اخبار عمومی

همه چیز درباره محکومیت ۲۵ ساله سم بنکمن فرید؛ سرنوشت بنیان‌گذار FTX چه خواهد شد؟

سم بنکمن فرید (SBF)، مدیرعامل سابق صرافی FTX، توسط قاضی فدرال آمریکا به ۲۵ سال زندان محکوم شد. این حکم واکنش‌های متفاوتی را در داخل و خارج از فضای ارزهای دیجیتال به دنبال داشت.

به گزارش میهن بلاکچین، قاضی لوئیس کاپلان (Lewis Kaplan) در تاریخ ۲۸ مارس (۹ فروردین)، پیش از اعلام حکم ۲۴۰ و ۶۰ ماهه خود (در مجموع ۲۵ سال زندان)، سخنان تندی علیه بنکمن فرید گفت. او بنیان‌گذار صرافی FTX را با یک دزد مقایسه کرد، تلاش‌هایش برای گسترش قوانین و مقررات ارزهای دیجیتال را نمایشی خواند و تاکید کرد که او حاضر است برای ادامه‌ حیات خود دست به هر کاری بزند.

سم بنکمن فرید چگونه زندانی می‌شود؟

مدیرعامل سابق FTX از آگوست ۲۰۲۳ (مرداد ۱۴۰۳) در بازداشتگاه متروپولیتن (Metropolitan) نگهداری می‌شود. در آن زمان قاضی کاپلان وثیقه او را به دلیل ترساندن شاهدان پرونده‌ لغو کرده بود. به گفته‌ قاضی کاپلان، بنکمن فرید باقی‌مانده‌ دوران محکومیت خود را در زندانی با امنیت متوسط یا پایین در منطقه‌ خلیج سانفرانسیسکو سپری خواهد کرد. کارشناسان اعلام کرده‌اند که او ممکن است به زندان فدرال هرلانگ (FCI Herlong) و یا زندان فدرال مندوتا (FCI Mendota) منتقل شود.

بسیاری از کارشناسان اعلام کرده‌اند که سم بنکمن فرید ممکن است کل دوران محکومیت خود را نگذراند. طبق قوانین آمریکا، دیگر امکان آزادی مشروط برای محکومانی مثل او وجود ندارد اما زندانیانی که رفتار خوبی داشته باشند، می‌توانند به ازای هر سال ۵۴ روز از مدت محکومیت خود را کاهش دهند.

در نتیجه، دوران محکومیت سم بنکمن فرید ممکن است به انداز ۳.۷۵ سال کاهش یابد. در این صورت او در مجموع ۲۱.۲۵ سال در زندان می‌میاند و احتمالا قبل از ۲۰۴۵ (یعنی کم‌تر از ۲۱ سال بعد) آزاد می‌شود. پس به طور کلی او در بهترین حالت ممکن است در اواسط ۵۰ سالگی از زندان آزاد شود.

درخواست تجدید نظر

قبل از اینکه قاضی کاپلان حکم ۲۵ ساله سم بنکمن فرید را اعلام کند؛ مارک موکاسی (Marc Mukasey)، یکی از وکلای بنیان‌گذار FTX، اعلام کرد که تیم او قصد دارد نسبت به تصمیم هیئت منصفه اعتراض کند. وکلای او ۱۴ روز فرصت دارند تا پرونده خود تجدید نظر را در دادگاه ثبت کنند.

بسیاری از کاربران بازار کریپتو معتقد بودند که ۲۵ سال زندان برای سم بنکمن فرید خیلی کم است. با این حال، به نظر می‌رسد برخی از حکم او متعجب شده‌اند. تیفانی فونگ (Tiffany Fong)، اینفلوئنسر بازار کریپتو، اعلام کرده است:

به نظر من این موضوع در مورد الکس (Alex Mashinsky) ماشینسکی هم صدق می‌کند. امیدوارم هیچکدام از آن‌ها مجبور نباشند تا زمان مرگ در زندان باشند. من از حکم ۴۰ تا ۵۰ ساله حمایت نمی‌کنم چون فکر می‌کنم این اساسا برای فردی که ۳۲ ساله است، حبس ابد محسوب می‌شود.

تحلیلگر دیگری به نام آنا کاسپاریان (Ana Kasparian) هم اعلام کرده است:

این حکم خیلی زیاد است. من کاملا مطمئن نیستم که سم بنکمن نیاز داشته باشد به مدت ۲۵ سال زندانی شود. به نظر من این نوع حکم برای مجرمانی اجرا می‌شود که تهدیدی برای عموم مردم هستند.

سرمایه کاربران چه می‌شود؟

پرونده‌ی ورشکستگی FTX همچنان در حال جریان است و طلبکاران طرحی احتمالی آن قرار است رمزارزهای خود را به دلار و بر اساس قیمت خود در زمان سقوط این صرافی دریافت کنند. قاضی کاپلان علاوه بر این به عنوان بخشی از پرونده کیفری سم بنکمن فرید، حکم مصادره‌ ۱۱ میلیارد دلاری را صادر کرده است. میچل اپنر (Mitchell Epner)، دادستان سابق فدرال، اعلام کرده است:

این حکم مصادره برای این صادر شده که اگر SBF در آینده به ثروتی برسد، آن را به دولت و قربانیان FTX پرداخت و برای خود نگه ندارد. او هرگز نمی‌تواند در زندگی‌اش ثروتمند شود و حکم مصادره را نمی‌توان از طریق ورشکستگی لغو کرد.

سخنان اپنر نشان می‌دهد که اگر بنکمن فرید در آینده کسب‌وکار موفقی راه‌اندازی کند، دولت می‌تواند این وجوه را ضبط کند. علاوه بر این این حکم شامل ارث هم می‌شود تا SBF نتواند به وضعیت مالی خود در قبل از نوامبر ۲۰۲۲ (آبان ۱۴۰۱) دست یابد.

منبع
کوین تلگراف

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا