اخبار خارجی

بزرگترین شرکت نیروگاه برق آبی جهان به عرصه ماینینگ بیت کوین ورود می‌کند

یکی از بزرگترین تولیدکنندگان آلومینیوم و برق در جهان به اسم +En در حال سرمایه‌گذاری در عرصه ماینینگ ارز دیجیتال است.

میخائیل خاردیکوف (Mikhail Khardikov) مدیر ارشد مالی شرکت +En در این خصوص گفت که این شرکت پس از انجام آزمایش‌های مختلف، تصمیم گرفته است تا به عرصه ماینینگ ارزهای دیجیتال وارد شود. سه سال قبل، این شبکه به شرکت ماینینگ BitRiver در شهر براتسک برق می‌فروخت.

حضور نیروگاه برق آبی روسیه در ماینینگ بیت کوین

بیت‌ریور مالک بزرگترین شرکت ماینینگ در روسیه است که حجم اسیک‌های مشتریان این شرکت در فارم ماینینگ نزدیک به نیروگاه برق آبی براتسک در سیبری تقریبا به ۱۰۰ مگاوات می‌رسد. این شرکت هم‌چنین در صدد گسترش به مناطق مجاور یا کمک نهادها و مسئولان محلی است. شراکت و همکاری با شرکت +En منجر به رشد بیشتر بیت‌ریور خواهد شد.

شرکت +En یکی از نمونه‌های نادر از شرکت‌های صنعتی بزرگ است که در صدد ورود به عرصه ارزهای دیجیتال هستند. در این مورد، به نظر می‌رسد شرایط مناسبی برقرار است. +En مالک چهار نیروگاه برق آبی بزرگ در سیبری است و تقریبا ۷ درصد برق روسیه را تولید می‌کند و منابعی در اختیار دارد تا به یکی از شرکت‌های بزرگ و برتر در بازار تبدیل شود.

ورود نیروگاه‌های صنعتی نظیر +En به عرصه ارزهای دیجیتال می‌تواند توازن قدرت کنونی در صنعت ماینینگ جهانی ارزهای دیجیتال را تغییر دهد. گفتنی است تسلط کشور چین در این عرصه در حال کاهش است و کشورهایی نظیر آمریکا، روسیه، قزاقستان و کانادا در صدد کسب سهم بیشتری از این بازار هستند.

ماینینگ

اتحاد بلندپروازانه

شرکت‌های +En و بیت‌ریور همکاری خود برای ایجاد فارم جدیدی را آغاز کرده‌اند که در این همکاری، ۸۰ درصد سهم +En و ۲۰ درصد سهم بیت‌ریور است. تاسیسات جدید فاصله زیادی با تاسیسات کنونی بیت‌ریور ندارد و در ابتدای کار، ۱۰ مگاوات برق به ماینرها ارائه می‌دهد. این رقم تا ۴۰ مگاوات افزایش خواهد یافت.

خاردیکوف در این خصوص گفت:

کسب‌وکار اصلی ما، ترکیب تولید برق و آلومینیوم است که تبدیل مستقیم برق به تولید آلومینیوم را به جای فروش برق به شبکه برق رسانی امکان‌پذیر می‌سازد. دیتاسنترها و به ویژه دیتاسنترهای فارم‌های ماینینگ روش جذاب‌تری برای تبدیل برق به محصول است.

خاردیکوف افزود که +En از اینکه مشاهده می‌کند ماینرهای بیشتری تبدیل به مشتریان این شرکت می‌شود خشنود است و در حال امکان‌پذیر ساختن قرار دادن فارم‌های ماینینگ در مجاورت نیروگاه‌های برق این شرکت است.

طبق سخنان خاردیکوف، شرکت +En در حال وساطت و لابی‌گری به نفع صنعت ارزهای دیجیتال در کشور روسیه است و در حال صحبت با دولت و حاضرین در بازار است تا قوانین بهتری در رابطه با ارزهای دیجیتال در کشور روسیه وضع شود.

خاردیکوف در این خصوص گفت:

قانونگذاری منطقی عرصه ارزهای دیجیتال به توسعه ستیز بخش‌های اقتصادی نظیر تولید انرژی و سایر صنایع نیز کمک خواهد کرد.

ایگور رونتس (Igor Runets) مدیرعامل بیت‌ریور گفته است این همکاری به بیت‌ریور کمک خواهد کرد تا سهم بیشتری از بازار را در اختیار بگیرد.

وی افزود:

ما در حال برنامه‌ریزی برای افزایش چشمگیر ظرفیت دیتاسنترهای خود تا سال ۲۰۲۱ هستیم و همکاری با بزرگترین شرکت خصوصی تولید نیروی برق آبی در جهان، گام مهمی در تحقق این هدف است. تبدیل از مشتری به همکاری و شراکت با +En، به کاهش هزینه‌ها و ایجاد رابطه‌ بهتر بیت‌ریور با این ارائه‌دهنده برق کمک خواهد کرد.

متحدان سیاسی

فارغ از اندازه و حجم شرکت ماینینگ جدید، ورود شرکت +En به عرصه ارزهای دیجیتال، از یک لحاظ دیگر نیز جالب است. اولگ دریپاسکا (Oleg Deripaska) بزرگترین سهامدار این شرکت که دومین میلیاردر ثروتمند روسیه است، به طور عمومی اعلام کرد که در حال ورود به عرصه بلاک چین و ارزهای است. سال گذشته، ولادیمیر پوتانین (Vladimir Potanin) پروژه‌ای برای توکنیزه‌کردن فلزات این کشور به اسم Nornickel را معرفی کرد.

دریپاسکا در سال ۲۰۱۸، به دلیل نزدیک بودن به یکی از مقامات این کشور و کسب سود از سیستم فاسد، تحت تحریم‌های آمریکا قرار گرفته بود. در نتیجه، شرکت‌های متعلق به دریپاسکا نظیر شرکت +En تحریم شدند. تحریم +En در سال ۲۰۱۹ و پس از کاهش سهم دریپاسکا در این شرکت برداشته شد. در این بین، روند قانونگذاری در روسیه به هیچ‌وجه خوش‌بینانه و مثبت نیست. پس از آنکه ولادیمیر پوتین، قانونی مبنی این موضوع را تصویب کرد که ارزهای دیجیتال، دارایی مشمول مالیات هستند، وزیر اقتصاد این کشور نیز الحاقیه‌ای را پیشنهاد داد تا ماینینگ ارزهای دیجیتال به طور کل در این کشور ممنوع شود.

منبع
coindesk

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا