اخبار خارجی

برنامه Affiliate صرافی کوین بیس لغو می‌شود؛ آیا این صرافی با بحران نقدینگی روبه‌رو است؟

یکی از ایمیل‌های افشا شده از صرافی کوین بیس در مورد لغو «برنامه Affiliate» این صرافی باعث شکل گرفتن شایعات و ایجاد نگرانی‌هایی در مورد وضعیت این صرافی شده است. «Affiliate Program» یا «برنامه معرف» این صرافی مانند برنامه‌های مشابه در سایر کسب‌وکارها، به کاربران اجازه می‌دهد با هدایت ترافیک به این صرافی از طریق معرف شدن و سایر روش‌‍‌ها کسب درآمد کنند.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کریپتواسلیت، روز جمعه شایعاتی مبنی بر این موضوع به وجود آمده است که کوین بیس ممکن است با مشکل نقدینگی روبرو باشد. این شایعات پس از افشای ایمیل با این مضمون به وجود آمد که کوین‌بیس برنامه معرف (Affiliate) خود را به حالت تعلیق درآورده است. بیزینس اینسایدر گزارش داد که ایمیلی با این مضمون دریافت کرده است:

این تصمیم آسان نبود، اما به دلیل شرایط بازار کریپتو و چشم‌انداز ادامه سال ۲۰۲۲، کوین‌بیس نمی‌تواند برنامه ارائه پاداش به ازای هدایت ترافیک کاربران به پلتفرم خود را ادامه دهد.

بعضی از کاربران در توییتر مدعی شده‌اند که این تصمیم بیانگر مشکل نقدینگی صرافی برتر آمریکا است. کرت ووکرت (Kurt Wuckert) از کوین‌گیک در توییتر نوشته است که تعلیق برنامه معرف به همراه سایر تصمیماتی که کوین بیس در چند هفته اخیر اتخاذ کرده است، بیانگر وجود بحران نقدینگی است. در توییت او می‌خوانیم:

در ماه گذشته کوین‌بیس بازار دلاری و بازار مبتنی بر USDC را (به دلیل حجم پایین) ترکیب کرده است، کوین‌بیس‌پرو را بسته است و برنامه معرف خود را لغو کرده است.

تمام این ماجراها بعد از یک سال فروش سهام COIN (سهام صرافی کوین‌بیس) توسط حلقه درونی این صرافی (که قیمت آن شدیدا نزول کرده) اتفاق می‌افتد.

به مشام من بوی بحران نقدینگی می‌رسد.

پول کجاست کوین‌بیس؟

توییت ووکرت درباره کوین بیس
اظهارات ووکرت درباره کوین‌بیس؛ منبع: توییتر

خروج سرمایه از صرافی کوین بیس

طبق اطلاعات درون زنجیره‌ای کریپتوکوانت (CryptoQuant)، در تاریخ ۱۵ جولای (۲۴ تیر) تقریبا ۵۰٪ از استیبل کوین‌ها در کوین بیس پرو از این صرافی خارج شدند. ارزش کل این مقدار استیبل کوین تقریبا معادل با ۲۴۸ میلیون دلار بوده است. درصد خروج استیبل کوین‌ها از کوین بیس بسیار بیشتر از سایر صرافی‌ها نظیر بایننس بوده است. فقط تقریبا ۱٪ از ذخایر استیبل کوین بایننس در این مدت از این صرافی خارج شده است، اما این مقدار نیز ارزشی حدود ۳۰۰ میلیون دلار داشته است.

ذخایر استیبل کوین صرافی کوین بیس
ذخایر استیبل کوین صرافی کوین بیس؛ منبع: کریپتوکوانت
ذخایر استیبل کوین بایننس
ذخایر استیبل کوین صرافی بایننس؛ منبع: کریپتوکوانت

در ژانویه ۲۰۲۲ (دی ۱۴۰۰) ارزش استیبل کوین‌ها در صرافی کوین بیس معادل با ۱.۲ میلیارد دلار بود اما این مقدار در حال حاضر به ۲۸۴ میلیون دلار رسیده است. از طرف دیگر، ارزش استیبل کوین‌ها در صرافی بایننس از سال ۲۰۱۹ تاکنون در روند صعودی قرار دارد.

همه ذخایر استیبل کوین صرافی‌ها
مقایسه ذخایر استیبل کوین در کوین‌بیس‌پرو و بایننس؛ منبع: کریپتوکوانت

همچنین مقایسه اطلاعات مرتبط با ذخایر بیت کوین در این دو صرافی، حاوی نکته‌ای کم‌تر نگران‌کننده اما جالب توجه است. صرافی کوین بیس شاهد ریزش تدریجی ذخایر بیت کوین خود بوده است، در حالی که در مدت مشابه، ذخایر بیت کوین در بایننس در حال افزایش بوده است.

همه ذخایر بیت کوین صرافی‌ها
مقایسه ذخایر بیت کوین در کوین‌بیس‌پرو و بایننس؛ منبع: کریپتوکوانت

با وجود این اطلاعات کریپتوکوانت نشان می‌دهد که در مقایسه با صرافی‌های دیگر، روند کوین بیس مشابه با روند کلی صنعت کریپتو بوده است و روند نزولی ذخایر بیت کوین در کوین بیس با افزایش محبوبیت کیف‌پول‌های غیرمتصدیانه همزمان بوده است.

مقایسه قیمت بیت کوین و ذخایر این رمزارز در صرافی‌ها
کاهش ذخایر بیت کوین در مجموع صرافی‌ها؛ منبع: کریپتوکوانت

حمایت جامعه کریپتو از کوین‌ بیس

همزمان با گسترش شایعات درباره بحران کوین بیس، متخصصان این صنعت، کسانی که اذعان می‌کنند این صرافی با مشکل مواجه شده است را خطاب قرار دادند. دن هلد (Dan Held) از صرافی کراکن در توییتر نوشت «حذف برنامه معرف در صرافی کوین بیس به معنی بحران نقدینگی نیست». NJ Skobene توسعه‌دهنده برنامه معرف صرافی کوین بیس نیز تایید کرد که حذف این برنامه هیچ ربطی به نقدینگی ندارد.

حمایت جامعه کریپتو از صرافی کوین بیس - صرافی کوین بیس
منبع: Twitter

یکی از کانال‌های یوتیوب به اسم Jungle Inc نیز در توییتر نوشته است که کوین بیس ۶ میلیارد دلار پول نقد و ذخایر کریپتو بزرگی در اختیار دارد. هرچند، وی در همان پست اذعان داشته است که تمام سرمایه خود را از این صرافی خارج کرده است. خطر نگهداری دارایی‌ها در صرافی‌های مختلف پس از ورشکستگی سلسیوس و ویجر (Voyager) در سال جاری افزایش یافته است.

توییت Jungle Inc - صرافی کوین بیس
منبع: Twitter

در تاریخ ۱۲ جولای (۲۱ تیر) برایان آرمسترانگ هم‌بنیان‌گذار کوین بیس در توییتر نوشت که این شرکت هم‌چنان در حال وفق گرفتن با رشد شدیدی است که در سال ۲۰۲۱ تجربه کرد:

کوین بیس در سال ۲۰۲۱ به شدت رشد کرد و ما هنوز در تلاش برای وفق گرفتن با این رشد شدید هستیم. یکی از قسمت‌های خاص صنعت ما این است که در یک سال خاص ممکن است رشد مثبت ۳۰۰-۵۰۰٪ یا منفی ۵۰٪ را تجربه کنیم.

این موضوع برنامه‌ریزی برنامه‌ریزی و مدیریت نیروی انسانی را بسیار دشوار می‌کند.

توییت برایان آرمسترانگ
منبع: Twitter

صرافی کوین بیس یکی از مهم‌ترین پلتفرم‌های خرید و فروش رمزارز در آمریکا است و هر نوع اختلال در عملکرد آن می‌تواند به وضعیت بازار رمزارز آسیب شدیدی بزند.

منبع
cryptoslate

نوشته های مشابه

2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا