رپورتاژ آگهی

تاثیر شبکه های اجتماعی در تصمیم‌گیری برای خرید ارز دیجیتال

این مطلب یک رپورتاژ آگهی است. فراموش نکنید که قبل از فعالیت در هر پلتفرم یا سرویس جدیدی، خودتان تحقیق و بررسی‌های لازم را به عمل بیاورید. میهن بلاکچین بررسی‌های اولیه را انجام داده ولی مسئولیت استفاده از محتوای این مطلب را به کاربر واگذار کرده است.

در این مقاله از تاثیر شبکه‌­های اجتماعی بر روی یک صرافی ارز دیجیتال، توکن یا کوین خاص و حتی رفتار سرمایه­‌گذاران حرف خواهیم زد. شبکه­‌های اجتماعی مفهومی جدید هستند که توانستند در مدت کوتاهی فراگیر شوند و همه­ چیز را تحت تاثیر خود قرار دهند.

البته که بلاکچین و کوین‌­های آن نیز تا حدی به شبکه­‌های اجتماعی شباهت دارند، اما همه‌­گیری آنها به اندازه شبکه­‌های اجتماعی نیست. در این مقاله همراه ما باشید تا به ­شکل کامل درباره این موضوع صحبت کنیم.

شبکه­‌های اجتماعی چقدر بر بازار تاثیر می­‌گذارند؟

خرید ارز دیجیتال
منبع: bdtechtalks.com

شبکه‌­های اجتماعی پدیده‌های نوظهوری هستند که در کمتر از ۱۰ سال تمام جهان را درگیر خود کردند و امروز مردم به‌شکل اعتیاد­آوری مشغول به استفاده از آنها هستند.

این شبکه‌ها در عین حال که مزیت­‌های زیادی دارند و کار ما را راحت می­‌کنند، معایب و مشکلات فراوانی هم دارند و به مرور این مشکلات در حال نمایان­ شدن هستند. شبکه­‌های اجتماعی امروز بر تمام جنبه­‌های زندگی مردم تاثیر گذاشته‌­اند و بازار­های مالی مختلف نیز از این تاثیر بی‌­بهره نیستند.

شبکه اجتماعی بر روی بازار ارز دیجیتال نیز به­‌عنوان یک بازار مالی منسجم تاثیر می‌­گذارد. این تاثیر تنها بر روی بازار نیست و بر تمام جنبه‌­های بازار شامل صرافی ارز دیجیتال، سرمایه‌­گذاران، پروژه­‌های مختلف و دیگر موارد است.

جالب است بدانید که بیت کوین و شبکه‌های اجتماعی تا حدودی هم­‌سن هستند. در همان اوایل معرفی بیت کوین این رمزارز در شبکه­‌های اجتماعی مختلف و فروم‌­ها به­‌صورت همتا­به‌­همتا معامله می­‌شد.

تاثیرات مثبتی که تا به امروز شبکه­‌های اجتماعی بازار کریپتو گذاشته­‌اند؟

یک بازار مالی برای بقا به چه چیزی نیاز دارد؟ مسلما سرمایه­‌گذارانی می‌­خواهد که به بازار آگاه هستند و فعالانه در آن سرمایه­‌گذاری می­‌کنند.

بسیاری از تحلیل­گران معتقد هستند که بازار کریپتو بدون شبکه‌­های اجتماعی به نقطه کنونی خود، آن هم در این مدت محدود نمی‌­رسید. شبکه­‌های اجتماعی مردم را نسبت به این بازار آگاه کردند و ابعاد مختلف آن را به دیگران نشان دادند.

بازار­ ارز دیجیتال در زمان معرفی، مرجع مشخصی برای آموزش کاربران نداشت. در واقع کمی طول کشید که اصلا بازاری شکل بگیرد و پس از آن هم خود کاربران با آزمون و تجربه اطلاعات­شان را به­‌دست می­­‌آوردند.

در آن زمان فروم­‌های اینترنتی، یوتیوب و فیسبوک بیش از همه شبکه‌ها فعال بودند و کاربران به­‌شکل مستمر درباره این بازار در آنها تولید محتوا می­‌کردند.

به همین جهت قدیمی­‌های بازار اغلب اطلاعات خود را از همین مراجع به‌­دست آورده‌­اند. حتی امروز هم این شبکه­‌ها در آگاهی‌­رسانی به مردم موثر هستند و می‌­توانند آنها را نسبت به پروژه‌­های کلاه­برداری یا اسکم آگاه کنند.

ترند­سازی و جوسازی در بازار

ترند یکی از مفاهیم کلیدی در شبکه­‌های اجتماعی است. اگر در این شبکه­‌ها فعال باشید، قطعا برای یک‌­بار هم که شده با یک ترند روبه‌­رو شده‌­اید.

ترند­ها می­‌توانند در دسته­‌های مختلفی قرار بگیرند. برای نمونه ممکن است گاهی یک آهنگ ترند شود. ممکن است گاهی یک سبک نقاشی خاص ترند شود یا حتی یک مدل خاص دکوراسیون داخلی. گاهی نیز ممکن است سبک نوشتاری در این شبکه­‌ها با نوعی تدوین خاص ترند شود.

پس محدودیتی برای ترند نیست. ترند برای مدت زمان نسبت کوتاهی در صدر اخبار قرار دارد و همه در شبکه­‌های اجتماعی درباره آن حرف می‌­زنند؛ اما به مرور تاثیر آن کمتر و کمتر خواهد شد تا جایی که دیگر کسی آن ترند را حتی به یاد هم نمی‌­آورد.

ترندسازی تا حد زیادی به نفع بازار کریپتو بود. ترند توانست دوج کوین را که برای شوخی ایجاد شده بود، به یک کوین برتر در بازار تبدیل کند.

خرید ارز دیجیتال دوج کوین پس از ترند شدن بالا رفت و سازنده آن حتی در خواب هم نمی‌­دید که روزی ارز دیجیتالش چنین پیشرفتی بکند. مثال جدید­تر آن رمزارز پپه است که ترند شد، اما خب محبوبیتی در حد و اندازه دوج کوین به­‌دست نیاورد.

مشکلات و دردسر­های شبکه­‌های اجتماعی برای بازار رمزارز­ها

نقطه مقابل هر چیز مثبتی بخش تاریک و منفی آن است. شبکه­‌های اجتماعی نیز از این قانون و قاعده مستثنی نیستند و بخش تاریکی در خود دارند.

در این قسمت به مشکلات شبکه­‌های اجتماعی اشاره خواهیم کرد که کم هم نیستند. با این‌که شبکه­‌های اجتماعی به مردم زیادی درباره بازار کریپتو آگاهی داده­‌اند، اما هنوز بسیاری از مردم جهان این بازار را به‌­طور واضحی نمی­‌شناسند و حتی نمی­‌دانند که برای خرید ارز دیجیتال باید به یک صرافی ارز دیجیتال مراجعه کنند. شما می‌توانید برای خرید ارز دیجیتال به والکس مراجعه کنید.

به‌­ همین دلیل بسیاری از آنها از افراد مطرح بازار و اینفلوئنسر­ها تقلید می­‌کنند. این افراد معروف در شبکه­‌های اجتماعی قدرت زیادی دارند و می‌­توانند بر قیمت ارز دیجیتال تاثیر زیادی بگذارند. برای نمونه رونالدو را به یاد بیاورید که با رفتن به یوونتوس باعث شد تمامی پیراهن­‌های هواداری این تیم به فروش برسد.

البته رونالدو علاوه بر اینفلوئنسربودن در فضای مجازی، بازیکن مطرح و حقیقی نیز هست که تاثیرش را بیشتر می‌­کند. ایلان ماسک نیز نمونه کسی است که بر روی بازار تاثیر زیادی دارد و با صحبت‌­هایش توانست بر قیمت دوج کوین و بیت کوین تاثیر زیادی بگذارد.

رفتار­های قابل پیش‌­بینی و الگو گرفته‌­شده

شبکه‌­های اجتماعی رفتار گروهی یا اصطلاحا گله‌­ای را تقویت می­‌کنند. در این رفتار گروهی از مردم بدون برنامه از پیش تعیین‌­شده به یک‌سو حرکت می‌­کنند که ممکن است تاثیرات منفی یا مثبت داشته باشد.

در بازار کریپتو نیز روند­های صعودی و نزولی باعث می­‌شوند که مردم بدون برنامه مشخص از قبل تعیین­‌شده رفتار دیگران را تقلید کنند و روند بازار را بهم بریزند. برای نمونه ممکن است زمانی که یک حوزه خاص مانند NFT داغ می­‌شود، همه بدون تجربه کافی وارد آن شوند و به خودشان و بازار ضرر برسانند.

اثر افراد معروف و شبکه های اجتماعی بر ارز دیجیتال

کلاه­برداری­‌ها و اسکم­‌های گوناگون

یکی از دیگر از معضلات شبکه‌­های اجتماعی کلاه­برداری در آنها به اسم صرافی ارز دیجیتال و رمزارزهای مختلف است.

اگر درباره این بازار آگاهی کافی نداشته باشید، خیلی راحت ممکن است در دام این کلاه­برداری­‌ها بیفتید و زمانی متوجه موضوع شوید که تمام سرمایه خود را از دست داده‌­اید.

شرکت‌­های پانزی و هرمی با استفاده از عدم آگاهی مردم نسبت به بازار، پروژه‌­های مختلفی را برای خالی­ کردن جیب آنها آماده می‌­کنند. شما باید همواره درباره پروژه مختلف تحقیق کنید و چشم­تان تنها به شبکه­‌های اجتماعی برای یک پروژه نباشد.

جمع­‌بندی

صرافی ارز دیجیتال، ارز دیجیتال و حتی سرمایه­‌گذاران نیز می‌­توانند از شبکه‌­های اجتماعی تاثیر بپذیرند. این شبکه‌­ها طوری طراحی شده‌­اند که شما را درگیر خود کنند.

البته مزایای زیادی هم داشته‌­اند که از جمله آنها آگاهی‌رسانی به مردم درباره بازار کریپتو و افزایش سطح اطلاعات آنها است. ممنونیم که تا انتهای مقاله همراه ما بودید. امیدواریم از مطالب مقاله بیشترین استفاده را کرده باشید.

این مطلب یک رپورتاژ آگهی است. فراموش نکنید که قبل از فعالیت در هر پلتفرم یا سرویس جدیدی، خودتان تحقیق و بررسی‌های لازم را به عمل بیاورید. میهن بلاکچین بررسی‌های اولیه را انجام داده ولی مسئولیت استفاده از محتوای این مطلب را به کاربر واگذار کرده است.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا