اخبار خارجی

ماجرای بحران بدهی WBTC و stETH سلسیوس و ارتباط آن با قیمت بیت کوین و اتریوم چه بود؟

سلسیوس دیروز اعلام کرد دسترسی کاربران خود به برداشت دارایی‌ها را مسدود کرده است. این پلتفرم با حجم عظیمی از بدهی مرتبط با بیت کوین و اتر روبرو است و بجای پرداخت بدهی‌ها در حال افزایش میزان وثیقه آن‌ها است. اما این مشکل از کجا شروع شد و جزییات وضعیت فعلی پلتفرم سلسیوس چیست؟

به گزارش میهن بلاکچین، سلسیوس یکی از دروازه‌های متمرکز برای ورود به بازار رمزارزها است. اپلیکیشن این پلتفرم به کاربران اجازه می‌دهد معامله کنند، با بازده بالا در استیبل کوین و سایر رمزارزها سپرده‌گذاری کنند و با وثیقه‌گذاری رمزارزها وام دریافت کنند

سلسیوس در آغاز کار حدود ۸۶۴ میلیون دلار سرمایه خطرپذیر جذب کرد و در یک مقطع بیش از ۳ میلیارد دلار سرمایه تحت مدیریت و بیش از ۱ میلیون کاربر داشت. با وجود این سلسیوس در حال حاضر ورشکسته به نظر می‌رسد و تبعات اقدامات آن کل بازار کریپتو را درگیر کرده است.

می‌توان گفت سلسیوس در تلاش بود نقش نوعی ETF را برای فضای دیفای بازی کند و مانند سایر صندوق‌های ETF سبدی از دارایی‌ها را تبدیل به یک محصول سرمایه‌گذاری کند و در اختیار کاربران قرار دهد و برای ارائه این خدمات کارمزدی دریافت کند. انتقادی جدی‌ای که به سلسیوس در نحوه اجرای این ایده نو‌آورانه وارد است وعده سود بسیار بالا به سپرده‌ها و روکشی از قانونی بودن است که پای معامله‌گران صندوق‌های سرمایه‌گذاری سنتی را به دنیای دیفای و استراتژی‌های خطرناک آن باز کرد.

در حال حاضر سلسیوس و میلیون‌ها سرمایه‌گذار خرد آن به دو دلیل در این شرایط دشوار قرار گرفته‌اند:

  1. استفاده از اهرم در وام‌‌‌دهی و وثیقه پایین
  2. دیپگ شدن stETH

در ادامه عامل اول از این دو عامل را به دقت بررسی می‌کنیم و در گزارش‌های آتی میهن بلاکچین به عامل دوم نیز خواهیم پرداخت.

مشکل وثیقه وام‌ها

سلسیوس برای ارائه وام با نرخ بهره پایین به کاربران، از واسطه‌هایی مانند میکردائو (MakerDAO) استفاده می‌کند. برای مثال وثیقه‌های کاربران را به دارایی‌هایی مانند بیت کوین رپ شده (WBTC) تبدیل می‌کند و آن‌ را برای قرض گرفتن DAI در میکردائو سپرده‌گذاری می‌کند.

میکر (Maker) یک پروتکل وام‌دهی است که به ازای ۱.۵ دلار وثیقه ناپایدار (مثلا ETH)، ۱ دلار استیبل کوین DAI قرض می‌دهد. اگر ارزش وثیقه به خاطر نوسانات بازار از یک حد خاص کمتر شود، برای بازپرداخت وام و رفع بدهی لیکویید می‌شود.

شبکه سلسیوس در ابتدای ماجرایی که به مسدود شدن حساب‌ها منتهی شد، ۱۷٬۹۱۹ WBTC در پروتکل Maker وثیقه‌گذاری کرده بود، که این وثیقه با رسیدن قیمت بیت کوین به ۲۲٬۵۸۴ دلار لیکویید می‌شد. ۲۷۸ میلیون دلار بدهی DAI، سلسیوس را به بزرگترین بدهکار میکر تبدیل کرد.

سلسیوس

داشتن وام ۹ رقمی در Maker مشکل کوچکی نیست اما در حالت عادی اگر ارزش وثیقه وام سلسیوس کاهش یابد وثیقه وام مشتریان سلسیوس نیز کاهش می‌یابد و سلسیوس می‌تواند وام‌های کاربران خود را لیکویید کند و وام خود را بازپرداخت کند.

اما دیروز سلسیوس در اقدامی که از حد سهل‌انگاری پا را بسیار فراتر می‌گذارد، امکان برداشت از حساب‌های کاربران را غیرفعال کرد و به آن‌ها دو گزینه داد:

  1. میزان وثیقه‌ خود را افزایش دهند.
  2. لیکویید شوند.

به این ترتیب کاربران ناچارند سرمایه جدید برای افزایش وثیقه را وارد پلتفرمی کنند که به آن‌ها اجازه برداشت نمی‌دهد و ورشکسته است، یا اینکه وثیقه‌ خود را از دست بدهند.

سلسیوس همچنین در مورد وام خود با وثیقه WBTC، بجای آن‌که اصل وام را باز پرداخت کند، از دیروز افزایش مقدار وثیقه را شروع کرده است. سلسیوس در آخرین اقدام خود با اضافه کردن ۱۵۰۱ بیت کوین دیگر به وثیقه، قیمت لیکویید شدن وثیقه‌اش را به ۱۷٬۲۱۱ دلار به ازای هر بیت کوین کاهش داد.

سلسیوس

با توجه به اینکه در پلتفرم وام‌دهنده سلسیوس یعنی Maker، حداقل نسبت وثیقه به وام ۱۵۰٪ است، در صورت داشتن ۱ دلار بدهی یا می‌توان ۱ دلار بازپرداخت کرد یا ۱.۵ دلار به وثیقه اضافه کرد. انتخاب گزینه دوم به وضوح انتخاب گزینه بدتر است و انتخاب کسی است که به هیچ عنوان توان پرداخت همه بدهی را ندارد.

این موضوع امواج ترس و عدم قطعیت را به همه بازار سرایت داد و در سقوط قیمت بیت کوین و اتر نقش مهمی ایفا کرد که به نوبه خود به معنای کاهش بیشتر ارزش وثیقه سلسیوس است.

شایعات حاکی از آن است که صندوق Alameda Research، وابسته به سم بنکمن-فرید و صرافی FTX، در حال خرید دارایی‌های سلسیوس است و حتی رقبای سلسیوس مانند نکسو (Nexo) هم چنین پیشنهادی ارائه کرده‌اند:

با توجه به ورشکسته بودن سلسیوس و تبعات آن برای سرمایه‌گذاران خرد و کل فضای کریپتو، نکسو به طور رسمی پیشنهاد خرید دارایی‌های قابل قبول شبکه سلسیوس را ارائه می‌کند.

پیشنهاد Nexo
پیشنهاد نکسو برای خرید دارایی‌های سلسیوس؛ منبع: توییتر

علی رغم تمام این مسائل، الکس ماشینسکی (Alex Mashinsky)، مدیرعامل سلسیوس، از هر فرصتی برای نمایش طبیعی بودن شرایط استفاده می‌کند و ادعا می‌کند که به ذخایر نقدینگی سلسیوس اطمینان کامل دارد.

به نظر می‌رسد که معجون سلسیوس از تمام روند‌های غیرشفاف و مخفی‌کاری‌های تامین مالی سنتی و تمام روش‌های خطرناک و منحط دیفای از جمله قمار با لورج بالا با سرمایه سرمایه‌گذاران خرد، به بن بست رسیده است و تمام سرمایه‌گذاران خرد و کل فضای کریپتو خواه ناخواه در پرداخت هزینه آن شریک خواهند شد.

[به‌روزرسانی ۲۵ خرداد] سلسیوس به اضافه کردن وثیقه WBTC ادامه می‌دهد

سلسیوس افزودن به وثیقه WBTC خود را ادامه داده است و در آخرین افزایش تعداد WBTC وثیقه‌گذاری شده را به ۲۳٬۹۶۲ رسانده است. سلسیوس همچنین حدود ۱۹ میلیون DAI از بدهی خود را مستقیما پرداخت کرده است. اکنون برای اینکه سلسیوس لیکویید شود قیمت BTC باید تا ۱۴٬۰۰۲ دلار کاهش یابد.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا