متوسط مقالات

بررسی مهم‌ترین دلایل اصلاح قیمت اتر بعد از راه‌اندازی اتریوم ۲

اکنون فاز صفر یا Beacon Chain اتریوم ۲.۰ راه اندازی شده، که به صورت هیبریدی، هم از گواه اثبات کار یا همان ماینینگ و هم گواه اثبات سهام یا استیکینگ استفاده می‌کند. افراد اکنون می‌توانند با سهام گذاری ۳۲ اتر در تایید تراکنش‌ها و بستن بلاک‌ها مشارکت کنند و پاداش دریافت کنند. جامعه کریپتو مدت‌ها منتظر راه اندازی اتریوم ۲ بود؛ ولی این آپدیت بزرگ در میان سطح قابل توجهی از همهمه، ورودی آرام و بی سروصدا داشت. پس چرا اتفاق خاصی رخ نداد؟ دلایلی برای این اتفاق وجود دارد، که در این مقاله به بررسی آنها می‌پردازیم.


برای آشنایی کامل با اتریوم ۲، این مقاله را مطالعه کنید: اتریوم ۲ چیست؟ راهنمای کامل به‌روزرسانی شبکه بلاکچین اتریوم


کاهش قیمت اتر پس از راه اندازی اتریوم ۲

کاهش قیمت اتر پس از راه اندازی اتریوم ۲

اتریوم دومین رمز ارز بزرگ جهان، از ابتدای سال ۲۰۲۰ تاکنون حدود ۳۵۰٪ رشد داشته است و در تاریخ ۱ دسامبر، فاز صفر بزرگ‌ترین آپدیت در شبکه آن، با وعده معاملات سریع‌تر و کاربردهای بیشتر دیده به جهان گشود. ممکن است اخبار اتریوم ۲ برای ایجاد خوشبینی گسترده در مورد چگونگی تأثیر آن بر ارزش این ارز رمزنگاری شده محبوب کافی بوده باشد، اما درعوض، عرضه آن در ماه دسامبر با کاهش قابل توجه ارزش اتریوم روبرو شد.

راه اندازی اتریوم ۲ در همان روزی انجام شد که بیت کوین بیشترین مقدار قیمتی خود را ثبت کرد. اندکی پس از این اتفاق، قیمت بیتکوین در عرض چند ساعت ۹٪ کاهش یافت؛ در حالی که اتریوم در همان بازه زمانی اصلاحی عمیق‌تر و ۱۱ درصدی را تجربه کرد. همانطور که در نمودار زیر مشاهده می‌کنیم، سقوط ETH قبل از این که تا ۲ دسامبر یک برگشت قیمتی کوچک داشته باشد، به اصلاحی عمیق شبیه بود.

کاهش قیمت اتر پس از راه اندازی اتریوم ۲

پس چرا چنین اصلاح ناامید کننده‌ای در چنین روز مهمی برای اتریوم انجام شد؟ و آیا همچنان اتریوم ۲ در سال ۲۰۲۱ و بعد از آن رشد بیشتری خواهد داشت؟ بیایید نگاه عمیق‌تری به نحوه تاثیر اتریوم ۲ بر شکل گیری آینده این ارز دیجیتال بیاندازیم.


بیشتر بخوانید: اتریوم ۲ چیست؟ راهنمای کامل به‌روزرسانی شبکه بلاکچین اتریوم


رویکرد Wait And See (صبر کنیم و ببینیم)

علیرغم آن که رمز ارز اتر قبل از راه‌ اندازی اتریوم ۲.۰ در یکم دسامبر رشد قیمتی فوق‌العاده‌ای داشت؛ اما در روز راه اندازی، قیمت آن به زیر ۶۰۰ دلار رسید و تا محدوده حمایتی ۵۶۰ دلار ادامه یافت.

بنا به گزارش FX Street و طبق داده‌های سنتیمنت (Santiment) (یک پلتفرم تحلیل رفتاری رمزارزها)، رسانه‌های اجتماعی به حواشی راه اندازی اتریوم ۲ توجه زیادی کردند؛ به طوری که در روز راه اندازی، ۹۸۲ مورد در رسانه‌های مختلف پرداخته شد. با این وجود، تحلیلگران بازار اغلب موضوع افزایش حجم رسانه‌های اجتماعی را کنار می‌گذارند؛ زیرا سبب افزایش اعتماد کاذب و غیرمنطقی به آینده ارزهای دیجیتال می‌شود. یعنی پرداختن بیش از حد به یک موضوع در رسانه‌های اجتماعی، اغلب می‌تواند به اصلاحات قیمتی در روزها و هفته‌های آتی بیانجامد.

واریزی‌های روزانه اتریوم هم بعد از راه اندازی در یکم دسامبر افت کرد. در حال حاضر تعداد واریزی‌های روزانه در حدود ۸۳۰۰ اتر است که در مقایسه با قبل از راه اندازی که تقریبا ۴۴۰۰۰ اتر در روز بود، ۸ درصد افت را نشان می‌دهد. این موضوع فشار بیشتر فروش اتریوم و ریزش قیمت آن را به زیر ۶۰۰ دلار به دنبال داشت. در نتیجه، داده‌های درون زنجیره‌ای در اوایل دسامبر نشان می‌دهد که مقدار اتریوم واریز شده به صرافی‌ها بعد از راه اندازی این آپدیت بزرگ، به شدت افت کرده است. اندیکاتور واریزی به صرافی‌ها نشان می‌دهد که تعداد کوین‌های صرافی‌ها در عرض ۲۴ ساعت، از حدود ۱۸۰۸۰۰ اتر در یکم دسامبر، به ۳۲۲۰۰ اتر افت کرده است، یعنی کاهش ۸۲ درصدی!!

قابل ذکر است که داده‌های سنتیمنت نشان داد که هر دو معیار بالا در پایان هفته دوم دسامبر صعودی شده و احتمال این را افزایش می‌دهد که معکوس شدن روند قیمتی اتریوم زیاد طول نکشد. علاوه بر این، تعداد زیادی از هودلرهای بلندمدت اتریوم هنوز هم به دلیل شروع نوسانی ماه دسامبر، به هولد و نگهداری دارایی‌های خود امیدوارند. علیرغم نوسانات شدید قیمتی به دنبال ورود اتریوم ۲، احتمال آرام شدن قیمت آن در هفته‌های آینده وجود داشت؛ خصوصا با توجه به این که سرمایه‌گذاران منتظر این می‌مانند تا ببینند که حوزه رمزارزها چه مسیری را در پیش خواهد گرفت. در هفته سوم ماه دسامبر، با رشد قیمتی Bitcoin، ما شاهد افزایش چشمگیر قیمت ETH نیز بودیم، که با اصلاح قیمت بیت کوین در هفته آخر، اتر نیز با اصلاح روبرو شد و در زمان ادیت این مقاله، با حدود ۵۸۰ دلار معامله می‌شود.

به حاشیه رفتن آپدیت اتریوم ۲

تاخیر در عرضه اتریوم ۲

با کمال تاسف برای سرمایه‌گذاران اتریوم، اتریوم ۲ در همان روزی چشم به جهان گشود که بیت کوین در یک رالی صعودی و ثبت بیشترین مقدار قیمتی خود تیتر اول رسانه‌ها شد. همانطور که می‌دانیم به عنوان مشهورترین و غالب‌ترین ارز رمزنگاری شده جهان، ارزش بازار بیت کوین آن قدر تاثیرگذار است که بتواند دیگر رمز ارزها را نیز به دنبال خود بکشد. با حساس شدن سرمایه‌گذاران  بیت کوین بعد از ثبت بیشترین قیمت تاریخی خود، ارزش بیت کوین سقوط کرد و ریزش اتریوم هم به دنبال آن روی داد. البته پس از مدتی، مشهورترین رمز ارز توانست از ATH خود عبور کند و سطوح جدیدی از قیمت را ثبت کند؛ اکنون در زمان ویرایش مقاله، BTC یا قیمت حدود ۲۳۰۰۰ دلار معامله می‌شود.

انتظار کوتاه مدت سرمایه گذاران و تریدرها، پولبک‌های قیمتی عمیق و یا حداقل  تثبیت سطوح قیمتی است. بازار آتی در هفته‌های اول ماه دسامبر، به شدت تحت تاثیر ریزش‌های اولیه بیت کوین واقع شد و تاثیر منفی زیادی هم بر بازار مشتقات داشت.

یک معامله‌گر مشهور در مورد عواقب و نتایج بازار بر اتریوم گفته که در صورت آرام شدن بازار و تثبیت سطوح قیمتی، رمز ارز اتر دورنمای جذابی در بازار برای سرمایه‌گذاران خواهد شد. با توجه به این‌ که سطح حمایتی مهم اتریوم در حال حاضر ۵۶۲ دلار است، در آینده قابلیت‌های اصلی و واقعی اتریوم محک خواهد خورد. ابن تریدر و تحلیل‌گر بازار، در ادامه توضیح داد که در صورت رسیدن  تثبیت قیمت بالای ۶۲۰ دلار، تمایل به خرید و گرفتن پوزیشن‌های خرید دارم.

برای افرادی که به دنبال سرمایه‌گذاری در اتریوم هستند، پول بک‌ها و برگشت‌های قیمتی، در آینده ممکن است محدوده خرید بسیار مناسبی را ایجاد کند. با اعلام پی‌پال مبنی بر  فراهم نمودن امکان دسترسی بیشتر به رمزارزهایی نظیر بیت کوین و اتریوم، و با اضافه شدن صرافی‌هایی با تکنولوژی‌های جدید به حوزه کریپتو، آینده اتریوم ۲ درخشان به نظر می‌رسد.

با پذیرش بیشتر حوزه ارزهای دیجیتال و زیرساخت‌های مناسب‌تر، ETH 2 پتانسیل شکست بیشترین مقدار تثبیت شده خود وحرکت به سمت فتح قله‌های قیمتی جدید در آینده‌ای بلندمدت را  دارد. اما مثل همیشه، بازارهای پرریسکی مانند کریپتو، همواره می‌توانند پایان ناخوشایند و نافرجامی را برای سرمایه‌گذاران رقم بزنند. Ethereum هنوز هم برای رشد ارزش بازار شدیدا به بیت کوین وابسته است و با توجه به این که هیچ نشانی از تغییر قدرت در کوتاه مدت دیده نمی‌شود، هنوز هم ممکن است برای شروع یک روند صعودی قدرتمند به برادر بزرگش یعنی بیت کوین چشم دوخته باشد.

منبع
dailyhodl

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا