مقالات عمومی

بلاکچین، هوش مصنوعی و فیزیک اجتماعی چه اشتراک‌هایی دارند؟

مفهوم «فیزیک اجتماعی» در ابتدا در قرن ۱۹ توسط «آگوست کمته» به عنوان علمی که خودش را با رویدادهای اجتماعی سرگرم می‌کند، معرفی شد. فیزیک اجتماعی از ابزارهای ریاضی برگرفته شده و برای کشف بینش در رفتارهای جمعی انسان‌ها استفاده می‌شود.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

این تعریف در طی قرن‌ها بدون تغییر مانده است، هر چند در استفاده‌های تجاری مدرن، می‌تواند به تحلیل‌های اجتماعی با استفاده از کلان داده‌ها اشاره کند. یک گروه از دانشمندان در MIT در توسعه درک مدرنی از فیزیک اجتماعی نقش مهمی داشتند و به دنبال استفاده از فناوری‌هایی مانند هوش مصنوعی و بلاکچین برای توسعه تحقیقات خود هستند.

فیزیک اجتماعی

دو محقق دانشگاه MIT، دکتر یانیو آلشولر و الکس پنتلند که از اعضای این تیم هستند، بخش زیادی از تحقیقات خود را وقف پروتکل Endor کرده‌اند. کار آن‌ها یک رویکرد جدید برای دموکراتیزه کردن تحلیل کلان داده‌ها است که به افراد عادی اجازه دسترسی به تحلیل‌های پیش بینی کننده را می‌دهد. تحلیل‌هایی که تنها فقط ۵۰۰ شرکت عظیم دنیا توانایی دسترسی به آن را دارند. این کار تنها از طریق هماهنگ سازی فیزیک اجتماعی، هوش مصنوعی و فناوری بلاکچین قابل انجام است.

مشکلات پیش‌بینی کلان داده‌ها

هر فردی دوست دارد قادر به پیش‌بینی غول اقتصادی بعدی باشد، تا بتواند در آن سرمایه گذاری کند. خرده فروشان می‌خواهند بدانند که کالای پرفروش بعدی چیست؟

امروزه با وجود کلان داده‌‌ها، ابزار‌های پیش‌بینی کننده غیر قابل دسترسی نیستند. البته هنوز این ابزارها کاملا دقیق نیستند، اما تحلیل‌های داده قطعا حاشیه خطا را کمتر کرده است.

اسامی‌ای مانند: گوگل، اپل و آمازون قدرت لازم برای انحصاری سازی منابع داده را دارند. یعنی ۹۹٪ از پیش‌بینی‌های مبتنی بر داده، در شرکت‌های بزرگ مانند این‌ها تولید می‌شوند.

فناوری بلاکچین چگونه می‌تواند کمک کند؟

تیم آلتشولر در حال کار روی یک «پلتفرم پیش‌بینی رفتار غیرمتمرکز  و مقاوم در برابر سانسور» هستند که نتایج با کیفیت زیاد را برای پیش‌بینی‌ها در کمتر یک دقیقه می‌دهد. این پلتفرم توسط یک پروتکل مبتنی بر بلاکچین بنا شده که جنبه‌های مختلف از هوش مصنوعی و فیزیک اجتماعی را یکپارچه می‌کند. این پروتکل دو ویژگی اساسی را پیاده‌سازی می‌کند که به انحصاری کردن پیش‌بینی و تحلیل داده‌ها کمک می‌کند.

ابتدا، این پلتفرم یک کاتالوگ توزیع شده از پیش‌بینی‌های موجود را، جهت خرید برای عموم مردم شامل می‌شود. سپس با یک مجموعه از پیش‌بینی‌های مرتبط با توکن که از قبل تعریف شده‌اند، کار خود را آغاز می‌کند. برای این پیش‌بینی‌هایی که هنوز روی پایگاه داده‌ توزیع شده قرار نگرفته‌اند، کاربران می‌توانند پیش‌بینی‌ها را با استفاده از RFP (درخواست برای پیش بینی) و به منظور بسط کاتالوگ درخواست دهند. پلتفرم کاربران را جذب می‌کند، هزینه‌ی پیش‌بینی را کاهش می دهد و مادامی که سایز داده‌ها زیاد می‌شود، دقت پیش‌بینی را زیاد می‌کند. بنابراین شرکت‌ کنندگان نسبت به حضور در پلتفرم پرانگیزه می‌شوند، چرا که هر چه بیشتر از آن استفاده کنند، اثر بخشی آن نیز بیشتر خواهد شد.

مورد دوم، این است که این پلتفرم مبتنی بر بلاکچین بوده و تماما غیرمتمرکز است. این خاصیت امکان پاسخگویی کامل را برای نتایج پیش‌بینی فراهم می‌کند و به محافظت در برابر یک موجودیت مرکزی که قصد دستکاری یا تاثیر روی پیش‌بینی‌ها را دارد، کمک می‌کند. همچنین ماهیت باز پروتکل از سانسور خروجی‌های اعلام شده توسط یک قدرت واحد جلوگیری می‌کند.

منبع
bitcoinist

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا