رمزارز در ایران

مقررات تامین برق مراکز استخراج رمز ارز از منابع تجدید پذیر ابلاغ شد

بالاخره و پس از مطرح‌شدن صحبت‌هایی در خصوص امکان استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر و پاک برای استخراج رمز ارز از سوی برخی کارشناسان این حوزه و نمایندگان مجلس، مقررات تأمین برق مراکز استخراج رمزارز از منابع تجدیدپذیر و پاک ابلاغ شد. این ابلاغیه با ارسال نامه‌ای از سوی همایون حایری معاون وزیر در امور برق و انرژی به نهادهای ذی‌ربط صورت گرفت.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از راه پرداخت، محمد خدادادی، مجری طرح تامین برق استخراج رمزارزها در شرکت توانیر به طور مختصر توضیحی در خصوص این ابلاغیه ارائه کرده است.

در حال حاضر مراکز استخراج رمز ارز می‌توانند با نیروگاه‌های تجدیدپذیر قرارداد دوجانبه امضا کنند. بر این اساس، وزارت نیرو نیز دیگر در قیمت‌گذاری دخالتی نخواهد داشت و یک توافق دو جانبه بین مالک نیروگاه و دارنده مرکز استخراج رمزارز صورت خواهد گرفت. همچنین، الزاما نیازی نیست که محل استقرار نیروگاه و مرکز استخراج رمزارز در یک مکان باشد. در صورتی که این دو در محل‌های جداگانه باشند، برق از طریق نیروگاه به شبکه تزریق می‌شود و سپس شبکه آن را در محلی دیگر به مرکز استخراج رمزارز تحویل می‌دهد و تنها حق ترانزیت دریافت می‌کند.

مجری طرح تامین برق استخراج رمزارزها در خصوص اشکال پیوسته نبودن جریان برق انرژی تجدیدپذیر اذعان داشت:

یکی از ایراداتی که ماینرها مطرح می‌کردند، این بود که جریان انرژی تجدیدپذیر پیوسته و هموار نیست. اما اکنون شبکه این خدمات را نیز فراهم می‌کند. شبکه، برقی که از نیروگاه تجدیدپذیر می‌گیرد را هموار کرده و جریان آن را به صورت پیوسته به مرکز استخراج رمزارز تحویل می‌دهد.

منظور از انرژی‌های تجدیدپذیر انرژی‌های خورشیدی، بادی، برق‌آبی، زیست توده، زمین گرمایی و پیل سوختی است.

مراحل تامین انرژی مورد نیاز رمز ارزها از منابع تجدیدپذیر

  • اخذ موافقت ساتبا (سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق) با اختصاص انرژی تولیدی نیروگاه به مرکز استخراج رمز ارز
  • موافقت مالک شبکه با تامین بخشی از برق مرکز استخراج رمز ارز از نیروگاه
  • پشتیبانی تامین برق مرکز استخراج رمز ارز و ترانزیت برق در مدت قرارداد ۲ جانبه
  • اجرایی شدن قرارداد ۲ جانبه
  • خاتمه قرارداد ۲ جانبه و محاسبات تهاتر

بنابرین اولین مرحله از فرایند استخراج رمز ارز با استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر، اخذ موافقت ساتبا است. به این معنی که نیروگاه غیردولتی تولید انرژی الکتریکی از منابع انرژی تجدیدپذیر که قصد دارد انرژی تولیدی خود را به استخراج رمز ارز اختصاص دهد باید دارای قرارداد با ساتبا باشد.

متن کامل این ابلاغیه را می‌توانید از لینک زیر دانلود کنید.

مقررات تامین برق مراکز استخراج رمز ارزها از منابع تجدید پذیر و پاک

خدادادی افزود این روش شاید مهم‌ترین و اثربخش‌ترین راه برای تامین برق استخراج رمز ارزها بوده است و در عین حال فشاری به شبکه برق و گاز وارد نمی‌شود که در این صورت می‌توان یک جریان برق پایدار و مداوم برای استخراج رمز ارز در کشور را تامین کرد. تامین برق از نیروگاه حرارتی دو اشکال عمده دارد. اولین مورد آن در چهار ماه گرم سال است که شبکه برق محدودیت دارد و دومین ایراد مربوط به چهار ماه سرد سال بوده که شبکه گاز محدودیت دارد و ما با کمبود گاز مواجه هستیم. از این رو این مقررات می‌تواند به بحران‌های انرژی کشور کمک قابل توجهی کند.

منبع
way2payeghtesadonline

تیم تولید محتوا

تیم تولید محتوای میهن بلاکچین متشکل از جمعی از نویسندگان، محققان، تحلیلگران و مترجمان حوزه بلاکچین و رمزارزهاست. این تیم همواره در تلاش است تا مطالب به‌روز و کاربردی حوزه بلاکچین و ارزهای دیجیتال را در اختیار کاربران خود قرار دهد.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا