اخبار عمومی

حذف استیبل کوین‌ها از صرافی‌های ارز دیجیتال در اروپا؛ اجرای قانون MiCA

صرافی‌های مهم ارزهای دیجیتال، از جمله بایننس، کراکن و OKX سیاست‌های لیست استیبل کوین خود را برای مطابقت با قانون MiCA تغییر داده‌اند. در همین راستا، صرافی ارزهای دیجیتال آپ‌هولد (Uphold) نیز به کاربران اروپایی خود اطلاعیه‌ای ارسال کرده مبنی بر اینکه این پلتفرم از اول جولای (۱۱ تیر) به پشتیبانی از شش استیبل کوین محبوب پایان می‌دهد.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به گزارش میهن بلاکچین، شش استیبل کوین مذکور تتر (USDT)، دای (DAI)، پروتکل فرکس (FRAX)، دلار جمنای (GUSD)، پکس دلار (USDP) و ترویواس‌دی (TUSD) هستند. کاربرانی که این استیبل‌کوین‌ها را در اختیار دارند باید قبل از ۲۸ ژوئن (۸ تیر) آنها را به یک ارز دیجیتال دیگر تبدیل کنند. در غیر این صورت، این صرافی به طور خودکار آنها را به یواس‌دی‌کوین (USDC) تبدیل می‌کند.

چارچوب جدید استیبل کوین‌ها تحت قانون MiCA

MiCA در ماه می ۲۰۲۳ به تصویب رسید و در ژوئن ۲۰۲۳ بخشی از آن وارد اجرا شد. انتظار می‌رود قوانین گسترده ارزهای دیجیتال اتحادیه اروپا تا پایان سال ۲۰۲۴ به اجرا درآیند.

اطلاعیه ارسال شده آپ‌هولد برای کاربران اروپایی - منبع: کوین‌تلگراف
اطلاعیه ارسال شده آپ‌هولد برای کاربران اروپایی – منبع: کوین‌تلگراف

در ۳۰ ژوئن (۱۰ تیر)، قوانین استیبل کوین MiCA در حوزه اقتصادی اروپا اجرا خواهد شد. صرافی‌های کریپتو مانند آپ‌هولد و سایر صرافی‌های مستقر در این حوزه به منظور پیروی از این مقررات، در حال ایجاد تغییرات مهمی در لیست بازار خود هستند.

MiCA الزامات قانون‌گذاری بیشتر و سخت‌گیرانه‌تری را روی استیبل‌کوین‌های دارای پشتوانه فیات و توکن‌های پول الکترونیکی که از آستانه پذیرش از پیش تعیین شده عبور کرده‌اند، طبق مجموعه‌ای از هفت شاخص کمی و کیفی تعیین می‌کند. این امر سازمان بانکداری اروپا را به جای مقامات ملی کشورهای عضو اتحادیه اروپا مسئول توکن‌ها قرار می‌دهد.

علاوه بر الزام استیبل‌کوین‌های دارای پشتوانه فیات که باید وثیقه نقدی با نسبت ۱:۱ داشته باشند و اینکه ذخایر دارایی‌ها توسط نهاد ثالث نگهداری شده و از سایر دارایی‌ها جدا باشند، این قانون صراحتا استیبل کوین‌های الگوریتمی را ممنوع می‌کند. هدف از این تدابیر حفاظتی، افزایش اعتماد مصرف‌کننده به ارزهای دیجیتال با حصول اطمینان از اینکه استیبل کوین‌ها می‌توانند به عنوان ذخیره ارزش و برای پرداخت‌ها به شیوه‌ای قابل اعتماد استفاده شوند، است.

بنابراین، صادرکنندگان استیبل کوین در اتحادیه اروپا باید مجوزهایی را به عنوان موسسات اعتباری یا مؤسسات پول الکترونیکی تحت چارچوب MiCA داشته باشند. این قانون باعث خواهد شد استیبل‌کوین‌های تحت حمایت یورو تحت مقررات جدید رشد کنند.

سایر صرافی‌های کریپتو این قانون را چگونه اجرا می‌کنند؟

به غیر از آپ‌هولد، سایر صرافی‌های بزرگ ارزهای دیجیتال، از جمله بایننس، نیز در اوایل ماه ژوئن، سیاست‌های لیست استیبل‌کوین خود را به منظور پیروی از مقررات MiCA تغییر دادند.

بایننس در راستای قوانین جدید، استیبل‌کوین‌های خود را به کوین‌های «قانون‌گذاری شده» و «غیرمجاز» تقسیم کرد. با این حال، برخلاف آپ‌هولد، بایننس هنوز تصمیم نگرفته است که کدام استیبل‌کوین‌ها، هم راستا با این قوانین و کدام غیرمجاز هستند. در ماه مارس، اوکی‌اکس (OKX) نیز بدون اشاره به قانون MiCA، تتر را از لیست ارزهای پشتیبانی شده در شعبه اروپا خارج کرد. این در حالی است که صرافی کراکن همچنان در حال بررسی ادامه حمایت از تتر در این منطقه است.

منبع
کوین تلگراف

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا