تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال قیمت BNB، سولانا، ریپل، کاردانو، آوالانچ و دوج کوین؛ ۱ اسفند ۱۴۰۲

بیت کوین هنوز نتوانسته است حمایت خوبی در محدوده ۵۲٬۰۰۰ دلار پیدا کند اما طبق اصول تحلیل تکنیکال، تثبیت آن می‌تواند به رشد آلت کوین‌ها کمک کند.

به نقل از کوین تلگراف، شاخص «S&P 500» هفته گذشته و بعد از انتشار داده‌های CPI آمریکا کمی کاهش یافت. این داده‌ها نشان دادند که فدرال رزرو احتمالا تا اواخر سال ۲۰۲۴ نرخ بهره آمریکا را کاهش نمی‌دهد. پیش از این، ناظران بازار باور داشتند که کاهش نرخ بهره آمریکا از اوایل ماه مارس (اسفند) شروع می‌شود.

داده‌های منفی آمریکا روی قیمت بیت کوین تاثیری نگذاشت. به عبارت دقیق‌تر، قیمت بیت کوین در هفته گذشته حدود ۴٪ رشد کرد و کندل هفتگی خود را در بالای محدوده ۵۲٬۰۰۰ بست. اگرچه محدوده ۵۲٬۰۰۰ دلار در چند روز گذشته به عنوان یک مقاومت محکم عمل کرده، گاوهای بیت کوین نشان داده‌اند که عجله‌ای برای برداشت سود خود ندارند و به آینده آن امیدوار هستند.

عملکرد بازار کریپتو در ۲۴ ساعت گذشته
عملکرد بازار کریپتو در ۲۴ ساعت گذشته – منبع: Coin360

حالا سوال این جا است که آلت کوین‌ها در چه شرایطی قرار دارند و آیا با روند فعلی بیت کوین، می‌توانند رشد کنند؟ در ادامه تحلیل تکنیکال قیمت ۶ آلت کوین برتر را بررسی کرده‌ایم تا جواب این سوال را پیدا کنیم.

تحلیل تکنیکال قیمت BNB

قیمت BNB در یک روند صعودی اصلاح کرده و نشان داده که معامله‌گران کوتاه‌مدت برداشت سود خود را شروع کرده‌اند. به طور کلی روندهای اصلاحیِ یک روند صعودی قوی، بیشتر از ۳ روز دوام نمی‌آورند.

نمودار روزانه BNB
نمودار روزانه BNB – منبع: TradingView

رشد میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی رنگ، ۳۳۰ دلار) و RSI این ارز دیجیتال در محدوده اشباع خرید نشان می‌دهد که گاوها کنترل بازار را در دست دارند. در نتیجه اگر قیمت BNB رشد کند و به بالای ۳۶۷ دلار برسد، نشان می‌دهد که روند صعودی خود را از سر گرفته است. BNB سپس می‌تواند تا محدوده ۴۰۰ دلار رشد کند.

در عوض اگر قیمت BNB کاهش یابد و به زیر ۳۴۸ دلار برسد، در ادامه ممکن است تا میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه خود سقوط کند. این سطح ممکن است دوباره خریداران زیادی را به BNB جذب کند اما اگر خرس‌ها کنترل بازار را در دست بگیرند، قیمت BNB ممکن است تا میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (موج قرمز رنگ، ۳۱۴ دلار) سقوط کند.

تحلیل تکنیکال قیمت ریپل

قیمت ریپل در چند روز گذشته بین خط روند نزولی (خط روند آبی تیره در تصویر پایین) و میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه آن (موج آبی رنگ، ۰.۵۴ دلار) قرار داشت. این امر نشان داد که نتیجه نبرد بین گاوها و خرس‌ها مشخص‌ نشده است.

نمودار روزانه ریپل
نمودار روزانه ریپل – منبع: TradingView

میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه ریپل به تدریج رشد کرده و RSI آن به منطقه مثبت رسیده است. این امر نشان می‌دهد که گاوها کنترل بازار را در اختیار دارند. اگر مقاومتِ خط روند نزولی ریپل شکسته شود و کندل آن در بالای این مقاومت بسته شود، نشان می‌دهد که اصلاح XRP به پایان رسیده است. در این صورت قیمت ریپل می‌تواند تا محدوده ۰.۶۷ دلار رشد کند.

برعکس اگر قیمت ریپل بعد از برخورد به این خط روند کاهش یابد و به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه سقوط کند، نشان می‌دهد که خرس‌ها همچنان کنترل بازار را در اختیار دارند. در این صورت قیمت XRP ممکن است تا محدوده ۰.۵۰ دلار کاهش یابد.

تحلیل تکنیکال قیمت سولانا

قیمت سولانا (SOL) در ۱۷ فوریه (۲۸ بهمن) به سمت خط گردن الگوی سر و شانه معکوس خود پول‌بک زد اما گاوها کنترل بازار را از دست ندادند.

نمودار روزانه سولانا
نمودار روزانه سولانا – منبع: TradingView

شیب متحرک نمایی ۲۰ روزه سولانا (موج آبی رنگ، ۱۰۶ دلار) و موقعیت RSI آن در بالای محدوده ۶۲ نشان می‌دهد که گاوها کنترل بازار را در اختیار دارند. یک مقاومت جزئی در محدوده ۱۱۹ دلار وجود دارد اما گاوها احتمالا از آن عبور می‌کنند. سپس SOL می‌تواند مقاومت سربار ۱۲۷ دلاری را دوباره آزمایش کند. اگر این مقاومت شکسته شود، سولانا ممکن است به هدف الگوی خود در ۱۳۵ دلار برسد.

اگر قیمت سولانا کاهش یابد و به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه برسد، این پیش‌بینی صعودی در کوتاه‌مدت باطل می‌شود. در این صورت فشار فروش سولانا ممکن است افزایش یابد و قیمت آن را به میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (موج قرمز رنگ، ۱۰۰ دلار) برساند.

تحلیل تکنیکال قیمت کاردانو

دنباله بلند کاردانو (ADA) در کندل روزانه ۱۷ فوریه (۲۸ بهمن) نشان داد که گاوها همچنان به کاهش میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی رنگ، ۰.۵۶ دلار) به عنوان یک فرصت خرید نگاه می‌کنند.

نمودار روزانه کاردانو
نمودار روزانه کاردانو – منبع: TradingView

گاوها در تلاش هستند تا موقعیت کاردانو در بالای مقاومت ۰.۶۲ دلار حفظ کنند. اگر آن‌ها موفق شوند، قیمت کاردانو ممکن است به مقاومت ۰.۶۸ دلار برسد. در این سطح احتمالا نبرد سختی بین گاوها و خرس‌ها ایجاد می‌شود اما اگر گاوها پیروز شوند، ADA احتمالا تا ۰.۹۰ دلار رشد می‌کند.

در مقابل اگر قیمت کاردانو بعد از برخورد به مقاومت ۰.۶۸ دلار کاهش یابد، نشان می‌دهد که خرس‌ها به شدت از این سطح دفاع می‌کنند. کاهش قیمت ADA تا پایین میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه آن نشان می‌دهد که حرکت صعودی این آلت کوین ضعیف شده است.

تحلیل تکنیکال قیمت آوالانچ

قیمت آوالانچ (AVAX) در ۱۵ فوریه (۲۶ بهمن) به ۴۲ دلار رسید اما سپس کاهش یافت. با این حال، یکی از سیگنال‌های مثبت آوالانچ این است که گاوها اجازه ندادند قیمت آن به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی رنگ، ۳۸.۴۰ دلار) برسد.

نمودار روزانه آوالانچ
نمودار روزانه آوالانچ – منبع: TradingView

گاوها احتمالا دوباره سعی می‌کنند از مقاومت ۴۲ دلار عبور کنند و اگر موفق شوند، آوالانچ الگوی سر و شانه معکوس خود را تکمیل خواهد کرد. در این صورت قیمت AVAX ممکن است به مقاومت سخت ۵۰ دلار برسد.

میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه اهمیت بسیار زیادی دارد. اگر قیمت آوالانچ به زیر این سطح برسد، در ادامه ممکن است تا میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه خود (موج قرمز رنگ، ۳۶.۱۶ دلار) سقوط کند. چنین حرکتی نشان می‌دهد که AVAX احتمالا برای مدت بیشتری در محدوده ۳۲ تا ۴۲ دلار در نوسان خواهد بود.

تحلیل تکنیکال قیمت دوج کوین

خرس‌ها در ۱۷ فوریه (۲۸ بهمن) سعی کردند قیمت دوج کوین (DOGE) را به الگوی مثلث متقارن آن برگردانند، اما گاوها از این سطح محافظت کردند.

نمودار روزانه دوج کوین
نمودار روزانه دوج کوین – منبع: TradingView

میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی رنگ، ۰.۰۸۲ دلار) کمی رشد کرده و RSI دوج کوین هم در بالای محدوده ۶۳ قرار دارد. این امر نشان می‌دهد که گاوها در تلاش‌اند دوباره کنترل بازار را در دست بگیرند. اگر گاوها از مقاومت ۰.۰۹ دلار عبور کنند، قیمت دوج کوین می‌تواند به محدوده بین ۰.۱۰ دلار تا ۰.۱۱ دلار برسد.

با این حال اگر قیمت DOGE کاهش یابد و به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه و میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (موج قرمز رنگ، ۰.۰۸۱ دلار) برسد، این پیش‌بینی صعودی در کوتاه‌مدت باطل می‌شود. این امر نشان می‌دهد که خرس‌ها در هر حرکت صعودی فعال می‌شوند و به برداشت سود خود ادامه می‌دهند. علاوه بر این اگر قیمت دوج کوین به زیر خط روند صعودی خود (خط روند صعودی آبی تیره در تصویر بالا) برسد، فشار فروش آن افزایش می‌یابد.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا