اخبار خارجی

غیر رسمی: بانک مرکزی روسیه سرمایه‌گذاری در رمز ارزها را ممنوع می‌کند

۲ نهاد مالی نزدیک به بانک مرکزی روسیه اعلام کردند، بانک مرکزی این کشور قصد دارد سرمایه‌گذاری در رمز ارزها را ممنوع کند. با توجه به خطراتی که افزایش تعداد تراکنش‌های ارز دیجیتال متوجه ثبات اقتصادی می‌کنند، این تصمیم گرفته شده است.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از رویترز، روسیه سال‌ها است که در مقابل رمز ارزها موضع منفی گرفته است و معتقد است از آنها به منظور پولشویی و تروریسم مالی استفاده می‌شود. در نهایت در سال ۲۰۲۰ این کشور اجازه فعالیت در این حوزه را صادر کرد اما استفاده از رمز ارزها را به عنوان روشی برای پرداخت ممنوع اعلام کرد.

یکی از نهادهای مالی نزدیک به بانک مرکزی که نخواست نامش فاش شود اعلام کرد بانک مرکزی روسیه در حال تعامل با فعالان و متخصصان این حوزه درباره ممنوعیت احتمالی رمز ارزها است. در صورتی که این مهم از سمت قانون‌گذاران تایید شود، کاربرد آن در مورد خریدهای پس از اعلام این قانون خواهد بود و دارایی‌هایی که در گذشته خریداری شده‌اند، مشمول این قانون نخواهند شد.

نهاد مالی دیگری که در بالا به آن اشاره شد، اعلام کرد موضع کنونی بانک مرکزی روسیه «ممنوعیت کامل» تمام رمز ارزهاست.

بانک مرکزی روسیه در پاسخ به رویترز اعلام کرد در حال تهیه یک گزارش مشورتی در این حوزه است. این نهاد در مورد جزییات آن اظهار نظر نکرد.

سنیا یودوا (Ksenia Yudaeva) معاون اول بانک مرکزی روسیه در ماه دسامبر (آبان) اعلام کرده بود حجم تراکنش‌های مالی رمز ارزها که سالانه در روسیه انجام می‌شود بالغ بر ۵ میلیارد دلار است. افزایش این حجم نگرانی‌هایی را درباره خطرات مربوط به ثبات اقتصادی این کشور به وجود می‌آورد.

وضعیت بازار در کشورهای توسعه‌یافته چیزی شبیه به سیستم مالی سایه است (سیستمی است که در آن برخی سیستم‌های غیربانکی خدمات بانکی مشابه ولی بدون قوانین مربوط به بانک را ارایه می‌دهند). استفاده از رمز ارزها کارایی سیاست‌های پولی را کاهش می‌دهد.

یودوا به تجربه چین در این زمینه اشاره کرد و افزود که روسیه نیاز دارد تا قوانین نظارتی بیشتری در حوزه رمز ارزها تنظیم کند. در ماه سپتامبر (شهریور) چین به مقابله با رمز ارزها روی آورد و مبادلات رمز ارزها و استخراج برخی از آن‌ها از جمله بیت کوین را ممنوع اعلام کرد.

بانک مرکزی روسیه برنامه دارد تا رمز ارز ملی خود را عرضه کند تا بدین ترتیب سرعت پرداخت‌ها را بالا ببرد و سیستم مالی خود را مدرن کند و با تهدید بالقوه سایر رمز ارزها مقابله کند.

منبع
reuters

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا