بررسی وضعیت صدور و سوزاندن استیبل کوین ها!

تا تاریخ چهار ژوئن، شش استیبل کوین (stablecoin) تتر (USDT)، دلار جمینای، HUSD ،PAXG ،True USD و USD Coin بیش از ۱۰ هزار تراکنش صدور داشته‌اند. این مقدار کلا برابر ۸ میلیارد دلار است. تتر در میان استیبل کوین ها پیشگام است و حدود ۸۵ درصد کل بازار استیبل کوین را به خود اختصاص داده است. تتر بر روی بلاک چین اتریوم ساخته شده است.

در خلال نوسانات ماه مارس، صدور و سوزاندن استیبل کوین‌ها به اوج خود رسید و ارزش دلاری توکن‌های صادر شده به بالا‌ترین نقطه خود رسید. در رابطه با فعالیت‌های سوزاندن و انهدام توکن نیز باید بگوییم که در سال ۲۰۲۰ حدود ۵۶۰۰ مورد سوزاندن روی داده است و ارزش کل این سوزاندن بیش از ۳ میلیارد دلار بوده است.

بررسی آمار استیبل کوین از ۲۰۱۷ تاکنون نشان می‌دهد که فعالیت‌های سوزاندن و صدور توکن در سه ماهه سوم ۲۰۱۹ به اوج خود رسید و امسال و در سه ماهه اول سال، این فعالیت‌ها حتی در مقایسه با ۲۰۱۹ هم افزایش یافت. اگر این روند ادامه پیدا کند، آمار سه ماهه دوم ۲۰۲۰ نیز حداقل به اندازه سه ماهه اول خواهد بود.

تفاوت برجسته در تعداد فعالیت‌های صدور استیبل کوین

استیبل کوین تتر اتریوم ارز دیجیتال

نمودار بالا تعداد فعالیت‌های صدور استیبل کوین و ارزش دلاری توکن‌های صادر شده در ۵ ماه اول ۲۰۲۰ را نشان می‌دهد. در میان استیبل کوین‌ها، HUSD تعداد ۵۲۸۰ تراکنش صدور را شروع کرد و ارزش کل بازار آن به حدود ۱۰۱ میلیون دلار رسید. تتر تنها ۷۴ تراکنش صدور را انجام داد، اما حجم کل بازار آن در نتیجه این تراکنش‌ها به تقریبا ۵.۵ میلیارد دلار رسید.

آمار نشان می‌دهد که ارزش دلاری صدور استیبل کوین در ماه مارس امسال به بالا‌ترین حد خود رسید و قله جدیدی در این میان رقم خورد. ارزش دلاری انواع مختلف استیبل کوین صادر شده متفاوت بوده است و تفاوت‌های برجسته‌ای در تعداد فعالیت‌های صدور موجود بوده است. در سال ۲۰۲۰، به طور متوسط هر ماه شاهد ۱۸۰۰ فعالیت صدور توکن بوده‌ایم.

داده‌ها نشان می‌دهند که تتر در این میان بسیار متفاوت از دیگر انواع استیبل کوین بوده است و تنها در یک تراکنش خاص، بیش از ۴۰ میلیون دلار از این توکن صادر شده است. تنها در شش مورد از تراکنش‌های تتر، هر بار مقداری از ۱۰ تا ۴۰ میلیون دلار توکن صادر شده است.

تراکنش‌های سوزاندن استیبل کوین به ندرت با ارزشی برجسته روی می‌دهند

استیبل کوین تتر اتریوم ارز دیجیتال

نمودار بالا اطلاعاتی را در مورد تعداد کل تراکنش‌های سوزاندن و ارزش کل دلاری توکن‌های منهدم شده به دست می‌دهد. HUSD در این میان بیشترین تعداد تراکنش سوزاندن را داشته است و تتر دارای کمترین تعداد تراکنش در این زمینه بوده است. البته حجم این تعداد کم تراکنش سوزاندن تتر از بقیه استیبل کوین‌ها بیشتر است و این به دلیل حجم بازار بیشتر تتر است.

اگر تتر را از این داده‌ها برداریم، متوجه می‌شویم که ارزش دلاری این سوزاندن‌ها تقریبا متوسط بوده است و تعداد این تراکنش‌ها در ماه حدود ۱۰۰۰ است. تراکنش‌های سوزاندن تتر به مراتب کمتر از دیگر انواع استیبل کوین است اما حجم توکن‌های سوزانده شده تتر بسیار بیشتر از دیگر استیبل کوین‌ها است.

رویداد‌های انهدام توکن در فضای استیبل کوین متمرکز بر دامنه ۱۰ میلیون دلار است و به ندرت از ارزش دلاری بالایی برخوردار است. تا به حال، تنها تتر و USDC توانسته‌اند که تراکنش‌های سوزاندنی با ارزش ۴۰ میلیون دلار و یا بیشتر داشته باشند. قابل توجه است که فعالیت‌های سوزاندن در ماه مارس تنها در ۱۰ میلیون دلار برای هر تراکنش پوشش داده شده است و بیشترین تعداد تراکنش‌های خرید تا به حال در سال ۲۰۲۰ روی داده است.

استیبل کوین در فضای ارز دیجیتال چیزی اجتناب ناپذیر است و موقعیت‌های برجسته‌ای را فراهم می‌کند. تنها کاربرد استیبل کوین‌ها ورود نقدینگی به بازار و کنترل نوسانات نیست و می‌توان نوآوری‌‌ها و ابتکارات زیادی را در استفاده از آنها شاهد بود. البته ناگفته نماند که استیبل کوین‌ها ریسک‌های خاص خود را هم دارند که نباید نادیده گرفت. صنعت ارز دیجیتال برای رسیدن به پذیرش عام به استیبل کوین نیاز دارد و احتمالا در آینده شاهد رشد گسترده استیبل کوین‌ها خواهیم بود. نظر شما چیست؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.


54321
امتیاز 5 از 1 رای

منبع cointelegraph coingecko
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر