میهن پادکست

میهن پادکست – ماجرای سلسیوس چه بود؟ نقش سیاست‌های سلسیوس در سقوط بازار کریپتو

ماجرای سلسیوس چه بود؟ حدود یک ماه پس از فاجعه ترا، بازار کریپتو با شوک جدیدی مواجه شد. پلتفرم سرمایه‌گذاری Celsius اعلام کرد امکان برداشت دارایی‌ها از پلتفرم خود را به حالت تعلیق درآورده است. انتشار خبر مسدود شدن دارایی‌ها شوک شدیدی به کاربران سلسیوس وارد کرد؛ چرا که کلید خصوصی رمزارزهای کاربران در اختیار سلسیوس بود و این عده کنترل دارایی‌های خود را به این پلتفرم واگذار کرده بودند.

در این سرزمین همه برنده‌اند!

در تولد تترلند 2 اتریوم هدیه بگیرید!

برو به تترآیلند

رقابت کور شرکت‌های مختلف برای ارائه سود بیشتر و جذب کاربرانی که برای انتخاب پلتفرم تنها به عدد سود سالانه (APY) نگاه می‌کنند، صندوق‌های سرمایه‌گذاری را وارد مسیر تو در تویی از استراتژی‌های معاملاتی خطرناک در حوزه دیفای کرد. اکنون با نزولی شدن بازار رمزارزها شرکت‌هایی مانند سلسیوس و تری اروز کپیتال (3AC) ناچار به فروش سریع دارایی‌های بیت کوین و اتریوم خود شده‌اند و فشار فروش شدید این شرکت‌ها بهمنی از فروش را در بازار به راه انداخته است؛ به نحوی که RSI ماهانه بیت کوین به پایین‌ترین حد تاریخی خود رسیده است.

قسمت شصت‌وهفتم میهن پادکست را از آن جهت به این موضوع اختصاص دادیم که اولا ماجرای پیچیده سلسیوس تاثیر بسیار مهمی بر بازار خرسی اخیر داشته است؛ ثانیا بررسی نحوه عملکرد شرکت سلسیوس دید مهم و جالبی در مورد خطرات حوزه دیفای و ماهیت ییلد فارمینگ ارائه می‌دهد و اهمیت شعارهای بنیادین دنیای کریپتو مانند «اعتماد نکن، اعتبارسنجی کن» و «کلید مال تو نیس، پس کرپپتو مال تو نیس» را یادآوری می‌کند.

لازم به ذکر است که عده‌ای از تحلیل‌گران اثر اقدامات سلسیوس بر بازار خرسی اخیر را تا حدی مهم می‌دانند که معتقدند قیمت بیت کوین آنقدر سقوط می‌کند تا سلسیوس لیکویید شود و تنها در آن صورت به کف بازار خرسی رسیده‌ایم.

در این قسمت از میهن پادکست ابتدا رویکرد پلتفرم سلسیوس را مورد بحث قرار داده‌ایم. سپس در مورد بحران بدهی WBTC و stETH سلسیوس و ارتباط آن با قیمت بیت کوین و قیمت اتریوم صحبت کرده‌ایم. پس از آن تلاش کرده‌ایم به سوالاتی که در مورد لغزش برابری stETH با ETH وجود دارد و شباهت یا تفاوت آن با «دیپگ شدن» استیبل کوین ترا، پاسخ دهیم.

آنچه در این مطلب می‌خوانید

لینک‌های مرتبط

در این قسمت از پادکست در مورد جزئیاتی از نحوه به بن‌بست رسیدن سلسیوس صحبت کردیم و روش‌های مانور سلسیوس در فضای دیفای را تشریح کردیم. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سلسیوس و پلتفرم‌های مورد استفاده آن می‌توانید به مقالات زیر مراجعه کنید:

همچنین خبرهای منتشر شده در روزهای اخیر در بخش اخبار خارجی میهن بلاکچین به نحو جزیی‌تر به سیر تحولات سلسیوس و وضعیت آن پرداخته‌اند:

شما می‌توانید میهن پادکست را در پلتفرم‌های صوتی کست باکس، اسپاتیفای، اپل پادکست و همینطور در کانال تلگرامی میهن بلاکچین بشنوید.

برای گوش دادن به بقیه قسمت‌های میهن پادکست از طریق سایت، می‌توانید به لینک زیر مراجعه کنید:


میهن پادکست


پرسش و پاسخ (FAQ)

  • سلسیوس چیست؟

سلسیوس یکی از دروازه‌های متمرکز برای ورود به بازار رمزارزها است. اپلیکیشن این پلتفرم به کاربران اجازه می‌داد معامله کنند، با بازده بالا در استیبل کوین و سایر رمزارزها سپرده‌گذاری کنند و با وثیقه‌گذاری رمزارزها وام دریافت کنند.

  • چرا سلسیوس دارایی‌های کاربران خود را مسدود کرد؟

از شواهد این‌طور بر‌می‌آید که پلتفرم سلسیوس توان پرداخت بدهی‌های خود با وثیقه WBTC و stETH را ندارد و بخاطر امتناع از اعلام ورشکستگی (چنان‌که شرکت 3AC قصد اعلام آن را دارد) دارایی‌های کاربران را مسدود کرده است و امیدوار است وثیقه‌هایش لیکویید نشوند.

  • آیا افت برابری stETH با ETH ممکن است باعث از دست رفتن تمام ارزش stETH شود؟

ممکن است ارزش stETH به شدت سقوط کند و به بازار صدمه شدیدی وارد کند اما باید توجه داشت که هر stETH نماینده یک واحد اتر استیک شده در بیکن چین اتریوم است و پس از به‌روزرسانی مرج اتریوم و آزادسازی اترهای استیک شده در بیکن چین، هر stETH با یک ETH قابل معاوضه است. به نوعی می‌توان گفت برابری stETH با ETH ذاتی است، هرچند شرایط کوتاه مدت، قیمت آن در بازار‌های ثانویه را کاهش دهد.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
3 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا