متوسط مقالات

افزایش قیمت اخیر توکن کامپوند : آیا دیفای آینده سیستم بلاک چین است؟

اخیرا قیمت توکن کامپوند تنها در یک هفته از ۳۰ دلار به ۳۴۰ دلار رسید و وام‌دهندگان توانستند علاوه بر درصد سالیانه حدود ۲۰ درصد سود اضافی هم کسب کنند. گزارش‌ها نشان می‌دهند که توکن کامپوند در شنبه ۲۰ ژوئن توانست از MakerDAO پیشی بگیرد و به بزرگترین پروتکل امور مالی غیر متمرکز بدل شود که این اطلاعات براساس مقدار کل قفل شده آن، با توجه به داده‌های دیفای (Defi) بوده است. اعتبار قفل شده کامپوند ۵۸۰ میلیون برآورد شده است که بیشتر از ۴۷۰ میلیون دلار MakerDAO است.

پشت صحنه افزایش قیمت توکن کامپوند

توکن کامپوند

طولی نکشید که افرادی در توییتر این افزایش قیمت کامپوند را با کلاهبرداری‌های مربوط به عرضه اولیه کوین‌ها مقایسه می‌کردند، اما قبل از پرداختن به این موضوع، اجازه دهید نگاهی به نحوه کار توکن کامپوند بیاندازیم.

هر چه افراد بیشتری وارد فضای این پروتکل شوند و به وام‌دهی و گرفتن وام بپردازند، نقدینگی در این فضا افزایش پیدا می‌کند. درست است که شما پول خود را در بانک پس‌انداز می‌کنید و بهره کمی می‌گیرید، اما در کامپوند وام‌گیرندگان بهره بسیار بیشتری می‌پردازند زیرا فکر می‌کنند می‌توانند با پولی که قرض می‌گیرند، سود بسیار بیشتری کسب کنند.

این افراد زمانی که پول قرض می‌کنند، به صورت توکن کامپوند این قرض را دریافت می‌کنند که این برای آنها رضایت‌بخش است و ارزش این توکن کل کارمزد‌های مربوط به وام گرفتن را پوشش می‌دهد و افراد را ترغیب به وام گرفتن می‌کند. بنابراین این فرآیند هم به نفع قرض‌دهنده است و هم به نفع قرض‌گیرنده، افراد تا می‌توانند با توجه به انگیزه‌های فراهم آمده، پول قرض می‌کنند و از طرف دیگر، با توجه به بهره‌ای که به این وام‌ها تعلق می‌گیرد، افراد زیادی نیز خواهان قرض دادن پول خود هستند.

به این ترتیب، افراد اقدام به قرض گرفتن برای دریافت توکن کامپوند می‌کنند و بعدا این وجوه قرض گرفته را دوباره قرض می‌دهند و بر سود خود می‌افزایند. این در مقایسه با سود ناچیزی که افراد در بانک‌ها دریافت می‌کنند بسیار بیشتر است و به همین خاطر است که افراد زیادی به این فضا هجوم آورده‌اند.

آیا این روند ادامه پیدا خواهد کرد؟

بسیاری بر این عقیده هستند که چنین چیز‌هایی نمی‌توانند برای مدت زیادی دوام بیاورند و همواره چنین اموری که منجر به کسب پول راحت می‌شوند، در نهایت با شکست مواجه می‌شوند و زیاد ادامه پیدا نمی‌کنند. از آنجا که افراد اقدام به قرض گرفتن توکن کامپوند می‌کنند و سپس وجوه خود را قرض می‌دهند و دوباره اقدام به گرفتن وام می‌کنند و این چرخه را مرتب تکرار می‌کنند، ریسک‌هایی مطرح خواهد شد و با توجه به نوسانات شدید بازده سالیانه، حساب بسیاری از افراد نقد خواهد شد و این افراد وجوه خود را از دست خواهند داد.

اگر ماجرای Fcoin را در سال ۲۰۱۸ به یاد داشته باشید، حجم معاملات آن شدیدا افزایش یافت و بعد از مدتی این حجم به طور برجسته‌ای کاهش یافت و فعالیت‌های شرورانه زیادی بعد از این کاهش حجم و قیمت انجام شد. توکن کامپوند نیز ممکن است در نهایت سرنوشتی مشابه داشته باشد و باعث ایجاد یک تراژدی غم‌انگیز شود.

من خودم که مدت‌هاست در فضای بلاک چین و ارز دیجیتال مشغول هستم، تعداد کمی از دوستانم را می‌شناسم که از چنین پلتفرم‌هایی وام بگیرند و بخواهند از این طریق از توکن کامپوند کسب درآمد کنند. افرادی می‌خواهند از چنین جوسازی‌ها و ترفند‌هایی برای جذب کاربران بیشتر برای فضای ارز دیجیتال و بلاک چین استفاده کنند، اما این افراد از این حقیقت غافلند که چنین اقداماتی در نهایت بی نتیجه خواهند ماند.

آیا دیفای نوعی فریب است؟

قطعا چنین نیست و ما چنین حرفی نمی‌زنیم، اما من اعتقاد دارم که دی‌فای (DeFi) جایگزینی برای امور مالی متمرکز نیست. امور مالی غیر متمرکز و امور مالی متمرکز می‌توانند در کنار هم وجود داشته باشند و با هم تعامل داشته باشند. هر دوی آنها لازم هستند و کارکرد‌های خاص خود را دارند.

دی‌فای هنوز بسیار جوان است و در مراحل ابتدایی کار خود است. اگر دی‌فای تنها وام دادن و وام گرفتن و کسب سود از آربیتراژ (Arbitrage) موجود در این میان باشد، چگونه می‌توان از آن انتظار داشت که جهان مالی را متحول کند؟

در جهان فیزیکی، شرکت‌ها ارزش تولید می‌کنند و به همین علت مورد استقبال عموم قرار می‌گیرند. همکاری‌های توزیع شده در جهان غیر متمرکز به شکل سازمان‌های خودمختار غیر متمرکز خود را نشان داده است که این سازمان‌ها ارزش تولید می‌کنند و می‌توانند بسیار تاثیر‌گذار باشند.

این سازمان‌ها اهداف مختلفی دارند و وام دادن و یا وام گرفتن تنها هدف کوچکی از این اهداف است. این سازمان‌ها بر بستر بلاک چین و اینترنت فعالیت می‌کنند و همین امر باعث پیگیری و ثبت و ضبط آنی امور می‌شود و آنها را از سازمان‌های متمرکز سنتی بسیار متمایز می‌کند.

پروژه‌های دیفای مانند سرمایه‌گذاری‌های سنتی نیستند که افراد با توجه به داده‌های گذشته در مورد عملکرد یک شرکت تصمیم‌گیری کرده و کورکورانه اقدام به سرمایه‌گذاری در آن کرده و شانس خود را آزمایش کنند. سرمایه‌گذاران دیفای می‌توانند به بررسی دقیق بپردازند و پیشرفت مشارکت‌ها و همکاری‌ها را در فضای سازمان خودمختار غیر متمرکز مورد نظر خود مشاهده کنند.

البته این سازمان‌ها لازم است که ارتقا  داده شوند و بودجه لازم برای آنها فراهم آید. این ساختار مدیریتی بسیار کارآمد است و می‌تواند منجر به مشارکت‌های بیشتر در آینده شود. با استفاده از این ساختار‌ها، سرمایه‌گذاران دی‌فای می‌توانند به ارزش واقعی پروژه متکی باشند و سرنوشت خود را کنترل کنند. در نهایت باید گفت که دی‌فای در کنار این ساختار مدیریتی می‌تواند موفق شود و آینده خوبی داشته باشد.

نظر شما چیست؟ آیا توکن کامپوند به رشد خود ادامه خواهد داد؟ آیا توکن کامپوند با افت قیمت مواجه خواهد شد؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع
hackernoon

نوشته های مشابه

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا