اخبار عمومی

سقوط ۹۴٪ توکن SHIDO با هک قرارداد استیکینگ شیدو؛ علت چه بود؟

توکن بومی بلاک چین لایه اول شیدو (Shido) تنها در ۳۰ دقیقه و بعد از اکسپلویت قرارداد استیکینگ مبتنی بر اتریوم آن، ۹۴٪ سقوط کرد. گفتنی است هکر شیدو نیمی از عرضه در گردش توکن آن به سرقت برده است.

به گزارش میهن بلاکچین، شرکت پک‌شیلد (PeckShield) در روز گذشته اعلام کرد که یک هکر موفق شده قرارداد استیکینگ اتریومِ شیدو را به آدرس دیگری با مالک جدید منتقل کند و سپس قرارداد مذکور را مخفیانه برای برداشت توکن‌های استیک‌شده به‌روزرسانی نماید. پک‌شیلد تاکید کرد:

مالک قرارداد شیدو ناگهان تغییر کرده و مالک جدید آن فورا قرارداد «StakingV4Proxy» را با یک تابع مخفی برای برداشت توکن‌ها ارتقا داده است. این تابع تمام ۴٬۳۵۳٬۴۷۳٬۲۲۳.۸۶۴۹۰۴ توکن SHIDO را برداشت کرده است.

تراکنش هکر شیدو
تراکنش هکر شیدو – منبع: پلتفرم اکس

پک‌شیلد خاطرنشان کرد که هکر مذکور بیش از ۴.۳ میلیارد توکن شیدو را برداشت کرده که تقریبا نیمی از عرضه در گردش ۹ میلیارد توکنی آن را تشکیل می‌دهد.

قبل از کاهش قیمت شیدو، مارکت کپ این توکن به ۳۵ میلیون دلار می‌رسید. یکی از فعالان بازار کریپتو به اسم «ZachXBT» هم پس از مدتی اعلام کرد که آدرس هکر شیدو در پروتکل «Layerswap» و بلاک چین آربیتروم ایجاد شده است. در هر صورت انتشار این خبر باعث شد که قیمت توکن SHIDO بیش از ۹۰٪ سقوط کند.

نمودار قیمت SHIDO
نمودار قیمت SHIDO – منبع: پلتفرم اکس

با این حال ZachXBT اعلام کرد که به نظر او هکر شیدو هم هک شده چون دارایی او به طور ناگهانی جابه‌جا شده است. شیدو یک بلاکچین اثبات سهام لایه اول است که هنوز شبکه اصلی خود را راه‌اندازی نکرده و قرار بود هفته آینده این کار را انجام دهد. توکن SHIDO هم یک توکن ERC-20 مبتنی بر اتریوم است که تا قبل از سقوط خود، به محدوده ۰.۰۰۸ دلار رسیده بود اما در حال حاضر در محدوده ۰.۰۰۰۲ دلار قرار دارد. پلتفرم شیدو نیز چند ساعت قبل اعلام کرد:

ما در حال حاضر می‌دانیم که این اکسپلویت از نظر فنی چطور اتفاق افتاده است. ما در برابر هرگونه تهدید جدیدیی مقاوم شده‌ایم.

علاوه بر این تحقیقات مورد نیاز را انجام داده‌ایم و از هکر خواسته‌ایم تا برای دریافت جایزه با شیدو ارتباط برقرار کند.

تمام کاربرانی که SHIDO را استیک کرده‌اند، توکن‌های آن‌ها برگردانده می‌شود.

همه کاربرانی که در حال حاضر SHIDO دارند، می‌توانند در پروژه و نقشه راه ما مشارکت کنند.

توییت شیدو – منبع: پلتفرم اکس

طبق داده‌های پلتفرم پک‌شیلد، در سال ۲۰۲۳ بیش از ۶۰۰ هک در بازار کریپتو انجام شد که ۲.۱ میلیارد دلار زیان را در پی داشت. با این حال، تعداد هک‌های بازار کریپتو در سال ۲۰۲۳ نسبت به سال ۲۰۲۲ تقریبا ۳۰٪ کاهش یافته بود. در ژانویه ۲۰۲۴ (دی) هم بازار کریپتو طی ۳۰ هک حدود ۱۸۲.۵ میلیون دلار سرمایه را از دست داد.

علاوه بر این در ماه فوریه (بهم) با هک پلتفرم «PlayDapp» حدود ۲۹۰ میلیون دلار از دست رفت و بسیاری از کاربران با حملات فیشینگ جدیدی مواجه شدند. تحلیلگران باور دارند که با اجرای ارتقاهای جدید شبکه اتریوم، قراردادهای هوشمند مبتنی بر این شبکه آسیب‌پذیرتر می‌شوند و توسعه‌دهندگان باید جلوی هر گونه مشکل احتمالی را بگیرند.

منبع
کوین تلگراف

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا