مبتدی مقالات عمومی

مروری بر شکایت SEC از ریپل؛ نتیجه این دادگاه چه خواهد بود؟

قانونگذاری‌ها ریسک از بین بردن نوآوری‌های مهم و ارزشمند در عرصه ارزهای دیجیتال را به وجود می‌آورند. کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا سال گذشته روی خوشی به ارزهای دیجیتال نشان نداده است. در ماه مارس ۲۰۲۰، در پرونده شکایت کمیسیون SEC از تلگرام، این کمیسیون توانست برنده حکم دادگاه علیه صدور توکن‌های گرام (Gram) توسط تلگرام باشد و سال‌ها فعالیت و نوآوری این شرکت را بی‌نتیجه کند. این موضوع در حالی است که هیچگونه کلاهبرداری نیز صورت نگرفته بود. سپس در آخرین روز ماه سپتامبر ۲۰۲۰، قاضی الوین هلراستاین (Alvin K. Hellerstein) با ارائه حکم خود به نفع SEC، امیدهای Kik Interactive را از بین برد. طی این حکم، تایید شد که Kik با صدور توکن‌های Kin به فروش اوراق بهادار پرداخته است. این دو شکایت SEC به دادگاه بخش جنوبی نیویورک ارائه شده است. در تاریخ ۲۲ دسامبر، SEC تشخیص داد زمان آن فرا رسیده است تا اقدام مهم دیگری را انجام دهد و از آزمایشگاه ریپل و مدیران عامل قبلی و کنونی آن به اسامی کریستین لارسن (Christian Larsen) و بردلی گارلینگهوس (Bradly Garlinghouse) برای جذب بیش از ۱.۳۸ میلیارد دلار سرمایه از طریق فروش XRP از سال ۲۰۱۳ تاکنون شکایت کند.

اولین پیامد این اقدام SEC بسیار سریع و شدید بود. ۲۴ ساعت پس از ارائه این شکایت، قیمت XRP تقریبا ۲۵ درصد کاهش یافت. با این حال، XRP هم‌چنان در رتبه چهارم بازار ارزهای دیجیتال از نظر ارزش بازار قرار دارد و مارکت کپ آن حدودا ۱۰.۵ میلیارد دلاری است.

شکایت SEC از ریپل

شکایت SEC از ریپل

کمیسیون SEC در شکایت خود، الگوی ساده‌ای از فروش XRP را عنوان کرد که در SEC ثبت نشده بود و به دنبال معافیت از ثبت نیز نبوده است. از دید کمیسیون، این اقدام ریپل، فروش غیرقانونی اوراق بهادار ثبت نشده و خارج از معافیت تحت بند ۵ قانون اوراق بهادار بوده است.

برای کسانی که با رویه قانونی آشنا نیستند باید بگوییم که شاید غیرمعمول باشد این پرونده به دادگاه فدرال نیویورک ارجاع داده شده است، در حالی که دفتر مرکزی شرکت ریپل در کالیفرنیا واقع است و دو فرد مورد نظر در این شکایت نیز در این ایالت ساکن بودند. هرچند، ریپل دفتری نیز در بخش جنوبی نیویورک دارد و بعضی از بیانیه‌های گارلینگهوس نیز زمانی بیان شد که در نیویورک ساکن بود و بخش چشمگیری از فروش XRP نیز برای شهروندان نیویورک صورت گرفته است. از لحاظ قانونی، این موضوع با بخش جنوبی نیویورک نیز در ارتباط است.

به علاوه، این نکته نیز قابل ذکر است اسامی لارسن و گارلینگهوس در شکایتی دیگر عنوان شده بود. این شکایت در صدد آن بود تا XRP هایی که به صورت غیرقانونی توسط ریپل و از طریق یکی از شعبه‌های آن به اسم XRP II LLC فروخته شده بود، بازیابی شود. اسامی این دو نفر به خاطر این موضوع ذکر شده است که مقدار قابل توجهی XRP فروخته بودند (لارسن ۱.۷ میلیارد دلار و گارلینگهوس ۳۲۱ میلیون توکن XRP فروختند) و کمیسیون SEC مدعی بوده است این افراد به فروش توکن‌ها توسط ریپل کمک کرده‌اند.

کمک و معاونت، دلیل اقدامی است که به نقض قانون توسط شخص ثالث مرتبط است و طی آن، طرف موردنظر به طور داوطلبانه و دانسته با هدف همکاری در موضوع شکایت مشارکت کرده است. در این مورد، ریپل نقض کننده اصلی قانون بوده است و لارسن و گارلینگهوس نیز با هدف جذب سرمایه توسط شرکت و بدون ثبت XRP تحت قوانین فدرال اوراق بهادار و یا رعایت مفاد معافیت از ثبت، در فروش XRP توسط ریپل مشارکت کرده‌اند.

در این شکایت، تعریف کلی ارزهای دیجیتال و جزییات تاریخچه ریپل و اقدامات بازاریابی آن در خصوص XRP بیان شده و نشان داده شده است که XRP چگونه از نظر کمیسیون SEC مطابق با المان‌های تست قرارداد سرمایه‌گذاری هاوی (Howey) است. این شکایت هم‌چنین در صدد آن بوده است تا نقش لارسن و گارلینگهوس را در فروش XRP نشان دهد.

علاوه بر رد و محکوم کردن سود غیرقانونی حاصل از این فروش، درخواست شده است که حضور متهمان به طور دائمی از فروش XRP ثبت نشده و بدون مجوز یا مشارکت در فروش اوراق بهادار بدون مجوز و خارج از معافیت به هر نحوی ممنوع اعلام شود. این درخواست، این دو نفر را از مشارکت در ارائه هرگونه اوراق بهادار دیجیتال منع می‌کند و در صدد اعمال جرایم مالی برای این دو فرد است.

تاریخچه اجمالی از ریپل و XRP

ایده XRP به اواخر سال ۲۰۱۱ یا اوایل سال ۲۰۱۲ و قبل از آنکه شرکت ریپل، اسم خود را به این نام تغییر دهد برمی‌گردد. XRP Ledger (دفترکل XRP) به عنوان یک دیتابیس همتا به همتا عمل می‌کند و در شبکه‌ای از رایانه‌هایی منتشر شده است که اطلاعات مربوط به تراکنش‌ها و سایر موارد را ثبت می‌کنند. به منظور دستیابی به اجماع در این شبکه، هر سرور تراکنش‌های پیشنهادی از نودهای قابل اطمینان را ارزیابی می‌کند. به این نودهای قابل اطمینان، فهرست نود منحصربه‌فرد سرور یا UNL گفته می‌شود. اگرچه هر سرور، نودهای قابل اطمینان خود را تعریف و مشخص می‌کند، اما دفترکل XRP به سطح بالایی از نودهای مشترک در بین سرورها نیاز دارد. به منظور تسهیل اشتراک در نودها، ریپل UNL پیشنهادی منتشر کرده است.


برد گارلینگهاوس کیست ؛ از کار در استارتاپ‌ها تا مدیرعاملی شرکت ریپل !


پس از تکمیل XRP Ledger در دسامبر ۲۰۱۲ و اجرای کد آن در سرورها، موجودی ثابت ۱۰۰ میلیارد توکنی XRP تعیین شد. از این تعداد، ۸۰ میلیارد به ریپل انتقال یافت و ۲۰ میلیارد دیگر به گروه موسسان نظیر لارسن تعلق گرفت. در این مقطع، ریپل و موسسان آن، تمام موجودی XRP را تحت کنترل داشتند.

این تصمیمات بیانگر شرایطی مابین یک شبکه کاملا غیرمتمرکز و همتا به همتا (که چشم‌انداز بیت کوین در زمان معرفی نیز چنین بود) و شبکه‌ای کاملا متمرکز با یک واسطه قابل اعتماد همانند موسسات و سازمان‌های مالی سنتی بود. به علاوه، بیت کوین طوری طراحی نشده بود که توسط یک نهاد واحد کنترل شود و هدف آن نیز چنین چیزی نبود. در مقابل، تمام توکن‌های XRP ابتدا برای شرکت ایجادکننده و موسسان آن صادر شد. این رویکرد دوگانه در خصوص یک ارز دیجیتال مبتنی بر بلاک چین و دارایی سنتی که توسط یک نهاد واحد ایجاد و کنترل می‌شود باعث شد که بعضی از مشتاقان ارزهای دیجیتال اذعان کنند که XRP به هیچ‌وجه یک ارز دیجیتال واقعی نیست.

طبق شکایت کمیسیون SEC از ریپل، از سال ۲۰۱۳ الی ۲۰۱۴، ریپل و لارسن اقداماتی برای ایجاد بازار XRP انجام دادند. از این اقدامات می‌توان به توزیع تقریبا ۱۲.۵ میلیارد توکن XRP از طریق برنامه دارای جایزه اشاره کرد که طی این برنامه، برنامه‌نویسان در ازای گزارش مشکلات موجود در کد XRP Ledger، توکن XRP دریافت می‌کردند. طی این اقدامات حساب‌شده، ریپل بخش کوچکی از توکن‌های XRP که معمولا بین ۱۰۰ الی ۱۰۰۰ توکن در هر تراکنش بود را به توسعه‌دهندگان ناشناس و سایر افراد توزیع می‌کرد تا بازار معاملاتی برای XRP ایجاد کنند.


تحلیل بنیادی شبکه ریپل و ارز دیجیتال XRP ؛ آیا این پروژه ارزش سرمایه گذاری دارد؟


سپس ریپل اقدامات منظم‌تر و سیستماتیک‌تری را برای افزایش تقاضا و حجم معاملات XRP آغاز کرد. طی این اقدامات که از سال ۲۰۱۵ شروع شد، ریپل تصمیم گرفت تا XRP را به یک ارز دیجیتال جهانی برای بانک‌ها و سایر موسسات مالی تبدیل کند تا بر عرصه انتقال پول تاثیرگذار باشد. طبق گزارش SEC، این موضوع بدان معنا بود که ریپل باید یک بازار معاملاتی ثانویه فعال و دارای نقدینگی برای XRP ایجاد می‌کرد. بنابراین، ریپل اقدامات خود را تا توسعه کاربردهایی برای XRP گسترش داد و همزمان نیز فروش XRP به بازار را افزایش داد.

در همین مقطع بود که ریپل لبز و شعبه دیگر آن به اسم XRP II LLC، تحت بازرسی شبکه اجرایی مقابله با جرایم مالی آمریکا یا به اختصار FinCEN در خصوص نقض قانون بانکی یا BSA قرار گرفت. ریپل همراه با دفتر وکلای بخش جنوبی کالیفرنیا متهم به این موضوع شدند که طبق مقررات BSA نظیر ثبت در FinCEN و اجرا و حفظ پروتکل‌های مناسب احراز هویت و اقدامات ضدپولشویی  عمل نکردند. طبق گزارش FinCEN، عدم رعایت الزامات و مقررات FinCEN توسط ریپل باعث شد که استفاده از XRP توسط افرادی که در پولشویی فعالیت می‌کنند و تروریست‌ها تسهیل شود.

این اقدامات به مرحله دادگاهی نرسید، زیرا ریپل لبز با پرداخت جریمه ۷۰۰,۰۰۰ دلاری و اجرای اقدامات سریع برای رعایت الزامات و مقررات BSA موافقت کرد. FinCEN توافق خود با ریپل را در تاریخ ۵ می ۲۰۱۵ اعلام کرد. دغدغه اصلی FinCEN طی بازرسی این بود که XRP یک ارز دیجیتال بود. ریپل موضع خود را حفظ کرده بود و از آن زمان به بعد تلاش کرد تا مطابق الزامات BSA فعالیت کند.


مقایسه ریپل و استلار ؛ این پلتفرم‌ها چه شباهت‌ها و چه تفاوت‌هایی دارند؟


در عین حال، همانطور که در شکایت SEC خاطرنشان شده است، از سال ۲۰۱۴ الی سه ماهه سوم سال ۲۰۲۰، شرکت ریپل حداقل ۸.۸ میلیارد توکن XRP در بازار فروخته و از طریق فروش سازمانی نیز تقریبا ۱.۳۸ میلیارد دلار سرمایه جذب کرده تا هزینه‌های اقدامات خود را تأمین کند. به علاوه، در این شکایت بیان شده است که از سال ۲۰۱۵ الی ماه مارس ۲۰۲۰، اگرچه لارسن در جایگاه مدیرعامل ریپل و بعداً به عنوان رییس هیات مدیره این شرکت بوده است، اما وی و همسرش بیش از ۱.۷ میلیارد توکن XRP به سرمایه‌گذاران عمومی در بازار فروخته‌اند. از این فروش، حداقل ۴۵۰ میلیون دلار نصیب لارسن و همسرش شده است. از ماه آوریل ۲۰۱۷ الی دسامبر ۲۰۱۹، اگرچه گارلینگهوس به عنوان مدیرعامل ریپل بوده است، اما بیش از ۳۲۱ میلیون توکن XRP که از ریپل دریافت کرده بود، به سرمایه‌گذاران عمومی حاضر در بازار فروخته و تقریبا ۱۵۰ میلیون دلار سود کسب کرده است.

توکن XRP همانند بیت کوین یا اتر نیست

توضیحات اولیه از XRP، ارز دیجیتالی را متصور میشد که در اختیار افراد سراسر جهان بود. در مورد بیت کوین و اتر، این غیرمتمرکزسازی به حد کافی بود تا کمیسیون SEC متقاعد شود که این دو ارز دیجیتال نباید به عنوان اوراق بهادار قانونگذاری شوند. بیل هینمن (Bill Hinman) از بخش مالی و اقتصادی کمیسیون SEC در ماه ژوئن ۲۰۱۸ بیان کرده است:

اگر شبکه‌ای که در آن، توکن یا کوین به حد کافی غیرمتمرکز باشد، دارایی موردنظر بیانگر یک قرارداد سرمایه‌گذاری نیست. با غیرمتمرکز شدن یک شبکه، امکان تعیین و تفکیک صادرکننده و تبلیغ‌کننده دشوار و بی‌معنی می‌شود. شبکه بیت کوین در حال فعالیت است و مدت‌ها است (شاید از بدو پیدایش) که غیرمتمرکز به نظر می‌رسد. اعمال قوانین فدرال مرتبط با اوراق بهادار برای ارائه و فروش بیت کوین بی‌نتیجه است.

این نوع تحلیل برای XRP که اکثر موجودی متعلق به شرکت صادرکننده آن است و تاثیر و نفوذ بسزایی بر نودهای تاییدکننده تراکنش دارد و در سودآوری و ماندگاری دارایی نقش مهمی ایفا می‌کند کاربردی نیست. اکنون بخشی از نقش ریپل شامل پاسخگویی به شکایت اخیر SEC می‌شود.

واکنش احتمالی دادگاه

خبر بد برای ریپل و مدیران عامل سابق و کنونی آن، این است که کمیسیون SEC موارد و مدارک موثق و محکمی دارد که XRP در تست قرارداد سرمایه‌گذاری هاوی جای می‌گیرد. این تست که از رأی دیوان عالی در سال ۱۹۴۶ و در خصوص شکایت کمیسیون SEC از W.J. Howey به جای مانده است، بیان می‌کند در صورتی که شرایط زیر محقق شود، اوراق بهادار خریده اید. این شرایط عبارتند از:

  • سرمایه‌گذاری کنید.
  • سرمایه‌گذاری شما شامل پول یا هر چیز با ارزشی باشد.
  • سرمایه‌گذاری در یک شرکت انجام شده باشد.
  • از سرمایه‌گذاری انتظار کسب سود داشته باشید
  • انتظار کسب سود از اقدامات مدیریتی سایر افراد باشد.

این شرایط برای اکثر خریداران XRP صادق است.

ریپل از فروش XRP تقریبا ۱.۳۸ میلیارد دلار سرمایه کسب کرده است. بنابراین کاملا مشخص است که خریداران چیز باارزشی را خریده‌اند. به علاوه، از آنجایی که هیچگونه محدودیتی برای خریداران در خصوص خرید تعداد  توکن‌های XRP با هدف سرمایه‌گذاری اعمال نشده بود، عامل سرمایه‌گذاری و کسب سود نیز به وضوح مشهود است. این نکته که سرمایه تمام سرمایه‌گذاران همراه با رشد و ریزش قیمت XRP در بازار، افزایش و کاهش می‌یابد، شرایط کالا بودن این ارز دیجیتال را نشان می‌دهد.

در این شکایت به چندین نکته اشاره شده است که ریپل انجام داده تا سودآوری را ارتقا ببخشد. این اقدامات شامل بیانیه‌هایی می‌شود که ریپل منتشر کرده و در تمام آنها بیان شده است که دلیل خرید XRP می‌تواند افزایش قیمت بالقوه این ارز دیجیتال باشد. کاربردهای معدود XRP در مقایسه با موجودی آن، دلیل دیگری است که هدف افراد از خرید XRP، سرمایه‌گذاری و کسب سود بوده است.

در آخر می‌توان گفت حضور مداوم و نقش شرکت ریپل، به ویژه سود هنگفت مالکیت XRP، دلیل و مدرک محکمی از این موضوع است که سودآوری XRP به شدت به اقدامات ریپل متکی‌ است. تمام این موارد به این واقعیت اشاره می‌کنند که بر اساس تست هاوی، XRP یک اوراق بهادار است.

پاسخ ریپل به شکایت کمیسیون SEC

پاسخ ریپل به اقدام قانونی کمیسیون SEC حتی قبل از ارائه رسمی شکایت از جانب SEC بیان شده است. در تاریخ ۲۱ دسامبر، گارلینگهوس در توییتر، اقدام برنامه‌ریزی‌شده SEC را محکوم کرد و به انتقاد از آن در خصوص تلاش برای محدودسازی نوآوری و اقدامات در صنعت ارزهای دیجیتال به بیت کوین و اتر پرداخت. مدتی پس از آن، استوارت آلدروتی (Stuart Alderoty) مشاور ارشد ریپل، با اشاره به اینکه در سال ۲۰۱۵، دولت XRP را یک ارز دیجیتال تعیین کرده است و نه اوراق بهادار، به این موضوع پاسخ داد.

متاسفانه، تعیین XRP به عنوان ارز دیجیتال لزوما مانعی برای قانونگذاری آن به عنوان اوراق بهادار نمی‌شود. همانطور که در پرونده شکایت CFTC از مک‌دانل، دادگاه در خصوص قانونگذاری ارزهای دیجیتال توسط کمیسیون معاملات آتی کالاها رأی خود را اینگونه بیان کرده بود که:

آژانس‌های فدرال می‌توانند حوزه قضایی مشترکی در خصوص مسائل یا حیطه‌های مشخص داشته باشند.

بنابراین، اگرچه FinCEN به قانونگذاری XRP به عنوان ارز دیجیتال پرداخته است، اما CFTC می‌تواند آن را به عنوان یک کالا مدنظر قرار دهد. هم‌چنین کمیسیون SEC ممکن است آن را به عنوان اوراق بهادار قانونگذاری کند و سرویس درآمد داخلی آمریکا نیز آن را یک دارایی بداند و مالیات برای آن دریافت کند. تمام این موارد نیز می‌توانند همزمان صورت بگیرند.

نتیجه‌گیری

این مقاله نباید به عنوان تأییدی برای رویکرد کنونی کمیسیون SEC و مخالفت آن با ارزهای دیجیتال قلمداد شود. همانطور که در شکایت SEC خاطرنشان شده است، فروش XRP طی چندین سال صورت گرفته است. فروش اولیه در سال ۲۰۱۳ بوده است که مدت‌ها قبل از آن بود که کمیسیون SEC برای اولین بار موضع خود را در قبال ارزهای دیجیتال و قانونگذاری آنها به عنوان اوراق بهادار (در صورت آنکه مطابق با تست هاوی باشند) اعلام کند. به علاوه، از سال ۲۰۱۵ تاکنون، ریپل مطابق با توافق حاصل‌شده با FinCEN عمل کرده است. از آن زمان تاکنون، ریپل تلاش کرده است تا فعالیت خود را مطابق با الزامات و مقررات BSA انجام دهد و فعالیت‌های خود را بر این اساس برنامه‌ریزی کرده است که XRP یک ارز دیجیتال است، نه یک اوراق بهادار.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
13 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا