اخبار خارجی

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین؛ آیا حرکت بعدی به سمت ۱۰,۰۰۰ دلار است؟

بیت کوین بار دیگر با روند صعودی مواجه شد و به بالاترین قیمت ۳ ماه اخیر رسید. در حال حاضر بیت کوین فاصله اندکی با ۱۰,۰۰۰ دلار دارد ولی آیا در هفته جاری به این قیمت خواهد رسید؟

افزایش ۵ درصدی قیمت بیت کوین

برای چهارمین روز هفته جاری، بیت کوین باز هم افزایش قیمت داشت. این روند افزایشی اخیر که چندین ساعت قبل و طی ساعات معاملاتی آسیا به دست آمد، قیمت بیت کوین را به بالاترین سطح خود طی ۳ ماه اخیر رساند.

طبق نمودارهای Tradingview.com، پامپ ۵ درصدی اخیر باعث شد که قیمت بیت کوین از ۸۹۵۰ به ۹۴۰۰ دلار برسد.

در حال حاضر فقط ۶۰۰ دلار دیگر با پنج رقمی شدن قیمت بیت کوین فاصله داریم و اگر روند کنونی ادامه یابد می‌توانیم در هفته جاری شاهد این اتفاق باشیم. بیت کوین از ماه آوریل سال گذشته که قیمت آن از ۴۰۰۰ به ۵۵۰۰ دلار رسید، شاهد یک ماه افزایش قیمت مداوم نبوده است.

از ابتدای ماه جاری تاکنون، قیمت این ارز دیجیتال تقریبا ۳۰ درصد افزایش یافته است که این ماه را به بهترین ماه ژانویه تاریخ بیت کوین تبدیل می‌کند.

جاش راجر تحلیلگر و معامله کننده معروف درباره اصلاح قیمت که در بین افراد حاضر در عرصه ارز دیجیتال صحبت می‌شود اظهارنظر کرد. وی عنوان کرد که روند نزولی مشخصا از بین رفته است و رسیدن به قیمت بالاتر از ۹۵۵۷ دلار در بازه زمانی هفتگی، افزایش قیمت دیگری را تایید خواهد کرد.

نگرش نزولی به دلیل قراردادهای باز (Open Interest) در صرافی بیتمکس است که بر روی یک میلیارد دلار بسته شده است. در شرایط مشابه قبلی، همواره کاهش قیمت در این سطح وجود داشته است.

جیکوب کنفیلد (Jacob Canfield) معامله کننده فوربز و CNBC اخیرا در توییتر نوشته است:

قراردادهای باز بیت کوین در حال حاضر ۹۴۳ میلیون دلار است. هربار که این رقم به یک میلیارد دلار رسیده است شاهد فروش عمده بوده ایم. باید منتظر باشیم و ببینیم این بار شرایط فرق خواهد کرد یا خیر.

افزایش قدرت دارایی امن

فارغ از اینکه کاهش قیمت وجود داشته باشد یا خیر، عملکرد بیت کوین از ابتدای سال تاکنون بسیار چشمگیر بوده است. مشخصه های این دارایی امن با دو رویداد که در ماه ژانویه رخ داد، تقویت شده است.

تام لی (Tom Lee) سود حاصل از بیت کوین را با طلا مقایسه کرده است و پیتر شیف (Peter Schiff) درباره این موضوع هیچ اظهار نظری نکرده است.

تام لی در این خصوص در توییتر نوشته است:

بیت کوین از ابتدای سال تاکنون با بیش از ۲۶ درصد افزایش قیمت، بهترین عملکرد را در بین دارایی های مختلف داشته است. تقاضا برای این دارایی امن در حال افزایش است و بیت کوین یک دارایی امن تر نسبت به طلا در نظر گرفته می‌شود.

تنش های ژئوپولیتیکی، کشمکش های اقتصادی و شیوع ویروس در سیاره ای با جمعیت بیش از حد که با کمبود غذا مواجه است ادامه خواهد یافت.

همواره به دارایی های امن نیاز است و نسل جوان تمایل به موضوعات دیجیتال نظیر بیت کوین دارد.

این فومو ادامه خواهد داشت، مخصوصا اگر قیمت بیت کوین در هفته جاری به ۱۰,۰۰۰ دلار برسد. فقط ۱۰۴ روز با هاوینگ فاصله داریم و این موضوع نیز می‌تواند بر روند کنونی تاثیرگذار باشد.

تحلیل تکنیکال

نمودار یک ساعته نشان می‌دهد که افزایش قیمت اخیر به ۹۴۳۹ دلار به دلیل افزایش حجم معاملات بوده است و کندل حجم معاملات فروش پس از آن نشان می‌دهد که این افزایش ۳.۴ درصدی باعث فعال شدن بلاک سفارش های فروش از جانب معامله کنندگانی شده است که انتظار داشتند ۹۵۰۰ دلار یک سطح مقاومتی دور از دسترس باشد.

از زمان افزایش قیمت بیت کوین از ۶۴۰۰ دلار در تاریخ ۱۸ دسامبر ۲۰۱۹، این ارز دیجیتال موفقیت های خوبی در خصوص تبدیل کردن سطوح مقاومتی به سطوح حمایتی داشته است. اخیرا قیمت ۸۶۰۰ دلار به سطح حمایتی تبدیل شده بود و افزایش قیمت امروز نیز می‌تواند قیمت ۹۲۰۰ دلار را به سطح حمایتی جدیدی تبدیل کند.

اکنون که به بالاترین قیمت سال ۲۰۲۰ رسیده ایم، معامله کنندگان در حال بررسی این موضوع هستند که آیا گاوها قیمت را بیشتر از این نیز افزایش می‌دهند تا ۹۴۰۰ دلار به سطح حمایتی جدید تبدیل خواهد شد یا خیر. در این صورت، شرایط خوبی برای افزایش قیمت بیت کوین تا ۹۶۰۰ و ۹۹۴۸ دلار ایجاد می‌شود.

در حال حاضر بازه های زمانی ۴ و ۶ ساعته، الگوی کندل استیک گازانبری را نشان می‌دهند که معمولا بیانگر روند بازگشتی قیمت هستند. اندیکاتور شاخص قدرت نسبی (RSI) نیز تغییر جهت داده و به کف محدوده خرید بیش از حد رسیده است.

در صورتی که معامله کنندگان سود مورد نظر خود را کسب کنند و قیمت بیت کوین اصلاح شود، باید منتظر سطوح حمایتی ۹۱۰۰، ۸۹۰۰ و ۸۶۵۰ دلار باشیم.

در حال حاضر قیمت بیت کوین به بالاتر از بازوی بالایی باند بولینگر و نزدیک به بالای گازانبر رسیده است. پس از روند صعودی قوی، اصلاح قیمت به میانگین متحرک اندیکاتور باند بولینگر کاملا نکته معمول و رایجی است.

اگر قیمت های ۹۱۰۰ و ۸۹۰۰ نتوانند به عنوان سطوح حمایتی عمل کنند، ممکن است معامله کنندگان به دنبال جهش در این میانگین متحرک باشند که هم راستا با سطح حمایتی ۸۶۵۰ دلار است.

در حال حاضر ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال ۲۵۶.۲ میلیارد دلار و تسلط بیت کوین ۶۶.۳ درصد است. بیشترین افزایش قیمت در بین آلتکوین ها متعلق به کاردانو (ADA) با ۱۳.۷۰ درصد، اتریوم کلاسیک (ETC) با ۱۲.۱۸ درصد و آیوتا (MIOTA) با ۱۶.۴۴ درصد افزایش قیمت بوده است.

منبع
bitcoinist

نوشته های مشابه

2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا