تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین (BTC)، اتریوم (ETH)، شاخص اس‌اندپی (SPX) و شاخص قدرت دلار (DXY)، ؛ ۸ خرداد ۱۴۰۳

بیت کوین روز گذشته پس از سه روز تلاش، توانست مقاومت ۷۰،۰۰۰ دلار را بشکند، با این‌حال، گاوها نتوانستند قیمت را حفظ کنند.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

رکت کپیتال (Rekt Capital) معتقد است در کوتاه مدت، شکست قیمتی تجربه نخواهیم کرد. وی بیان کرد که فاز انباشت‌ مجدد پس ازهاوینگ معمولا تا ۱۶۰ روز ادامه پیدا می‌کند. بنابراین، احتمالا بیت کوین برای چند هفته دیگر نوسانات محدود داشته باشد.

اتر در کانون توجه

به گزارش میهن بلاکچین، نوسانات محدود بیت کوین و تایید ETF اسپات اتر باعث شده است اتریوم در مرکز توجه قرار گیرد. بسیاری از تحلیل‌گران احساس مثبتی به اتریوم و رالی آن دارند. آرتور چینگ (Arthur Cheong)، بنیان‌گذار دیفیانسه کپیتال (DeFiance Capital) در صفحه X (توییتر سابق) خود بیان کرد که اتریوم قبل از راه‌اندازی ETFهای اسپات، می‌تواند به ۴٬۵۰۰ دلار برسد.

هیت مپ عملکرد بازار - منبع: Coin360
هیت مپ عملکرد بازار – منبع: Coin360

این تحلیل‌گر به آلت‌کوین‌ها نیز احساس مثبتی دارد. تحلیل‌گران معتقدند مشابه با چرخه‌های پیشین، پس از رالی بیت کوین و اتریوم، نوبت به آلت‌کوین‌ها می‌رسد.

بازار سهام آمریکا به سقف‌های قیمتی جدیدی دست یافته و آخر این هفته نیز انتشار داده‌های تورمی آمریکا (PCE) را در پیش داریم. بد نیست پیش از بررسی تحلیل قیمت بیت کوین و اتریوم، نگاهی به دو شاخص S&P 500 و DXY هم داشته باشیم.

تحلیل تکنیکال قیمت شاخص S&P 500

قیمت شاخص اس اند پی ۵۰۰ (SPX) از ۱۵ می (۲۶ اردیبهشت) در بالای سطح شکست قیمتی ۵٬۲۶۵ دلار حفظ شده است که نشان‌دهنده تلاش گاوها در تبدیل این سطح به حمایت است.

نمودار روزانه قیمت S&P500 - منبع: تریدینگ ویو
نمودار روزانه قیمت S&P500 – منبع: تریدینگ ویو

میانگین‌ متحرک نمایی ۲۰ روزه (۵٬۲۳۳ دلار، موج آبی رنگ) صعودی شده است و شاخص قدرت نسبی (RSI) نیز در ناحیه مثبت قرار گرفته است که این امر نشان می‌دهد گاوها کنترل بازار را به دست دارند. اگر خریداران سطح ۵٬۳۵۰ دلار را بشکنند، این شاخص می‌تواند رالی خود تا ۵٬۵۰۰ دلار را شروع کند.

اما اگر قیمت به پایین بازگردد و میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (۵٬۱۷۲ دلار، موج قرمز رنگ) را بشکند، به معنی پس زده شدن قیمت خواهد بود. در چنین حالتی، کاهش قیمت آن می‌تواند تا ناحیه حمایتی ۵٬۰۰۰۰ دلار و ۴٬۹۵۰ دلار ادامه پیدا کند.

تحلیل تکنیکال شاخص قدرت دلار (DXY)

هفته گذشته شاخص قدرت دلار ایالات متحده (DXY) برای بازگشت قیمتی تلاش کرد، اما در میانگین‌های متحرک با چالش روبرو شد. این امر نشان می‌دهد که خرس‌ها همچنان در رالی‌ها دست به فروش می‌زنند.

نمودار روزانه DXY - منبع: تریدینگ ویو
نمودار روزانه DXY – منبع: تریدینگ ویو

خرس‌ها تلاش خواهند کرد قیمت را به زیر خط حمایت کانال کاهشی بکشانند. این حمایت مهمی است که باید آن را زیر نظر داشت؛ چرا که یک شکست به پایین، می‌تواند روندی نزولی را شروع کند. در چنین حالتی این شاخص می‌تواند به ۱۰۳.۱۷ و سپس ۱۰۲.۳۵ کاهش پیدا کند.

اما گر قیمت از سطح فعلی یا خط حمایت به بالا بازگشته و میانگین‌های متحرک را بشکند، نشان‌دهنده حفظ قیمت در داخل این کانال برای مدت زمان بیشتری خواهد بود. در چنین سناریویی، گاوها تلاش خواهند کرد تا آن را به ۱۰۵.۷۵ و سپس ۱۰۶.۵۰ افزایش دهند.

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین

قیمت بیت کوین در ۲۴ می (۴ خرداد)، از میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (۶۶٬۷۹۸ دلار، موج آبی رنگ) به بالا بازگشت که نشان‌دهنده تلاش گاوها برای حفظ موقعیت خود است.

نمودار روزانه قیمت بیت کوین - منبع: تریدینگ ویو
نمودار روزانه قیمت بیت کوین – منبع: تریدینگ ویو

روز گذشته بیت کوین سد ۷۰٬۰۰۰ دلاری را شکست اما نتوانست قیمت را در بالای آن حفظ کند و دوباره به زیر ۷۰٬۰۰۰ دلار کاهش پیدا کرد. همانطور که انتظار می‌رفت، خرس‌ها حاضر به تسلیم نشدند. اما در صورتی که گاوها با قدرت از سطح فعلی به بالا بازگشته و این سطح را بشکنند، می‌توانند یک رالی تا ۷۳٬۷۷۷ دلار را آغاز کنند. در صورتی که این سطح نیز شکسته شود، می‌توان یک افزایش قیمت دیگر تا ۸۰٬۰۰۰ دلار و سپس ۸۴٬۰۰۰ دلار را انتظار داشت.

از طرف دیگر، اگر کاهش قیمت بیت کوین ادامه پیدا کند و میانگین‌های متحرک شکسته شوند، نشان‌دهنده نوسان احتمالی بیت کوین در ناحیه ۵۹٬۶۰۰ دلار و ۷۳٬۷۷۷ دلار برای مدت زمان بیشتری خواهد بود.

تحلیل تکنیکال قیمت اتریوم

قیمت اتریوم در ۲۶ می (۶ خرداد)، از سطح ۳٬۷۳۰ دلار به بالا بازگشت که نشان‌دهنده تبدیل این سطح به حمایت است.

نمودار روزانه قیمت اتریوم - منبع: تریدینگ ویو
نمودار روزانه قیمت اتریوم – منبع: تریدینگ ویو

گاوها روز گذشته قیمت را به بالای ۳٬۹۵۰ دلار رساندند، اما نتوانستند آن در بالای این سطح حفظ کنند که نشان می‌دهد خرس‌ها هنوز کاملا تسلیم نشدند. اما اگر این سطح دوباره شکسته شده و قیمت در بالای آن حفظ شود، می‌توان انتظار یک رالی تا ۴٬۱۰۰ دلار را داشت. اگر گاوها این سد را نیز از میان بردارند، اتر می‌تواند مومنتوم صعودی گرفته و تا ۴٬۸۶۸ دلار افزایش پیدا کند.

اما اگر خرس‌ها بخواهند از این صعود جلوگیری کنند، باید قیمت اتریوم را به زیر سطح شکست قیمتی ۳٬۷۳۰ دلار برسانند. در چنین حالتی، ممکن است یک کاهش قیمت تا میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (۳٬۴۵۵ دلار، موج آبی رنگ) شروع شود. انتظار می‌رود در این سطح حمایت قوی از گاوها دیده شود. اگر قیمت از این سطح به بالا بازگردد، گاوها دوباره تلاش خواهند کرد قیمت را به ۴٬۱۰۰ دلار برسانند.

منبع
کوین تلگراف

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا