشت؟

همانطور که گزارش صرافی BitMEX به دقت توضیح داد، انگیزه‌های صرفا اقتصادی ممکن است به شکل‌گیری شبکه جدیدی که فورک اتریوم و مبتنی بر اثبات کار است، منجر شود. اما این موضوع برخلاف آنچه که توییت‌های عجیب صندوق سرمایه‌گذاری گالوآ نشان می‌دهد به هیچ وجه تهدیدی جدی برای شبکه اثبات سهامی که مطلوب بوترین و هواداران اصلی اتریوم است محسوب نمی‌شود.

منبع
news.bitcoincryptonews

نوشته های مشابه

3 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا