اخبار آلتکویناخبار بلاکچین

کاهش قیمت توکن‌های شیبا، BONE و LEASH؛ راه‌اندازی شبکه اصلی شیباریوم با مشکل مواجه شد

پس از راه‌اندازی شبکه اصلی شیباریوم در اواخر وقت روز چهارشنبه و شایعات مربوط به خطای فنی قابل توجه در این شبکه، قیمت شیبا اینو و توکن‌های مرتبط با آن کاهش یافته است. خبرهایی به صورت غیررسمی منتشر شده است که تیم توسعه‌دهنده قادر به بازیابی توکن‌های بریج شده به شبکه شیباریوم نیست. ارزش این توکن‌ها (ETH و BONE) معادل ۲.۵ میلیون دلار است.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به نقل از کوین تلگراف و کوین دسک، به نظر می‌رسد شبکه اصلی شیباریوم (Shibarium)، یک شبکه لایه ۲ دیگر برای اتریوم، آغاز به کار بسیار بدی داشته است. بازتاب این موضوع حداقل در مورد قیمت توکن‌های مرتبط با این شبکه کاملا مشهود است.

بسیاری از طرفداران شیبا اینو با راه‌اندازی شبکه شیباریوم در ۱۶ آگوست (۲۵ مرداد) به افزایش قیمت SHIB، توکن حاکمیتی BONE و همچنین توکن LEASH امیدوار بودند. با این حال، این آرزوها برآورده نشد.

نمودار ۱ ساعته قیمت SHIB/USDT
نمودار ۱ ساعته قیمت SHIB/USDT؛ منبع: تریدینگ ویو

قیمت SHIB در ۲۴ ساعت گذشته ۸.۱٪ کاهش یافته است، در حالی که BONE در همان بازه زمانی بیش از ۱۴٪ کاهش یافته است. توکن LEASH نیز بدترین عملکرد را داشت و ۲۳.۵٪ کاهش قیمت را تجربه کرد.

کاهش قیمت به دلیل مشکل احتمالی در بریج شیباریوم

بر اساس اسکرین شات‌هایی که ظاهرا از یک مکالمه داخلی بین توسعه‌دهندگان شیباریوم در پلتفرم تلگرام گرفته شده، شیتوشی (Shytoshi) توسعه‌دهنده اصلی این شبکه اظهار داشته است که تیم قادر به بازیابی دارایی‌های بریج شده به شبکه شیباریوم نیست.

توییت در مورد اسکرین شات توسعه‌دهندگان شیباریوم
منبع: توییتر

زک ایکس‌بی‌تی (ZachXBT) یک جستجوگر بلاکچین گفت که او هنوز تایید نکرده است که آیا دارایی‌ها واقعا از بین رفته‌اند یا خیر، اما خاطرنشان کرد که RPC، گره‌ای که نرم‌افزار کلاینت بلاکچین را اجرا می‌کند، «مرده» است و کاوشگر بلاک را «وحشتناک» توصیف کرد.

کوین تلگراف نیز با استفاده از کاوشگر بلاک شباریوم اسکن (Shibarium Scan) تایید می‌کند که در زمان نگارش این مقاله آخرین بلاک هفت ساعت قبل اضافه شده است. تعدادی از بلاک‌های قبلی استخراج شده‌اند اما هنوز در انتظار ایمپورت شدن هستند. کوین دسک نیز این مشکل را تایید و اعلام کرد نتوانسته عملیات بریج توکن‌ها به شبکه شیباریوم را انجام دهد.

آخرین بلوک شیباریوم هفت ساعت پیش استخراج شده است
آخرین بلوک شیباریوم هفت ساعت پیش استخراج شده است؛ منبع: شیباریوم اسکن

ظاهرا یک اسکرین شات دیگر نیز منتشر شده است که مشکل در استعلام موجودی توکن‌های بریج شده را نشان می‌دهد.

یکی از کاربران شیباریوم نشان داد که با مشکل فنی مرورگر بلاک مواجه شده است.

توییت اسکرین شات
منبع: توییتر

وی می‌گوید که قادر به استعلام موجودی بریج شده خود روی RPC نیست و مقدار آن را صفر نشان می‌دهد.

توییت موجودی بریج
منبع: توییتر

همچنین، وب سایت Shibarium RPC در زمان نگارش این مطلب از کار افتاده است.

شایان ذکر است که که این اتفاق با ریزش قیمت بیت کوین نیز همزمان شده است که می‌تواند بر شدت ریزش قیمت این توکن‌ها افزوده باشد.

گاف ۲.۵ میلیون دلاری شیباریوم در ابتدای کار؛ ورود به رقابت سخت

داده‌های بلاکچین نشان می‌دهد تراکنش‌ها در این شبکه حداقل پنج ساعت از زمان نگارش این مطلب متوقف شده‌اند. اعضای جامعه کریپتو بر این باورند که این امر می‌تواند نشان‌دهنده یک بریج معیوب باشد که مجموع وجوه قفل شده آن نزدیک به ۲.۴۶ میلیون دلار است؛ شامل ۱.۷ میلیون دلار اتر (ETH) و ۷۶۲٬۰۰۰ دلار توکن حاکمیتی BONE. این توکن‌ها توسط کاربران به شبکه شیباریوم منتقل شده است و اکنون نگرانی بابت از دست رفتن این وجوه وجود دارد.

کوین دسک تایید کرده است که مدت کوتاهی پس از شروع گزارش‌های اولیه در مورد مشکلات شیباریوم، کاربران قادر به ارسال پیام در انجمن دیسکورد شیباریوم نیستند.

بریج‌ها (پل‌ها) ابزارهای مبتنی بر بلاکچین هستند که توکن‌ها را بین شبکه‌های مختلف انتقال می‌دهند. این ابزارها یکی از مهم‌ترین و در عین حال یکی از آسیب‌پذیرترین بخش‌های بازار ارزهای دیجیتال هستند.

راه‌اندازی ظاهرا معیوب شبکه اصلی شیباریوم چیزی را که قرار بود دروازه‌ای به سوی یک اکوسیستم فعال و در عین حال ارزان باشد، دچار اشکال و وقفه می‌کند. این شبکه بخشی از یک طرح گسترده‌تر برای ایجاد یک جایگاه برای شیبا اینو به عنوان یک پروژه بلاکچین جدی است تا دیگر به عنوان یک میم کوین شناخته نشود.

شیباریوم به یک رقابت سخت می‌پیوندد. حداقل ۵۰ شبکه دیگر وجود دارند که امیدوارند کاربران را با کارمزدهای کم به اکوسیستمی که عمدتا بر خدمات مالی و بازی متمرکز است جذب کنند.

این شبکه از توکن‌های BONE ،SHIB و LEASH برای برنامه‌های کاربردی ساخته شده روی این بلاکچین استفاده می‌کند و گفته می‌شود که بر اپلیکیشن‌های متاورس و بازی تمرکز دارد.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا