اخبار خارجی

کمیسیون SEC از ریپل شکایت می کند؛ کاهش ۱۰ درصدی قیمت XRP

کمیسیون SEC به دلیل فروش بدون مجوز اوراق بهادار به شکل توکن‌های XRP، از شرکت ریپل شکایت خواهد کرد.

بیت کوین و اتریوم به دلیل ماهیت غیرمتمرکز خود از تیغ شکایت‌های کمیسیون SEC در امان ماندند. هرچند، XRP مدت‌ها است به دلیل متمرکز بودن بیش از حد، مورد انتقاد بعضی از اعضای جامعه ارز دیجیتال قرار گرفته است. ریپِل حسابی با موجودی تقریبی ۵۰ میلیارد توکن XRP در اختیار دارد. این مقدار تقریبا برابر با نیمی از کل موجودی XRP است. دیوید شوارتز مدیر ارشد فناوری ریپل مدعی است که این حساب، هدیه‌ای از جانب خالقان توکن XRP است.

علیرغم شکایت‌های مختلف و جداشدن موسسان، ریپِل به فعالیت خود ادامه داده و به یکی از ثروتمندترین شرکت‌های حاضر در صنعت فناوری امور مالی تبدیل شده است. حتی با وجود کاهش ۱۳.۵ درصدی قیمت XRP به دلیل اخبار شکایت‌های اخیر، شرکت ریپِل تقریبا ۲۵ میلیارد دلار توکن XRP در اختیار دارد.

ریپل

یکی از منابع نزدیک به ریپل گفته است:

توکن XRP قطعا یک اوراق بهادار است.

ریپل سندی در وبسایت خود منتشر کرده است که با توضیح موضع خود پرداخته و مدعی شده است که توزیع XRP توسط ریپِل یک قرارداد سرمایه گذاری است. این شرکت بیان کرده است که کمیسیون SEC در حال تفکیک ارزهای دیجیتال به دو دسته بازنده و برنده است و این اقدام منجر به از بین رفتن نوآوری‌های کاربرپسند در آمریکا خواهد شد.

شرکت ریپل بدون ارائه مدرک بیان کرد که بیت کوین و اتر دو ارز دیجیتال در کنترل کشور چین است که کمیسیون SEC آنها را اوراق بهادار عنوان نکرده است و نوآوری در صنعت ارزهای دیجیتال کاملا به کشور چین واگذار خواهد شد.

انتظار می‌رود برد گارلینگهوس و کریس لارسن موسسان شرکت ریپل که ثروت آنها مجموعا ۱۳ میلیارد دلار است، متهمان این پرونده باشند.

اگرچه گارلینگهوس بیان کرده است حتی با وجود آنکه XRP به عنوان اوراق بهادار شناخته شود، شرکت ریپل به کار خود ادامه خواهد داد، اما این شرکت اخیرا مدعی شده است که به دنبال دفتر مرکزی جدیدی خارج از آمریکا است. دلیل این تصمیم نیز عدم شفافیت قانونی بیان شده است که شرکت ریپل را مجبور به خروج از آمریکا می‌کند.

کاهش ۱۰ درصدی قیمت XRP

به دنبال خبر شکایت کمیسیون SEC از ریپل، قیمت XRP با کاهش بیش از ۱۰ درصدی به ۰.۴۷۶ دلار رسید.

برای مقایسه می‌توان گفت در ماه ژوئن ۲۰۱۹، قیمت توکن برنامه پیام‌رسان Kik به اسم توکن Kin پس از اعلام شکایت کمیسیون SEC از این برنامه با کاهش بیش از ۳۰ درصدی مواجه شد. این شرکت پس از کشمکش با کمیسیون SEC، سرانجام در ماه اکتبر اتهام خود را پذیرفت و ۵ میلیون دلار نیز جریمه شد.

گارلینگهوس در پادکست اخیر خود بیان کرد اگر توکن XRP توسط کمیسیون SEC به عنوان اوراق بهادار شناخته شود، شهروندان آمریکایی برای معامله آن به مجوز کارگزاری نیاز خواهند داشت.

او هم‌چنین به این موضوع اشاره کرد که بیش از ۹۰ درصد مشتریان و کاربران ریپل‌نت (RippleNet) خارج از آمریکا هستند.

یوشیتاکا کیتائو (Yoshitaka Kitao) رییس هیات مدیره SBI Holdings گفته است که این شرکت آماده همکاری با ریپل در خصوص گسترش فعالیت‌های این شرکت به آسیا است. وی خاطرنشان کرد که هم‌اکنون شفافیت قانونی در کشور ژاپن وجود دارد. کیتائو در این خصوص گفت:

آژانس خدمات مالی ژاپن (FSA) این موضوع را مشخص کرده است که XRP یک اوراق بهادار نیست. شرکت SBI Holdings هم‌چنان شریک ثابت قدم ریپل باقی خواهد ماند و به دنبال گسترش فعالیت‌های این دو شرکت در آسیا هستیم.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا