اخبار خارجی

پیشنهاد سافت فورک بیت کوین با معرفی ویژگی Vault ارائه شد

جیمز او برنی (James O’ Beirne) یک توسعه‌دهنده پروتکل بیت کوین، روی یک ویژگی کار کرده است که اگر سارقی بخواهد BTC کاربر را جابه‌جا کند، هشداری به کاربر ارسال شود و با انتقال دارایی به یک کیف پول امن دیگر، این تهدید از بین برود.

به گزارش کوین دسک، این ویژگی Vault نام دارد که نوعی قرارداد هوشمند برای بیت کوین یا به اصطلاح تعهد (covenant) است و برای خرج کردن بیت کوین، محدودیت‌ها و شرایطی را اعمال می‌کند.

کاربرانی که از این ویژگی استفاده می‌کنند برای خرج کردن بیت کوین‌هایشان می‌بایست ۲ تراکنش جداگانه در ۲ بلاک مجزا ارسال کنند. پس از تراکنش اول (که با یک تاخیر زمانی همراه است)، هشداری برای کاربر ارسال می‌شود تا آن تراکنش اول را قبول کند یا دارایی‌ها را به یک کیف پول دیگر منتقل کند.

توییت جیمز او برنی توسعه دهنده بیت کوین
منبع: توییتر

این ویژگی به یک سافت فورک نیاز دارد و در صورت پیاده‌سازی، با آپکد op_vault در نرم افزار بیت کوین کور نمایش داده می‌شود. جیمز او برنی در پروپوزال خود نوشته است:

خطرات حضانت بیت کوین برای همه شناخته‌شده است. این پروپوزال مکانیزمی را معرفی می‌کند که خطرات بدترین حالت ممکن در زمان به خطر افتادن کلیدهای خصوصی (یعنی سرقت دارایی‌ها) را کاهش می‌دهد.

پیش از این نیز طرحی مشابه اما با کاربردهای بیشتر ارائه شده بود. این طرح که پروپوزال بهبود بیت کوین ۱۱۹ (BIP-119) نام دارد توسط جرمی روبین معرفی شده است. پروپوزال BIP-119 نیز می‌تواند این ویژگی را اضافه کند؛ اما تفاوت‌های زیادی بین این دو وجود دارد برای مثال با اجرای طرح جرمی روبین می‌توان استخرهای پرداخت را عرضه کرد. برای آشنایی بیشتر می‌توانید مقاله «پروپوزال BIP 119 بیت کوین چیست؟ آشنایی با سافت فورک CheckTemplateVerify» را مطالعه کنید.

به نظر شما اضافه شدن این ویژگی می‌تواند برای کاربران مفید باشد؟ این ویژگی چه تاثیری در استفاده‌های روزمره خواهد داشت؟

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا