تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال قیمت اتریوم، BNB، سولانا، ریپل، کاردانو، دوج کوین و شیبا اینو؛ ۲۲ اسفند ۱۴۰۲

هیچ سیگنالی مبنی بر اصلاح قیمت بیت کوین (BTC) به وجود نیامده و صندوق‌های قابل‌معامله در بورس (ETF) اسپات آن همچنان تقاضای قابل‌توجهی دارند. حال سوال این جا است که آیا تحلیل تکنیکال از رشد آلت کوین‌ها هم حمایت می‌کند؟

به گزارش میهن بلاکچین، خریداران بیت کوین در روزها گذشته کنترل بازار را از دست ندادند و در ۱۱ مارس (۲۱ اسفند) از مرز ۷۰٬۰۰۰ دلار عبور کردند. مت هوگان (Matt Hougan)، مدیر ارشد شرکت بیت‌وایز (Bitwise)، خاطرنشان کرده است که تقاضای سرمایه‌گذاران حرفه‌ای در ETF اسپات بیت کوین کمی کاهش یافته است.

با این حال این مسئله ETFهای اسپات بیت کوین را متوقف نکرده است. طبق داده‌های وب سایت دون (Dune)، صندوق‌های مذکور ۴.۰۶٪ از عرضه فعلی بیت کوین را خریداری کرده‌اند و اگر فشار خرید ETFها ادامه یابد، این صندوق‌ها در هر سال ۸.۶۵٪ از عرضه BTC را خریداری می‌کنند.

عملکرد بازار کریپتو در روز گذشته
عملکرد بازار کریپتو در روز گذشته – منبع: Coin360

مایکل سیلور (Michael Saylor)، بنیان‌گذار شرکت مایکرواستراتژی (MicroStrategy)، هم اعلام کرده که این شرکت ۱۲٬۰۰۰ بیت کوین جدید را با قیمت متوسط ۶۸٬۴۷۷ دلار خریداری کرده است. ذخایر بیت کوین مایکرواستراتژی در حال حاضر به ۲۰۵٬۰۰۰ BTC می‌رسد که به طور میانگین با قیمت ۳۳٬۷۰۶ دلار خریداری شده است.

به طور کلی معامله‌گران باید با دقت جریان ورود سرمایه ETFهای اسپات بیت کوین را بررسی کنند زیرا کاهش تقاضای آن‌ها روی احساسات سرمایه‌گذاران تاثیر می‌گذارد و ممکن است اصلاح جدیدی را ایجاد کند. در هر صورت اکثر معامله‌گران منتظر رشد آلت کوین‌ها هستند. حال سوال این جا است که حمایت‌ها و مقاومت‌های آلت کوین‌ها در کجا قرار دارد؟ در ادامه تحلیل تکنیکال و نمودار اتریوم و ۶ آلت کوین دیگر را بررسی کرده‌ایم تا جواب این سوال را پیدا کنیم.

تحلیل تکنیکال‌ قیمت اتریوم

خرس‌ها سعی کردند قیمت اتریوم (ETH) را به سمت سطح شکست (Breakout) آن در ۳٬۶۰۰ دلار بکشانند اما دنباله بلند کندل ۱۱ مارس (۲۱ اسفند) نشان می‌دهد که فشار خرید ETH در سطوح پایین‌تر افزایش می‌یابد.

نمودار روزانه قیمت اتریوم
نمودار روزانه قیمت اتریوم – منبع: TradingView

گاوها قیمت اتریوم را به بالای مقاومت مهم ۴٬۰۰۰ دلار رسانده‌اند. ETH می‌تواند در ادامه خود را به ۴٬۳۷۲ دلار برساند اما در این محدوده احتمالا با مقاومت فروشندگان مواجه می‌شود. با این حال اگر ETH بتواند از این مقاومت هم عبور کند، در ادامه ممکن است تا محدوده ۴٬۸۶۸ دلار افزایش یابد.

حرکت صعودی اتریوم در چند روز گذشته شاخص قدرت نسبی (RSI) آن را به ناحیه اشباع خرید رسانده است. این امر نشان می‌دهد که خریداران بهتر است محتاطانه‌تر عمل کنند. خرس‌ها به طور کلی باید قیمت اتریوم را به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی رنگ، ۳٬۵۰۵ دلار) بکشانند تا جلوی حرکت صعودی آن را بگیرند. در این صورت ETH ممکن است با اصلاح جدیدی مواجه شود.

تحلیل تکنیکال قیمت BNB

قیمت BNB در چند روز گذشته در در یک روند صعودی قوی قرار داشت. این حرکت صعودی بعد از عبور از محدوده ۴۶۰ دلار شدیدتر شد.


نمودار روزانه BNB
نمودار روزانه BNB – منبع: TradingView

قیمت BNB احتمالا در ادامه به ۵۶۰ دلار خواهد رسید که ممکن است در کوتاه‌مدت به عنوان یک مقاومت محکم عمل کند. اگر گاوها در این محدوده کنترل بازار را از دست ندهند، روند صعودی BNB احتمالا ادامه می‌یابد. در این صورت قیمت BNB می‌تواند به ۶۱۷ دلار برساند.

حمایت ۴۶۰ دلار و میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی رنگ، ۴۳۳ دلار) اهمیت زیادی دارد. خرس‌ها باید قیمت BNB را به زیر این میانگین متحرک برسانند تا نشان دهند که روند صعودی آن در کوتاه‌مدت به پایان رسیده است.

تحلیل تکنیکال‌ قیمت ریپل

خرس‌ها نتوانستند موقعیت ریپل (XRP) در پایین میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی رنگ، ۰.۶۰ دلار) را حفظ کنند.

نمودار روزانه ریپل
نمودار روزانه ریپل – منبع: TradingView

گاوها سپس قیمت ریپل را به بالای مقاومت ۰.۶۷ دلار رساندند و نشان دادند که فشار خرید آن در سطوح پایین افزایش می‌یابد. خریداران احتمالا تلاش خواهند کرد تا حرکت صعودی XRP را حفظ کرده و مقاومت قوی ۰.۷۴ دلار را به چالش بکشند. اگر ریپل بتواند از این سطح عبور کند، نشان می‌دهد روند صعودی جدیدی را شروع کرده است. در این صورت XRP می‌تواند تا محدوده ۰.۸۵ دلار و یا حتی ۰.۹۵ دلار رشد کند.

از طرف دیگر اگر قیمت ریپل بعد از برخورد به سطح ۰.۷۴ دلار کاهش یابد، نشان می‌دهد که فشار فروش آن در سطوح بالاتر افزایش می‌یابد. در این صورت قیمت XRP ممکن است تا حمایت ۰.۶۷ دلار سقوط کند.

تحلیل تکنیکال قیمت سولانا

خرس‌ها در تلاش هستند تا اصلاح جدیدی را در سولانا (SOL) شروع کنند، اما گاوها هنوز تسلیم نشده‌اند. پول‌بک کوچک سولانا نشان می‌دهد که این ارز دیجیتال فشار فروش قابل‌توجهی ندارد.

نمودار روزانه سولانا
نمودار روزانه سولانا – منبع: TradingView

خریداران سعی کرده‌اند قیمت سولانا را به بالای ۱۵۳ دلار برسانند و موقعیت خود را تقویت کنند. اگر آن‌ها موفق شوند، سولانا می‌تواند روند صعودی خود را از سر بگیرد و به ۱۸۴ دلار برسد.

اگر خرس‌ها بخواهند جلوی رشد SOL را بگیرند، باید به سرعت قیمت آن را تا زیر سطح شکست ۱۲۶ دلار کاهش دهند. در این صورت فشار فروش سولانا احتمالا افزایش می‌یابد و قیمت آن را به میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (موج قرمز رنگ، ۱۱۰ دلار) می‌رساند.

تحلیل تکنیکال‌ قیمت کاردانو

کاردانو (ADA) در ۱۱ مارس (۲۱ اسفند) تا سطح شکست ۰.۶۸ دلار سقوط کرد اما دنباله بلند کندل آن نشان داد که فشار خرید این ارز دیجیتال در سطوح پایین‌تر افزایش می‌یابد.

نمودار روزانه کاردانو
نمودار روزانه کاردانو – منبع: TradingView

شیب متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی رنگ، ۰.۶۸ دلار) و RSI کاردانو در منطقه مثبت نشان می‌دهد که در مسیر صعودی این ارز دیجیتال مقاومت زیادی وجود ندارند. خریداران احتمالا تلاش می‌کنند تا قیمت کاردانو را دوباره به رکورد ۰.۸۰ دلار برسانند. شایان ذکر است که ADA در ۴ مارس (۱۴ اسفند) به این سطح رسیده بود. اگر کاردانو بتواند از این مقاومت هم عبور کند، در ادامه می‌تواند به محدوده ۰.۹۰ دلار و یا حتی ۱.۲۵ دلار برسد.

اگر قیمت ADA کاهش یابد و به زیر ۰.۶۸ دلار برسد، این پیش‌بینی صعودی در کوتاه‌مدت باطل خواهد شد. این امر نشان می‌دهد فشار فروش کاردانو افزایش یافته و قیمت کادرانو ممکن است تا میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (موج قرمز رنگ، ۰.۵۹ دلار) کاهش یابد.

تحلیل تکنیکال قیمت دوج کوین

گاوها در تلاش هستند تا قیمت دوج کوین (DOGE) را در بالای سطح شکست ۰.۱۶ دلار نگه دارند.

نمودار روزانه دوج کوین
نمودار روزانه دوج کوین – منبع: TradingView

افزایش میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی رنگ، ۰.۱۴ دلار) و RSI دوج کوین در منطقه اشباع خرید نشان می‌دهد که گاوها کنترل بازار را در اختیار دارند. اگر خریداران بتوانند موقعیت دوج کوین را حفظ کنند، این ارز دیجیتال می‌تواند دوباره به سطح ۰.۲۱ دلار برسد و سپس تا ۰.۲۶ دلار افزایش یابد.

برعکس اگر قیمت دوج کوین به زیر ۰.۱۶ دلار برسد، نشان می‌دهد که گاوها تسلیم شده‌اند. در این صورت قیمت DOGE ممکن است تا میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه سقوط کند. این سطح اهمیت زیادی دارد و معامله‌گران باید به شدت مراقب آن باشند. سقوط DOGE به زیر این سطح احتمالا اصلاح عمیق‌تری را ایجاد کرده و قیمت آن را به محدوده ۰.۱۲ دلار می‌رساند.

تحلیل تکنیکال‌ قیمت شیبا اینو

شیبا اینو (SHIB) بعد از رالی شدید خود در رنج ۰.۰۰۰۰۲۹ دلار تا ۰.۰۰۰۰۳۹ دلار تثبیت شده است.

نمودار روزانه قیمت شیبا اینو
نمودار روزانه قیمت شیبا اینو – منبع: TradingView

شاخص RSI شیبا اینو هم در ناحیه اشباع خرید قرار دارد و نشان می‌دهد هیجانات بازار آن کاهش یافته است. در نتیجه قیمت شیبا اینو ممکن است برای مدت بیشتری در این رنج باقی بماند.

اگر قیمت SHIB به زیر این رنج برسد، ممکن است تا میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه خود (موج آبی رنگ، ۰.۰۰۰۰۲۴ دلار) کاهش یابد. علاوه بر این اگر قیمت شیبا اینو به زیر این سطح برسد، قدرت خرس‌ها بیشتر می‌شود.

در مقابل اگر SHIB به بالای ۰.۰۰۰۰۳۹ دلار برسد، نشان می‌دهد که گاوها دوباره کنترل بازار را در دست گرفته‌اند. در این صورت قیمت شیبا اینو ممکن است تا ۰.۰۰۰۰۴۶ دلار افزایش یابد و اگر از این مقاومت هم عبور کند، می‌تواند به ۰.۰۰۰۰۶۵ دلار برسد.

منبع
کوین تلگراف

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا