اخبار بیت کوین

واکنش نزولی قیمت بیت کوین به صورتجلسه FOMC؛ افزایش نرخ بهره همچنان محتمل است + تحلیل تکنیکال

شب گذشته صورتجلسه جلسه ماه جولای کمیته بازار آزاد فدرال (FOMC) منتشر شد. بر اساس این صورتجلسه، اعضای فدرال رزرو معتقدند همچنان تورم پابرجاست و ممکن است نیاز به تداوم سیاست‌های انقباضی و احتمالا افزایش دوباره نرخ بهره باشد. در واکنش به موضع هاوکیش اعضای کمیته بازار آزاد فدرال، قیمت بیت کوین تا ۲۸،۴۲۹ دلار و شاخص S&P 500 تا ۴۴۰۰ واحد کاهش یافت.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به نقل از کوین گیپ و بی‌تی‌سی نیوز، اعضای فدرال رزرو در معتقدند فشار تورمی می‌تواند تاثیر نامطلوبی بر وضعیت عرضه در اقتصاد آمریکا بگذارد. علیرغم پابرجا بودن وضعیت تورمی اما، بانک مرکزی آمریکا معتقد است در سال ۲۰۲۳ رکود اقتصادی گریبان‌گیر اقتصاد این کشور نخواهد شد.

بر اساس صورتجلسه ماه جولای FOMC، برخی از اعضای کمیته اعتقاد دارند تداوم سیاست‌های انقباضی می‌تواند اقتصاد را بیش از حد کُند کند و به رکود منجر شود. علاوه بر این، این افراد معتقدند سیاست‌های انقباضی وظیفه خود را انجام داده‌اند اما همچنان نرخ تورم بالاتر از هدف ۲ درصدی باقی مانده است.

در سمت دیگر اما فدرال رزرو معتقد است کاهش قیمت کالاهای اصلی و محصولات آنلاین نشانه‌‌دهنده پیشرفت در مسیر کنترل تورم است. در این صورتجلسه آمده است:

اعضای کمیته خاطرنشان کردند فعالیت‌های اقتصادی با سرعت متوسطی در حال گسترش است. افزایش آمار شغل در ماه‌های اخیر پایدار بوده و نرخ بیکاری پایین مانده است اما تورم همچنان بالاست.

گرت سالووی (Gareth Soloway)، تحلیلگر مطرح در واکنش به صورتجلسه ماه جولای کمیته بازار آزاد فدرال در توییتی نوشت:

صورتجلسه فدرال رزرو به شدت هاوکیش بود. ظاهرا فدرال رزرو یک بار دیگر نرخ بهره را احتمالا در ماه نوامبر افزایش خواهد داد. افرادی که مخالفت خود را با افزایش نرخ بهره اعلام کردند، اعضایی هستند که حق رای ندارند.

تا زمانی که FOMC هاوکیش بماند، دلار قوی باقی‌مانده و بازدهی اوراق قرضه به افزایش ادامه خواهد داد. هفته آینده فدرال رزرو در جکسون هول جلسه خواهد داشت و سخنرانی مقامات فدرال تکلیف بازار را روشن خواهد کرد.

با این حال، نگرانی گسترده‌ای در رابطه با افزایش نرخ بهره تا زمانی که تاثیر منفی خود را بر اقتصاد نشان دهد وجود خواهد داشت.

توییت گری سولووی
منبع: توییتر

در واکنش به این صورتجلسه، احتمال افزایش دوباره نرخ بهره در سال جاری به ۳۹٪ افزایش یافت و به اوج ۴ هفته اخیر خود رسید. در حال حاضر، سرمایه‌گذاران ۳.۶٪ احتمال می‌دهند فدرال رزرو دوبار دیگر در سال جاری نرخ بهره را افزایش دهد.

احتمال افزایش نرخ بهره در جلسات آتی فدرال رزرو
احتمال افزایش نرخ بهره در جلسات آتی فدرال رزرو – منبع: توییت The Kobeissi Letter

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین

بیت کوین همچنان در محدوده نزولی و زیر مقاومت ۲۹٬۲۵۰ دلار معامله می‌شود. شب گذشته، پس از انتشار صورتجلسه FOMC، قیمت بیت کوین ریزش دیگری را هم تجربه کرد و به زیر حمایت ۲۹٬۰۰۰ دلار سقوط کرد.

شکسته شدن این حمایت مسیر را برای ریزش بیشتر باز کرد به طوری که قیمت به زیر ۲۸،۵۰۰ دلار کاهش یافت و کف قیمت در حوالی ۲۸٬۳۵۰ دلار تشکیل شد. در حال حاضر بیت کوین در حال تثبیت است و در نزدیکی سطح ۲۳.۶ درصدی فیبوناچی اصلاحی در ریزش اخیر از ۲۹٬۱۸۲ تا ۲۸٬۳۵۰ دلار معامله می‌شود.

در زمان نگارش این مطلب، قیمت بیت کوین پایین‌تر از میانگین متحرک ساده ۱۰۰ ساعته خود قرار دارد و خط روند نزولی با مقاومتی در حوالی ۲۸٬۸۵۰ دلار در نمودار ساعتی آن در حال تشکیل شدن است.

نمودار بیت کوین تایم فریم ۱ ساعته - منبع: Tradingview
نمودار بیت کوین تایم فریم ۱ ساعته – منبع: Tradingview

در مسیر صعودی، اولین مقاومت پیش‌روی بیت کوین در نزدیکی ۲۸٬۷۵۰ دلار قرار دارد. مقاومت بعدی، خط روند نزولی مذکور در حوالی ۲۸٬۸۵۰ دلار است که به سطح ۶۱.۸ درصدی فیبوناچی اصلاحی در ریزش اخیر از ۲۹٬۱۸۲ تا ۲۸٬۳۵۰ دلار نزدیک است. اصلی‌ترین مقاومت در مسیر بیت کوین، سطح ۲۹٬۰۰۰ دلاری و میانگین متحرک ساده ۱۰۰ ساعته است. در صورتی که بیت کوین موفق به شکستن این مقاومت‌ها شود و قیمت بالاتر از ۲۹٬۰۰۰ دلار بسته شود، می‌توان انتظار تداوم صعود تا ۲۹٬۵۰۰ دلار و احتمالا ۳۰٬۰۰۰ دلار را داشت.

در سمت دیگر، در صورت پس زده شدن از مقاومت ۲۸٬۸۵۰ دلاری، ریزش احتمالا ادامه پیدا خواهد کرد. نخستین حمایت در حوالی ۲۸،۴۰۰ دلار است و پس از آن حمایت مهم ۲۸٬۲۰۰ دلاری قرار دارد. شکسته شدن حمایت ۲۸٬۲۰۰ دلاری مسیر را برای سقوط تا ۲۷٬۵۰۰ دلار بازخواهد کرد.

اندیکاتورهای تکنیکال

  • مکدی ساعتی: اندیکاتور مکدی ساعتی در محدوده نزولی در حال افزایش است.
  • شاخص قدرت نسبی ساعتی: RSI ساعتی بیت کوین زیر ۵۰ است.
  • سطوح حمایتی اصلی: ۲۸٬۴۰۰ و ۲۸٬۲۰۰ دلار
  • سطوح مقاومتی اصلی: ۲۸٬۷۵۰، ۲۸٬۸۵۰ و ۲۹٬۰۰۰ دلار

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا