اخبار آلتکوین

رییس بخش تحقیقات VanEck از مراحل تایید ETF اسپات سولانا می‌گوید

متیو سیگل (Matthew Sigel)، رییس بخش تحقیقات ون‌اک (VanEck)، پس از اقدام اخیر این شرکت برای تشکیل پرونده برای ETF اسپات سولانا، در رابطه با مقررات مربوط به ارزهای دیجیتال در ایالات متحده اظهار نظر کرد.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به گزارش میهن بلاکچین، ETFهای اسپات جدیدترین موج ابزارهای مالی در ایالات متحده هستند. آن‌ها در میان محیط مقررات سخت‌گیرانه این کشور، به بازیگران نهادی اجازه می‌دهند با دارایی‌های کریپتویی در تعامل باشند.

تأیید ETF اسپات سولانا

سیگل می‌گوید با توجه به اینکه طبق گفته گری گنسلر، رییس کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC)، برنامه‌های ETF اتریوم خوب پیش می‌روند، امکان راه‌اندازی یک ETF اسپات سولانا نیز وجود دارد. خوش‌بینی او بر این فرض استوار است که همان ویژگی‌هایی که ETH را به عنوان یک کالا واجد شرایط می‌کند، در رابطه با SOL نیز صدق می‌کنند:

اگر این محصولات ETF اتریوم اجازه معامله بگیرند، این امر گواهی خواهد بود که اتریوم یک کالاست و همین موضوع در رابطه با سولانا نیز صادق خواهد بود.

به گفته سیگل، نبود بازار فیوچرز سولانا، برخلاف بیت کوین و اتریوم، نباید مانعی برای تایید ETF آن باشد. وی معتقد است که نباید بر اینکه آیا سولانا یک بازار فیوچرز قانون‌گذاری شده دارد یا خیر، متمرکز شد. بر اساس گزارش‌ها، همین اتفاق برای برنامه‌های ETF اتریوم نیز رخ داده است.

در پرونده ون‌اک ذکر شده که هدف محصول آنها بهره‌برداری از غیرمتمرکزسازی، سودمندی و دوام اقتصادی سولانا است.

علاوه بر این، سیگل تأکید می‌کند که چندین ETF دیگر علیرغم نامربوط بودن، تایید شده‌اند که شامل ETFهای حمل و نقل، اورانیوم و برق هستند. این محقق ون‌اک با اشاره به اینکه شانه خالی کردن SEC با تغییر رییس آن متوقف خواهد شد، خواستار «تغییر در محیط قانون‌گذاری در واشنگتن» شد:

همه چیز به رییس SEC بستگی دارد. اگر گنسلر همچنان رییس کمیسیون بورس و اوراق بهادار باشد، ETF اسپات سولانا تایید نمیشود، مگر اینکه دستورالعمل‌هایی به او داده شود تا با این طبقه دارایی متفاوت رفتار کند.

سیگل تنها کسی نیست که معتقد است با تغییر جایگاه ریاست SEC، اوضاع به نفع کریپتو خواهد بود. تحلیلگران گلکسی دیجیتال و بلومبرگ نیز همچنان به ابراز تردید خود ادامه می‌دهند. اریک بالکوناس (Eric Balchunas)، تحلیلگر بلومبرگ در صفحه X خود، به چالش‌های قانون‌گذاری و سیاسی اشاره کرده و بیان کرد:

بله، احتمال تایید یک ETF برای سولانا در ۱۲ ماه آینده به احتمال تغییر در جایگاه ریاست جمهوری مرتبط است و به جرات می‌توان گفت که احتمال رخ دادن هر دو بالاتر از دیروز است. اگرچه ما هیچ زمان دقیقی ارائه نمی‌دهیم. برای این کار هنوز زود است.

جفری کندریک (Geoffrey Kendrick)، رییس بخش تحقیقات دارایی‌های دیجیتال و FX استاندارد چارترد نیز دیدگاه مشابهی در مورد بیت کوین دارد. او گفت که قیمت بیت کوین ممکن است تا زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در نوامبر به ۱۰۰٬۰۰۰ دلار برسد.

با این حال، پیش‌بینی کندریک به این بستگی دارد که جو بایدن، در رقابت‌های ریاست‌جمهوری تا پس از ۴ آگوست باقی بماند و کنار نکشد. طبق قانون اوهایو، این آخرین مهلت ثبت نام نامزدهای ریاست‌جمهوری است. اگر بایدن در این تاریخ به عنوان نامزد دموکرات‌ها باقی بماند، می‌تواند تا نوامبر در رقابت شرکت کند.

سولانا می‌تواند در سهم بازار پیشتاز باشد

سیگل با برجسته کردن قدرت ون‌اک در طراحی محصولات سرمایه‌گذاری هوشمند نشان داد که تحقیقات این شرکت به نفع سولانا در رقابت برای بلاکچین‌هایی با بیشترین سهم بازار است. در همین حال، امکان راه‌اندازی ETF در حال حاضر جایگاه سولانا را در بین معامله‌گران و سرمایه‌گذاران بهبود بخشیده است.

سرمایه‌گذاری در پلتفرم X بیان کرد:

من در حال کار روی پورتفوی خود هستم، اما قیمت نهایی تا سال آینده تعیین نخواهد شد. برنامه من: سهام و یک ETF (پلنتیر (Palantir) و تسلا که اولی را هولد دارم)، بیت کوین، سولانا، طلا و پول یک شبه.

در معیارهای سهم بازار، اگر کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات‌متحده به رویکرد همیشگی خود، یعنی تایید اول برای اولین شرکت درخواست‌دهنده پایبند باشد، ETF سولانا می‌تواند قبل از آغاز به کار ETF اتریوم، وارد بازار شود. سیگل بیان کرد که ون‌اک اولین شرکتی است که برای ETF سولانا پرونده تشکیل می‌دهد، همانطور که در رابطه با ETF اتریوم نیز این رویکرد را داشت.

۶۵۰٪ پریمیوم صندوق GSOL گری اسکیل

ETF سولانای گری‌اسکیل (GSOL) با پریمیوم ۶۵۰٪ نسبت به ارزش خالص دارایی (NAV) معامله می‌شود که منعکس‌کننده تقاضای بالا و عرضه محدود است. این پریمیوم نشان می‌دهد سرمایه‌گذاران مایلند برای سهام GSOL بسیار بیشتر از ارزش پایه سولانا که توسط این صندوق نگهداری می‌شود، بپردازند. این وضعیت تا حدی به دلیل کمیاب بودن سهام GSOL در دسترس برای معامله است.

پریمیوم GSOL – منبع: جیمی کاتس

با این حال سولانا آزادانه در صرافی‌هایی مانند بایننس یا کوین‌بیس در حال معامله است. پیش‌بینی افزایش قیمت سولانا، ناشی از شروع درخواست‌های ETFهای اسپات سولانا در ایالات متحده و کانادا، به رشد این پریمیوم کمک کرده است، زیرا موسسات و سرمایه‌گذاران برای تعامل با سولانا از طریق GSOL رقابت می‌کنند.

حتی با وجود درخواست شرکت‌ها، احتمال تایید ETF اسپات سولانا توسط آژانس سخت‌گیر SEC، کم است. برخلاف بیت کوین و اتریوم که محصولات فیوچرز آنها در بورس کالای شیکاگو (CME) موجود است، سولانا در هیچ بورسی لیست نشده است. از طرفی SEC پیش‌تر از صرافی‌های بایننس و کوین‌بیس برای فروش ارواق بهادار ثبت نشده سولانا شکایت کرده است که احتمال تایید آن را پایین‌تر می‌آورد.

در نتیجه، همان طور که محققان بلومبرگ نیز اشاره کردند همه چیز به آینده ریاست جمهوری آمریکا و تغییر ریاست SEC بستگی دارد.

منبع
بی این کریپتو

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا