اخبار آلتکویناخبار اتریوماخبار بلاکچین

برداشت موجودی در پلتفرم سلسیوس غیرفعال شد؛ جریان چیست؟

پلتفرم وام‌دهی سلسیوس (Celsius) به دلایل نامشخص، بیش از ۳۲۰ میلیون دلار از سرمایه‌های خود را از پروتکل دیفای آوه به صرافی FTX منتقل کرده است. در همین حال برداشت و انتقال موجودی کاربران در این پلتفرم به حالت تعلیق درآمده است و موجی از نگرانی کاربران سلسیوس را فراگرفته است.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به گزارش میهن بلاک چین و به نقل از کوین تلگراف، پلتفرم وام‌دهی و سهام‌گذاری سلسیوس با خارج کردن ۲۴۷ میلیون دلار رپد بیت کوین از سهام‌گذاری در پلتفرم آوه و ارسال آن به صرافی FTX، در حال رسیدگی به بحران نقدینگی خود است. سلسیوس علاوه بر انتقال این رمزارزها به صرافی، انتقال و برداشت سرمایه توسط کاربران را نیز متوقف کرده است.

انتقال‌های غیرمعمول توکن‌ها تقریبا از ساعت ۲:۳۰ بامداد روز ۱۳ ژوئن (۲۳ خرداد) از کیف پول اصلی سلسیوس آغاز شد. در این خصوص، سلسیوس ابتدا توکن‌های WBTC را از پلتفرم وام‌دهی و سهام‌گذاری آوه خارج و برداشت کرد. Celsius از سپرده خود در آوه سود کسب می‌کرد.

تاکنون سلسیوس ۹۵۰۰ توکن WBTC، تعداد ۵۴,۷۴۹ اتر، ۳۷۵,۳۴۳ توکن FTT به ارزش ۱۰ میلیون دلار، ۲۴۵۵ توکن متیک به ارزش ۱۱۵۸ دلار، ۲۶۰,۰۰۰ توکن UNI به ارزش یک میلیون دلار، ۲ میلیون استیبل کوین USDP و ۳۰۰,۰۰۰ استیبل کوین TUSD را به صرافی FTX ارسال کرده است.

توییت dirty bubble media در خصوص انتقال سلسیوس از آوه به FTX

کاربران سلسیوس به انتقاد از این پلتفرم پرداخته و معتقدند که این پروژه پس از فروپاشی پروتکل آنکور در بلاک چین ترا نتوانسته است به مدیریت مناسب سرمایه آنها بپردازد. پروژه Celsius با اقدام اخیر به منظور ایجاد ثبات در نقدینگی خود، در صدد رسیدگی به مسائل مذکور برآمده است. بعضی از افراد معتقدند که اگر سلسیوس شکست بخورد، موجودی چشمگیر توکن stETH خود را می‌فروشد و بدین ترتیب، ارزش این توکن نسبت به پشتوانه اتر خود کاهش خواهد یافت. توکن stETH در واقع توکنی است که توسط پلتفرم وام‌دهی دیفای لیدو ارائه شده است. این توکن، مدرکی مبنی بر این موضوع است که کاربران به سهام‌گذاری اتر خود پرداخته‌اند. قیمت stETH در حال حاضر تقریبا ۴.۴٪ کمتر از قیمت اتر است.

اگرچه چنین فعالیت‌هایی بیانگر سطح پایینی از شفافیت از جانب سلسیوس است، اما شاید Celsius با جایگزینی بسیاری از سرمایه‌های پرنوسان خود نظیر WBTC و اتر با استیبل کوین‌ها  در صدد این است تا از ثبات نقدینگی خود اطمینان حاصل کند.

از تاریخ ۱۲ ژوئن (۲۲ خرداد) تاکنون، سلسیوس ۲۰۴ میلیون استیبل توکن USDC در آوه سهام‌گذاری کرده است. سلسیوس هم‌چنین ۱۰ میلیون توکن USDC به علاوه ۸.۲ میلیون استیبل کوین دای در کامپوند سپرده‌گذاری کرده است. کل ۲۲۲ میلیون استیبل کوین که توسط سلسیوس مجددا سهام‌گذاری شده‌اند تقریبا معادل با ارزش توکن‌های WBTC برداشت‌شده است، اما هم‌چنان با مجموع ارزش WBTC و اتر فاصله زیادی دارد.

برنامه‌های تیم سلسیوس با رمزارزهای انتقال‌یافته هنوز مشخص نیست. این احتمال وجود دارد که سلسیوس به فروش دارایی‌های ارسالی به صرافی FTX بپردازد، اما گزینه محتمل دیگر این است که Celsius در صدد سهام‌گذاری این توکن‌ها باشد تا سود بیشتری کسب کند.

در حال حاضر شاید کاربران سلسیوس مضطرب باشند زیرا این پلتفرم، برداشت کاربران را متوقف کرده است. طبق بیانیه این پروژه در تاریخ ۱۳ ژوئن (۲۳ خرداد)، هدف از متوقف ساختن برداشت توسط کاربران این بوده است تا سلسیوس را در وضعیت بهتری قرار دهد تا بتواند به وظایف خود در خصوص برداشت کاربران عملکرد بهتری داشته باشد.

توییت سلسیوس

سلسیوس در این خصوص بیان کرده است:

ما با یک هدف مشخص فعالیت می‌کنیم: محافظت و مراقبت از دارایی‌ها به منظور تحقق تعهدات خود نسبت به مشتریان.

کوین تلگراف در ماه می گزارش داده است که الکس ماشینسکی (Alex Mashinsky) مدیرعامل سلسیوس تقصیر مشکلاتی که این پلتفرم با آنها مواجه است را متوجه وال استریت می‌داند.

ارزش کل بازار کریپتو با ۷.۶٪ کاهش در ۲۴ ساعت گذشته به ۱.۰۷ تریلیون دلار رسیده است. قیمت توکن بومی سلسیوس به اسم CEL در ۱۲ ساعت گذشته بیش از ۶۰٪ کاهش یافته و به ۰.۱۵ دلار رسیده است.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا