رمزارز در ایران

نامه نگاری با وزارت صمت برای اصلاح دستورالعمل ماینینگ رمز ارزها

مدیرعامل انجمن بلاکچین ایران از ارسال نامه‌ای به وزیر صمت به منظور اصلاح دستورالعمل صدور و جواز تاسیس و پروانه بهره‌برداری برای استخراج رمز ارز و رفع موانع خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایبِنا، انجمن بلاکچین در اطلاعیه‌ای اعلام کرده است که با ارسال نامه‌ای به وزیر صمت خواستار اصلاح دستورالعمل صدور و جواز تاسیس و پروانه بهره‌برداری برای استخراج رمز ارز از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت پیش از نهایی شدن و ابلاغ شده است چرا که فعالان صنعت ماینینگ اعتقاد دارند، پیش نویس منتشر شده از سوی وزارت صمت در خصوص آیین نامه استخراج ارزهای رمزنگار و نحوه دریافت مجوز برای بهره‌برداری دارای مشکلاتی است که در صورت عدم رفع سبب از بین رفتن فرصت استخراج ارزهای رمزنگار برای کشور خواهد شد.

در همین خصوص، محمد شرفی، مدیرعامل انجمن بلاکچین ایران  در گفتگو با خبرنگار ایبِنا با اشاره به درخواست ماینرها از وزارت صمت گفت:

برخی مفاد پیش نویس دستورالعمل جواز تاسیس برای استخراج رمز ارز برای صنعت ماینینگ در ایران چالش‌هایی را به دنبال دارد و موانعی را ایجاد کرده که ماینرها تاکید دارند تا قبل از نهایی شدن کامل دستورالعمل مذکور و ابلاغ از سوی نهادهای حاکمیتی باید اصلاح شود تا پس از آن فعالین نسبت به انجام رویه‌های صدور مجوز اقدام کنند تا از فرصت‌های ارزشمند و سودآور صنعت ماینینگ در کشور استفاده شود و این فرصت‌ها به سادگی از بین نرود.

وی افزود:

یکی از مشکلات پیش نویس منتشر شده بحث محل استقرار واحدهای صنعتی استخراج کننده رمز ارز است چرا که بر اساس اعلام وزارت صمت این دسته از واحدها نباید در محل واحدهای فعال صنعتی و معدنی قرار گیرند این در حالی است که حضور این واحدها فرصت به شمار می‌رود و باید این محدودیت رفع شود؛ از سویی دیگر باید به ماینرها اجازه فعالیت در واحدهای صنعتی غیر فعال یا راکد داده شود و محدودیت‌های چندین سال به چند ماه کاهش پیدا کند تا در این مناطق بتوانند فعالیت داشته باشند که می‌تواند سبب پویایی دوباره مناطق غیر فعال باشد و فرصتی ویژه برای صنعت ماینینگ باشد.

این فعال صنعت ماینینگ تاکید کرد: یکی از محدودیت‌های اعمال شده از سوی وزارت صمت که می‌تواند باعث ایجاد مشکل در بخش ماینینگ شود و فضا را غیر شفاف کند موضوع میزان برق برای صدور مجوز و پروانه بهره‌برداری برای عملیات استخراج رمز ارز است؛ در واقع بر اساس اعلام وزارت صنعت، معدن و تجارت، صدور جواز تاسیس برای فعالانی است که جمع توان برق مصرفی تجهیزات استخراج رمزارز آنها کمتر از ۲۵۰ کیلووات ممنوع است که فعالین این صنعت تاکید دارند در راستای ایجاد فضا برای فعالیت شفاف و قانونی تمام ماینرها حتی ماینرهای کوچک باید رقم ۲۵۰ کیلوات بر ساعت به ۶۰ کیلوات کاهش پیدا کند.

همچنین طبق گفته اسیک نیوز، طی ساعات گذشته و طبق تصمیم جمعی از فعالین صنعت ماینینگ و همچنین اعضای کارگروه ماینینگ انجمن بلاکچین ایران شکایت خود را جهت ابطال مصوبه ۵۸۱۴۴ ت ۹۸/۰۵/۱۳ هیئت وزیران به دیوان عدالت اداری کشور ارسال خواهند کرد. به گزارش اسیک نیوز این اقدام پس از آن صورت گرفت که در پی اعتراض فعالین این صنعت به دولت و مسئولین نسبت به تغییر مفاد مصوبه هیچگونه پاسخی از سوی دولت داده نشد. بیش از ۳ ماه از تصویب مصوبه استخراج رمزارزها می گذرد و فعالین این بخش ضررهای جبران ناپذیری دیده اند. پیش از این رئیس انجمن بلاکچین ایران گفته بود: در صورتی که مصوبه دولت به منظور تغییرات مورد نیاز ماینرها اصلاح نشود، اعتراض خود را به دیوان عدالت اداری ابلاغ خواهند کرد.

منبع
ایبنا

زهرا فرامرزی

علاقه‌ام به نویسندگی باعث شد وارد حوزه تولید محتوا بشم. تو سال ۲۰۱۷ با بیت کوین آشنا شدم و حریم خصوصی و غیرمتمرکز بودن بیت کوین، علاقه من رو به این کریپتوکارنسی بیشتر کرد. دوست دارم دوره‌ای رو ببینم که سازمان‌های متمرکز دیگه کنترلی روی زندگی ما نداشته باشن.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا