تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال قیمت اتریوم، BNB، سولانا، ریپل، کاردانو، آوالانچ و دوج کوین؛ ۸ اسفند ۱۴۰۲

بیت کوین (BTC) همچنان در تلاش است به رالی خود ادامه دهد و اگر موفق شود می‌تواند به رشد آلت کوین‌ها هم کمک کند.

به گزارش میهن بلاکچین، قیمت بیت کوین در ۲۶ فوریه (۷ اسفند) به بالاترین رکورد خود دو سال اخیر در نزدیکی ۵۷٬۰۰۰ دلار رسید. داده‌های پلتفرم کوین شیرز (CoinShares) هم نشان می‌دهد که در هفته گذشته، سرمایه‌گذاران نهادی ۵۷۰ میلیون دلار سرمایه جدید را وارد بازار بیت کوین کرده‌اند.

دارایی‌های تحت مدیریت صندوق‌های قابل‌معامله در بورس (ETF) اسپات بیت کوین نیز از زمان راه‌اندازی آن‌ها به بیش از ۵ میلیارد دلار رسیده است. این در حالی است که ETFهای طلا در این مدت ۳.۶ میلیارد دلار سرمایه را از دست دادند. تحلیلگرانی مثل اریک بالچوناس (Eric Balchunas) و آندره یاپ (Andre Yapp) باور دارند که دارایی‌های تحت مدیریت ETFهای بیت کوین طی ۲ سال آینده از دارایی‌های تحت مدیریت ETFهای طلا پیشی می‌گیرد.

عملکرد بازار کریپتو در ۲۴ ساعت گذشته
عملکرد بازار کریپتو در ۲۴ ساعت گذشته – منبع: Coin360

رشد بیت کوین احتمالا فعالیت سرمایه‌گذاران را افزایش داده و به رشد آلت کوین‌ها کمک می‌کند. با این حال هنوز نمی‌توان ریسک اصلاح BTC را رد کرد؛ چون خرس‌ها همچنان به فشار فروش خود ادامه داده‌اند. با توجه به این مسئله، در ادامه تحلیل تکنیکال قیمت اتریوم (ETH) و ۶ آلت کوین دیگر را بررسی کرده‌ایم.

تحلیل‌ تکنیکال قیمت اتریوم

قیمت اتریوم در ۲۵ فوریه (۶ اسفند) از مقاومت ۳۰۳۶ دلاری عبور کرد و نشان داد که مرحله بعدی رالی خود را آغاز کرده است.

نمودار روزانه قیمت اتریوم
نمودار روزانه قیمت اتریوم – منبع: TradingView

شیب صعودی میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی رنگ، ۲٬۸۲۳ دلار) و میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (موج قرمز رنگ، ۲٬۵۴۶ دلار) نشان می‌دهد که گاوها کنترل بازار را در اختیار دارند اما شاخص قدرت نسبی (RSI) اتریوم در ناحیه اشباع خرید هم نشان می‌دهد که این ارز دیجیتال ممکن است با اصلاح یا تثبیت جزئی مواجه شود. اگر گاوها اجازه دهند قیمت ETH به زیر ۳٬۰۰۰ دلار برسد، احتمال رشد آن تا محدوده ۳٬۳۰۰ دلار و حتی ۳٬۵۴۰ دلار وجود دارد.

شکسته شدن حمایت میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه اتریوم می‌تواند اولین سیگنال نزولی آن باشد. این امر نشان می‌دهد که برداشت سود هولدرهای ETH شروع شده است. در این صورت قیمت اتریوم ممکن است تا ۲٬۷۱۷ دلار و سپس تا میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه کاهش یابد.

تحلیل تکنیکال قیمت BNB

BNB در تلاش است روند صعودی خود را از سر بگیرد، اما RSI آن نشان می‌دهد که خرس‌ها ممکن است سد محکمی را در نزدیکی مقاومت سربار این ارز دیجیتال ایجاد کنند.

نمودار روزانه قیمت BNB
نمودار روزانه قیمت BNB – منبع: TradingView

اگر قیمت BNB کاهش یابد اما بعد از برخورد به میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی رنگ، ۳۵۶ دلار) رشد کند، نشان می‌دهد که احساس صعودی سرمایه‌گذاران تقویت شده است. در این صورت قیمت BNB می‌تواند به بالای ۴۰۰ دلار برسد و حتی تا محدوده ۴۶۰ دلار رشد کند.

با وجود این اگر قیمت BNB کاهش یابد و به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه برسد، نشان می‌دهد که گاوها در حال برداشت سود خود هستند. در این صورت، قیمت BNB ممکن است تا میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (موج قرمز رنگ، ۳۲۳ دلار) کاهش یابد. اگر هم قیمت BNB به زیر این سطح برسد، قدرت خرس‌ها بیشتر می‌شود.

تحلیل‌ تکنیکال‌ قیمت ریپل

قیمت ریپل (XRP) در چند روز گذشته در نزدیکی میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی رنگ، ۰.۵۴۱۶ دلار) و میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (موج قرمز رنگ، ۰.۵۴۱۱ دلار) آن قرار داشت. این امر نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران هنوز روند آتی XRP را مشخص نکرده‌اند.

نمودار روزانه قیمت ریپل
نمودار روزانه قیمت ریپل – منبع: TradingView

کاهش شیب میانگین‌های متحرک و RSI ریپل نشان می‌دهد که قیمت آن در کوتاه‌مدت ممکن است وارد یک رنج معاملاتی جدید شود. این رنج معاملاتی ممکن است از کف ۰.۴۸ دلار و سقف ۰.۵۸ دلار تشکیل شده باشد.

گاوها باید قیمت XRP را به بالای ۰.۵۸ دلار برسانند تا نشان دهند که اصلاح آن به پایان رسیده است. در این صورت قیمت ریپل ممکن است تا ۰.۶۷ دلار و در نهایت به ۰.۷۴ دلار برسد. در صورت کاهش قیمت XRP هم اولین حمایت آن در ۰.۴۸ دلار و دومین حمایت آن در ۰.۴۶ دلار قرار دارد.

تحلیل تکنیکال قیمت سولانا

سولانا (SOL) در میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه خود (موج قرمز رنگ، ۱۰۰ دلار) حمایت خوبی پیدا کرده و نشان داده است که گاوها در تلاش هستند جلوی کاهش قیمت آن را بگیرند.

نمودار روزانه قیمت سولانا
نمودار روزانه قیمت سولانا – منبع: TradingView

کاهش شیب میانگین‌ متحرک ساده ۵۰ روزه و میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی رنگ، ۱۰۵.۱۰ دلار) و همچین موقعیت RSI سولانا نشان می‌دهد که روند آن در روزهای آتی ممکن است وارد یک رنج معاملاتی شود. به طور کلی گاوها باید قیمت سولانا را به بالای خط روند نزولی (خط روند آبی تیره در تصویر بالا) برسانند و موقعیت آن را در این محدوده حفظ کنند تا این ارز دیجیتال بتواند به مقاومت سربار ۱۱۹ دلار تا ۱۲۷ دلار برسد. اگر سولانا بتواند از این مقاومت هم عبور کند، حرکت صعودی آن ممکن است تا ۱۳۵ دلار ادامه داشته باشد.

برعکس اگر قیمت SOL در روزهای آینده یا بعد از برخورد به خط روند مذکور کاهش یابد و به زیر میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه برسد، نشان می‌دهد که فشار فروش خرس‌ها با افزایش قیمت آن افزایش می‌یابد. در این صورت قیمت SOL ممکن است تا ۸۰ دلار سقوط کند.

تحلیل‌ تکنیکال‌ قیمت کاردانو

گاوها موفق شدند از میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی رنگ، ۰.۵۸ دلار) کاردانو (ADA) محافظت کنند و نشان دادند که احساسات آن‌ها همچنان مثبت است.

نمودار روزانه قیمت کاردانو
نمودار روزانه قیمت کاردانو – منبع: TradingView

افزایش شیب میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه و RSI کاردانو نشان می‌دهد که گاوها قدرت بیشتری دارند. در نتیجه آن‌ها احتمالا سعی می‌کنند قیمت کاردانو را به مقاومت سربار ۰.۶۴ دلار تا ۰.۶۸ دلار برسانند.

با این حال اگر قیمت ADA به شدت کاهش یابد و به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه برسد، نشان می‌دهد که گاوها تسلیم شده‌اند. در این صورت قیمت کاردانو ممکن است به میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (موج قرمز رنگ، ۰.۵۴ دلار) برسد.

تحلیل تکنیکال قیمت آوالانچ

قیمت آوالانچ (AVAX) در ۲۴ فوریه (۵ بهمن) به میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (موج قرمز رنگ، ۳۶.۱۲ دلار) خود برخورد کرد و افزایش یافت. این امر نشان داد که فشار خرید آوالانچ با کاهش قیمت آن افزایش می‌یابد.

نمودار روزانه قیمت آوالانچ
نمودار روزانه قیمت آوالانچ – منبع: TradingView

کاهش شیب میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی رنگ، ۳۷.۸۴ دلار) و میانگین‌ متحرک ساده ۵۰ روزه و همچنین RSI آوالانچ مزیت خاصی را در اختیار گاوها یا خرس‌ها قرار نمی‌دهد. اگر قیمت AVAX کاهش یابد و به زیر میانگین متحرک ۵۰ روزه برسد، این ارز دیجیتال در ادامه می‌تواند تا ۳۲ دلار کاهش یابد.

از طرف دیگر اگر قیمت آوالانچ به بالای میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه برسد و کندل روزانه آن در بالای این محدوده بسته شود، در ادامه می‌تواند تا مقاومت ۴۲ دلار رشد کند. گاوها به طور کلی باید بر این مقاومت غلبه کنند تا نشان دهند که الگوی سر و شانه معکوس آن تکمیل شده است.

تحلیل تکنیکال‌ قیمت دوج کوین

گاوها موفق شدند از سطح شکست (Breakout) مثلث موجود در نمودار روزانه دوج کوین (DOGE) دفاع کنند اما نتوانستند آن را به بالای مقاومت سربار ۰.۰۹ دلار برسانند.

نمودار روزانه قیمت دوج کوین
نمودار روزانه قیمت دوج کوین – منبع: TradingView

این امر نشان داد که تقاضای دوج کوین در سطوح بالاتر کاهش می‌یابد. خرس‌ها احتمالا سعی خواهند کرد با پایین آوردن قیمت دوج کوین به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی رنگ، ۰.۰۸۴ دلار) و میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (موج قرمز رنگ، ۰.۰۸۱ دلار) کنترل بازار را در دست بگیرند.

اگر آن‌ها موفق شوند، DOGE ممکن است تا خط روند صعودی خود (خط روند صعودی آبی تیره در تصویر بالا) سقوط کند. این سطح اهمیت زیادی برای گاوها دارد چون اگر آن‌ها شکست بخورند، دوج کوین می‌تواند تا ۰.۰۷ دلار کاهش یابد.

گاوها هم باید موقعیت DOGE را در بالای ۰.۰۹ دلار حفظ کند تا نشان دهند که حرکت جدید آن شروع شده است. در این صورت، قیمت دوج کوین ممکن است به مقاومت ۰.۱۰ دلار تا ۰.۱۱ دلار برسد اما در این محدوده احتمالا با دفاع شدید خرس‌ها مواجه می‌شود.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا