اخبار بیت کوینتحلیل تکنیکال

از سرگیری رالی صعودی قیمت بیت کوین با هدف ۸۳٬۰۰۰ دلار؟ + تحلیل تکنیکال

قیمت بیت کوین روز گذشته و پس از ۱۰ روز استراحت از سطح ۷۰٬۰۰۰ دلار خارج شد و به ۷۱٬۱۵۰ دلار رسید. این رالی صعودی باعث لیکویید شدن انبوهی از پوزیشن‌های معاملاتی نشد که نشان می‌دهد معامله‌گران زیادی در بازار از پوزیشن‌های اهرمی شورت استفاده نمی‌کنند. همچنین، شرکت 10x Research می‌گوید بیت کوین پس از خروج از الگوی تثبیت قیمت خود به سمت بالا، می‌تواند به ۸۳٬۰۰۰ دلار برسد.

به گزارش میهن بلاکچین، ارزهای دیجیتال آخرین هفته ماه مارس را با یک رالی قوی آغاز و ضررهای اخیر خود را جبران کردند؛ چرا که بیت کوین بار دیگر بالاتر از ATH خود در سال ۲۰۲۱ معامله شد.

روز دوشنبه در ساعات معاملاتی ایالات متحده، BTC از ۷۰٬۰۰۰ دلار گذشت و برای اولین بار در ۱۰ روز گذشته با عبور از این سطح در ۲۴ ساعت گذشته بیش از ۷٪ افزایش یافت. اتر (ETH) در مدت مشابه ۶٪ افزایش داشت، در حالی که توکن‌های سولانا و آوالانچ بیش از ۱۰٪ رشد داشتند.

این رالی صعودی تقریبا به تمام دارایی‌های دیجیتالی گسترش یافت و تقریبا کل بازار را سبزپوش کرد.

گزارش شرکت 10X؛ هدف ۸۳٬۰۰۰ دلاری برای بیت کوین

صعود روز دوشنبه نشان‌دهنده پایان احتمالی اصلاحات اخیر برای بازارهای کریپتو بود که شاهد کاهش قیمت BTC در هفته گذشته از بالای ۷۳٬۰۰۰ دلار به زیر ۶۱٬۰۰۰ دلار بودیم. یکی از دلایل اصلی این ریزش قیمت، کاهش جریان ورود سرمایه به ETF‌های جدید بیت‌کوین و افزایش فروش صندوق GBTC Grayscale بود. چرا که ETFهای اسپات بیت کوین اولین هفته خروج خالص خود را از ۱۸ مارس تا ۲۲ مارس تجربه کردند و در مجموع ۸۸۸ میلیون دلار از آن‌ها خارج شد که نشان‌دهنده تغییر قابل توجهی از ورودی ۲.۵۷ میلیارد دلاری هفته قبل از آن است.

شرکت تحلیلی 10x Research در گزارشی روز دوشنبه اعلام کرد که بیت کوین پس از عبور از الگوی تثبیت خود می‌تواند سقف‌های تاریخی جدیدی را هدف قرار دهد. این گزارش می‌گوید بر اساس شکل‌گیری یک الگوی مثلث متقارن، شکست این الگو می‌تواند منجر به افزایش ۱۵٬۰۰۰ تا ۲۰٬۰۰۰ دلاری برای حرکت بعدی بیت‌کوین از حدود سطح ۶۳٬۰۰۰ دلار شود. بر این اساس بیت کوین می‌تواند به ۸۳٬۰۰۰ دلار برسد.

قیمت بیت کوین پس از شکست الگوی مثلث می‌تواند به ۸۳٬۰۰۰ دلار برسد
قیمت بیت کوین پس از شکست الگوی مثلث می‌تواند به ۸۳٬۰۰۰ دلار برسد؛ منبع: 10x research

مارکوس تیلن (Markus Thielen)، بنیانگذار 10x، در این باره گفت:

سطح مهمی که روز گذشته بیت کوین از آن عبور کرد، بالاترین سقف تاریخی سال ۲۰۲۱ بود. با توجه به زمانی که سقف چرخه قبلی یک بار دیگر مورد آزمایش قرار گرفته و شکسته شده است، BTC تمایل به افزایش قابل توجهی دارد.

در این گزارش آمده است که این روند صعودی توسط چندین بانک مرکزی که به سمت مواضع کاهش نرخ بهره متمایل شده‌اند، حمایت می‌شود که باید به نفع بیت کوین باشد.

تیلن گفت:

فدرال رزرو نشان داد که آنها مایلند تورم بالاتر را برای مدت طولانی‌تری بپذیرند و مشتاق هستند تا سیاست انقباضی را کاهش دهند. از طرف دیگر، بانک ژاپن و بانک ملی سوئیس نیز همه را غافلگیر کرده و این کار را زودتر آغاز کرده‌اند.

این گزارش نشان می‌دهد بیت کوین در طول سال‌های انتخابات ایالات متحده عملکرد خوبی دارد و از نظر تاریخی ۱۰۰٪ تا ۲۰۰٪ رشد می‌کند و سال ۲۰۲۴ یکی از همین سال‌هاست. همچنین ثبت قیمت‌های بالاتر در اواخر سال نیز از این امر پشتیبانی می‌کند.

تیلن گفت:

هدف صعودی ما یعنی ۸۳٬۰۰۰ دلار و ۱۰۲٬۰۰۰ دلار است که بازار به آرامی در حال رسیدن به آن است.

شایان ذکر است، برخی از معامله‌گران بر این باورند که تصویب اخیر بسته هزینه‌ای ۱.۲ تریلیون دلاری توسط ایالات متحده در ۲۳ مارس (۴ فروردین) به عنوان یک کاتالیزور مثبت کلیدی برای بیت کوین عمل می‌کند. این امر به ویژه در پرتو مدل پیش‌بینی فدرال رزرو آمریکا که سه کاهش نرخ بهره را در طول سال ۲۰۲۴ پیش‌بینی کرده، صادق است. با پیش‌بینی کسری بودجه ایالات متحده به ۱.۶ تریلیون دلار در سال ۲۰۲۴، فشار بر بازپرداخت بدهی دولت تشدید می‌شود زیرا نرخ بهره همچنان بالای ۵.۲۵٪ است.

آیا اصلاح پیش از هاوینگ به پایان رسیده است؟

در ۲۵ مارس (۶ فروردین)، شرکت تجزیه و تحلیل سنتیمینت (Santiment) گزارش داد که بیت‌کوین به تازگی «معامله‌گران را غافلگیر کرده» و با بازگشت دوباره قیمت، «ذینفعان کلیدی» در آخر هفته مقداری زیادی بیت کوین انباشت کرده‌اند.

این شرکت کیف پول‌هایی را که بین ۱۰ تا ۱۰٬۰۰۰ کوین دارند، «کوسه‌ها» و «نهنگ‌ها» می‌نامد. این کیف پول‌ها در ۲۴ مارس (۵ فروردین) ۵۱٬۹۵۹ بیت کوین به ارزش حدود ۳.۴ میلیارد دلار جمع‌آوری کرده‌اند. در واقع، معادل ۰.۲۶۳٪ از کل عرضه موجود بیت کوین در حال حاضر در یک روز انباشت شده است.

انباشت بیت کوین از سوی کوسه‌ها و نهنگ‌ها در آخر هفته
انباشت بیت کوین از سوی کوسه‌ها و نهنگ‌ها در آخر هفته؛ منبع: Santiment

طبق گزارش این شرکت، با نزدیک شدن به هاوینگ بیت کوین، یعنی حدود سه هفته دیگر در تاریخ ۱۹ آوریل یا حوالی آن، تعجب آور نیست که ببینیم این کیف پول‌ها همچنان به رشد خود ادامه می‌دهند و در نتیجه تأثیر مثبتی بر ارزش بازار ارزهای دیجیتال دارند.

برخی از تحلیلگران کریپتو نگران اصلاح قابل توجهی قبل از هاوینگ بودند، با این فرض که تاریخ با چرخه‌های قبلی بازار همخوانی دارد. با این حال، بیت کوین تنها ۱۷.۵٪ از بالاترین قیمت تاریخی خود در ۱۴ مارس (۲۴ اسفند) یعنی ۷۳٬۷۷۷ دلار سقوط کرد و در ۲۰ مارس به ۶۰٬۷۷۵ دلار رسید.

در این باره، رکت کپیتال (Rekt Capital) تحلیلگر مشهور می‌گوید که اگر در پایان دوره پیش از هاوینگ باشیم، کاهش قیمت بیت کوین تقریبا با اصلاح پیش از هاوینگ سال ۲۰۲۰ برابری می‌کند.

وی خاطرنشان کرد:

«بیت‌کوین در این چرخه ۱۸٪ اصلاح کرد، در حالی که در سال ۲۰۲۰ کمی بیش از ۱۹٪ کاهش یافت.

توییت رکت کپیتال
منبع: X

این تحلیلگر قبلا پیش‌بینی کرده بود که اصلاح پیش از هاوینگ به احتمال زیاد به اندازه اصلاح در چرخه‌های قبلی عمیق نخواهد بود و همچنین مدت زمان آن می‌تواند بسیار کوتاه‌تر از آن چیزی باشد که در طول تاریخ رخ داده است.

مشتقات بیت کوین در طی اصلاح قیمت به زیر ۶۲٬۰۰۰ دلار ثابت ماندند

برای ارزیابی اینکه آیا معامله‌گران حرفه‌ای به دنبال کاهش ورود سرمایه به ETFها نسبت به بیت‌کوین بدبین‌تر شده‌اند، باید قراردادهای آتی ماهانه BTC را بررسی کرد. در بازارهای خنثی، این قراردادها معمولا دارای پرمیوم ۵٪ تا ۱۰٪ هستند. داده ها نشان می‌دهد پرمیوم سالانه آتی BTC تا حد زیادی تحت تأثیر جریان خالص خروجی ETF اسپات قرار نگرفته است. در حال حاضر، سطح ۱۸٪ خوش‌بینانه تلقی می‌شود که نشان می‌دهد خریداران مایل به پرداخت پریمیوم برای باز کردن پوزیشن‌های خرید اهرمی هستند.

پریمیوم سالانه معاملات آتی ۳ ماهه بیت کوین
پریمیوم سالانه معاملات آتی ۳ ماهه بیت کوین؛ منبع: Laevitas.ch

بررسی بازار آپشن‌های بیت کوین نیز نشان می‌دهد، از ۱۳ مارس (۲۳ اسفند)، دلتا اسکیو ۲۵٪ آپشن‌های BTC در محدوده خنثی باقی مانده است که نشان‌دهنده تقاضای متعادل برای استراتژی‌های آپشن‌های صعودی و نزولی است. قابل ذکر است که زمانی که بیت کوین حمایت ۶۲۰۰۰ دلاری را در ۲۰ مارس آزمایش کرد، هیچ نشانه‌هایی از وحشت در این بازارها مشاهده نشد.

دلتا اسکیو ۲۵٪ آپشن‌های ۲ ماهه بیت کوین
دلتا اسکیو ۲۵٪ آپشن‌های ۲ ماهه بیت کوین؛ منبع: Laevitas.ch

شاخص‌های بازار مشتقات بیت‌کوین نشان‌دهنده انعطاف‌پذیری قوی قیمت علیرغم خروجی‌های اخیر از ETFهای اسپات است که از احتمال تقویت سطح حمایت ۷۰٬۰۰۰ دلاری پشتیبانی می‌کند.

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین

بیت کوین از الگوی پرچم چند روز گذشته خارج شد و نشان داد که گاوها کنترل را به دست گرفته‌اند. اگر آن‌ها موفق شوند قیمت را بالای ۶۹٬۰۰۰ دلار حفظ کنند، قیمت BTC احتمالا تا مقاومت سربار در ۷۳٬۷۷۷ دلار افزایش خواهد یافت. این سطح ممکن است به عنوان یک مانع مهم عمل کند، اما اگر گاوها موفق به شکست آن شوند، قیمت می‌تواند تا ۸۰٬۰۰۰ دلار افزایش یابد.

نمودار قیمت بیت کوین در تایم فریم روزانه
نمودار قیمت بیت کوین در تایم فریم روزانه؛ منبع: تریدینگ ویو

برعکس، اگر قیمت از سطح فعلی کاهش یابد، نشان می‌دهد این شکست احتمالا یک تله گاوی بوده است. در این صورت، خرس‌ها تلاش خواهند کرد تا قیمت را به زیر الگوی پرچم کاهش دهند. در صورت موفقیت، بیت کوین می‌تواند به میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (۵۹٬۰۱۸ دلار) سقوط کند.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا