دیفایکیف پول

آموزش کسب درآمد با استیکینگ در کیف پول Exodus!

کیف پول Exodus یکی از والت های شناخته شده در بازار ارزهای دیجیتال است که امکان نگهداری تعداد زیادی از رمز ارزها در آن فراهم است. در Wallet اکسدوس امکان استیکینگ یا سپرده گذاری ارز دیجیتال فراهم است.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

کیف پول ارز دیجیتال یکی از مهم‌ترین ابزارهایی است که در بازار ارزهای رمزنگاری شده مورد استفاده قرار می‌گیرد. ایمن بودن یک Wallet یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی است که در زمان انتخاب کیف پول رمز ارز باید مورد توجه قرار گیرد. در کنار امنیت، تنوع محصولات در یک والت نیز یکی دیگر از شاخص‌های مهم در انتخاب کیف پول است. استیکینگ یا سپرده گذاری ارزهای دیجیتال از جمله محصولاتی است که برخی از کیف پول‌ها ارائه می‌دهند. کیف پول Exodus یا اکسدوس یکی از شناخته‌شده‌ترین والت‌ها در فضای ارزهای دیجیتال است. در این مقاله، نحوه ساخت ولت و طریقه انجام Staking در این والت را آموزش خواهیم داد.

کیف پول اکسدوس

استیکینگ کیف پول اکسدوس اگزودوس Exodus

پیش از پرداختن به معرفی کیف پول Exodus به این نکته توجه کنید که دارایی‌های دیجیتال در کیف پول نگهداری یا ذخیره نمی‌شوند. بلکه کیف پول محلی برای ذخیره کلید خصوصی و عمومی شماست. دارایی‌های دیجیتال درون شبکه هر ارز دیجیتال قرار دارد. کیف پول اگزودوس از ارزهای دیجیتال بسیاری پشتیبانی می‌کند. لذا می‌توانید برای نگهداری رمز ارزهای مختلفی از این والت استفاده کنید. در کنار نگهداری ارزهای رمزنگاری شده، این ولت برنامه‌های مختلفی همچون سهام‌گذاری یا Staking ارزهای دیجیتال را نیز ارائه می‌دهد. در این مقاله نحوه سهام‌گذاری یا استیکینگ ارزهای دیجیتال در کیف پول اکسدوس را آموزش خواهیم داد.


برای آشنایی کامل با کیف پول Exodus، این مقاله را مطالعه کنید: نگهداری بیش از ۹۰ ارز دیجیتال در یک پلتفرم؛ آموزش کیف پول اگزودوس(Exodus)


نکته مهم: اکسدوس یک شرکت امریکایی است و استفاده از آن برای ایرانیان محدود شده است. لذا برای دانلود و استفاده از آن حتما از VPN استفاده کنید.

آموزش نحوه استیکینگ رمز ارز در کیف پول اگزودوس

استیکینگ در کیف پول اگزودوس

پیش از پرداختن به آموزش این موضوع، توجه داشته باشید که استیکینگ به معنی قفل شدن دارایی شما برای مدت زمانی معین است. در این بازه زمانی شما نمی‌توانید دارایی خود را منتقل کنید. اما شما در ازای انجام این کار، سود دریافت می‌کنید. از آنجا که قیمت دارایی‌های دیجیتال در بازار، نوسانات بالایی دارد، ممکن است در نهایت شما ضرر کنید. لذا در انتخاب شبکه و رمزارزی که قصد استیکینگ آن را دارید دقت بیشتری داشته باشید. هر شبکه که سود بالاتری ارائه دهد، الزاما انتخاب بهتری نیست. ممکن است یک ارز دیجیتال در سال ۲۰ درصد سود استیکینگ توزیع کند اما قیمت ارز دیجیتال آن ۴۰ درصد ریزش کند. در چنین حالتی شما با وجود دریافت سود ۲۰ درصد، ۲۰ درصد از دارایی خود را از دست داده‌اید.

استیکینگ یا Staking تنها در ارزهای دیجیتالی امکان پذیر است که از الگوریتم PoS یا گواه اثبات سهام استفاده می‌کنند. افراد با در اختیار گذاشتن رمز ارز اصلی آن به شبکه، به نود این شبکه تبدیل می‌شوند و وظیفه تایید تراکنش‌ها و ایجاد بلاک جدید در زنجیره بلوکی بر عهده آنها خواهد بود (یا بو صورت نیابتی این وظیفه را دیگری واگذاری می‌کنند). این افراد در ازای این کار، سود استیکینگ یا سهام‌گذاری دریافت خواهند کرد. پس استیکینگ ارزهای دیجیتال یکی از راه‌های کسب درآمد در بازار رمز ارزها است. کیف پول Exodus نیز امکان استیکینگ برخی از ارزهای دیجیتال را فراهم کرده است. در کیف پول اکسدوس استیکینگ ارزهای دیجیتال تحت عنوان Earn Rewards معرفی شده است. در حال حاضر ۷ دارایی دیجیتال وجود دارد که می‌توان در این کیف پول Stake کرد.  لیست این دارایی‌ها را در ادامه نشان داده‌ایم:

رمز ارز Algo شبکه Algorand

در شبکه آلگوراند برای ایجاد یک کیف پول حداقل باید ۰.۱ رمز ارز ALGO را به کیف پول خود انتقال دهید. این مقدار همواره در کیف پول شما باقی خواهد ماند و امکان انتقال آن را نخواهید داشت (مانند ریپل و استلار).

سود استیکینگ در شبکه Algorand به دو صورت است: پاداش استخراج بلاک + کارمزد انجام تراکنش در شبکه. پاداش استخراج بلاک در این شبکه پس از استخراج بلاک ۶,۰۰۰,۰۰۰ در این شبکه به اتمام رسیده است. در این شبکه هر ۴.۴ ثانیه یک بلاک تولید می‌شود که در حال حاضر تعداد بلاک ها از ۱۱ میلیون عبور کرده، پس در این شبکه سود استیکینگ از محل استخراج بلاک به اتمام رسیده است. لذا تنها راه برای کسب سود در این شبکه، دریافت کارمزد تراکنش‌هاست. این سود به صورت دقیق قابل محاسبه نیست، زیرا هرچه تراکنش‌های بیشتری انجام شود، مقدار سود بیشتر خواهد شد. از طرفی هرچه تعداد افرادی که کوین ALGO را هولد کرده و در استیکینگ آن مشارکت دارند، مقدار سود هر فرد کاهش خواهد یافت. اما با استفاده از سایت زیر می‌توانید مقدار سود در هر لحظه را مشاهده کنید.


ماشین حساب محاسبه سود استیکینگ رمز ارز ALGO


در حال حاضر سود سالانه استیکینگ کوین aLGO در کیف پول اکسدوس ۷.۳۱ درصد است. در حال حاضر تعداد ۳,۷۲۳,۷۲۰,۵۰۳ کوین ALGO استیک شده است. تعداد تراکنش‌های انجام شده در این شبکه به نحوی است که هر ۴.۴ ثانیه که یک بلاک در شبکه تولید می‌شود، ۳۷.۹ کوین ALGO به عنوان کارمزد تراکنش‌ها جمع‌آوری می‌شود. برای محاسبه سود می‌توانید از ماشین حساب بالا استفاده کنید. به این نکته توجه کنید که سود استیکینگ به صورت کوین ALGO بین افراد توزیع می‌شود. سود استیکینگ نیز به تعداد کوین‌هایی که استیک شده و زمانی که آن را در اختیار شبکه قرار می‌دهید وابسته است.

رمز ارز ADA شبکه کاردانو

در شبکه کاردانو، استیکینگ به این معنی است که شما آدرس کاردانوی خود را در اختیار شبکه قرار می‌دهید. به عبارتی شما نمی‌توانید تعداد مشخص از دارایی کاردانوی خود را Stake کنید، یا همه دارایی خود را در اختیار شبکه قرار می‌دهید، یا هیچ.

در استیکینگ ADA دارایی شما قفل نمی‌شود بلکه شبکه از دارایی افراد اسنپ شات گرفته و براساس آن میان افراد سود استیکینگ توزیع می‌کند. برای استیکینگ ADA باید حداقل ۵ رمز ارز ADA خریداری کرده باشید و آن را به کیف پول اگزودوس خود منتقل کنید. پس از اینکه ADA رابه کیف پول Exodus منتقل کنید ۲۰ روز طول می‌کشد تا حساب شما تایید شود. پس از گذشت این ۲۰ روز، استیکینگ شما آغاز می‌شود و پاداش یا سود شما هر ۵ روز محاسبه شده و به شما اهدا می‌شود. سود سالانه استیکینگ ADA معادل ۴.۱۳ درصد است. این مقدار نیز تغییر خواهد کرد که مقدار لحظه‌ای آن را می‌توانید از سایت زیر مشاهده کنید.


ماشین حساب محاسبه سود استیکینگ رمز ارزADA


رمز ارز Atom شبکه Cosmos

سود استیکینگ در شبکه کازمس به صورت کوین ATOM پرداخت می‌شود. برخلاف شبکه کاردانو در شبکه Cosmos شما می‌توانید بخشی از دارایی خود را Stake کنید. اما در صورتی که بخواهید دارایی خود را از حالت استیک خارج کنید، ۲۱ روز پس از درخواست، دارایی شما آزاد خواهد شد. در بازه زمانی ۲۱ روز این دارایی شما به حالت Unbonding قرار می‌گیرد.

در شبکه کازمس شما باید حداقل ۰.۰۵ رمز ارز ATOM را استیک کنید. سود سالانه استیکینگ ATOM معادل ۸.۷۵ درصد است. مقدار سود استیکینگ در این شبکه را می‌توانید از سایت زیر مشاهده کنید.


ماشین حساب محاسبه سود استیکینگ رمز ارزATOM


رمز ارز NEO شبکه نئو

شبکه نئو یک شبکه بلاکچین چینی است که در سال ۲۰۱۴ راه‌اندازی شده و نام آن در سال ۲۰۱۷ به neo تغییر پیدا کرد. کیف پول اکسدوس امکان استیکینگ این ارز دیجیتال را نیز فراهم کرده است. افرادی که در این کیف پول NEO نگهداری کرده‌اند، به عنوان پاداش GAS ( ارز دیجیتالی که ابزاری برای پرداخت کارمزد تراکنش‌های شبکه نئو است) دریافت خواهند کرد. در صورتی که در کیف پول Exodus رمز ارز نئو استیک کنید، به صورت خودکار GAS دریافت می‌کنید. حداقل مورد نیاز برای سهام‌گذاری، ۱ رمز ارز NEO است.  سود سالانه استیکینگ نئو ۱.۳۲ درصد است که به صورت Gas دریافت خواهید کرد. مقدار سود استیکینگ در این شبکه را می‌توانید از سایت زیر مشاهده کنید.


ماشین حساب محاسبه سود استیکینگ رمز ارز NEO


رمز ارز ONT شبکه اونتولوژی

همانند نئو، در شبکه اونتولوژی نیز پاداش استیکینگ به صورت ONG پرداخت می‌شود. شما با نگهداری رمز ارز ONT در این کیف پول، ONG دریافت خواهید کرد( ONG ابزاری برای پرداخت کارمزد در شبکه اونتولوژی است). در این شبکه شما می‌توانید تعداد رمز ارز ONT استیک شده را مشخص کنید. پس از نگهداری این رمز ارز، باید تا تولید ۶۰,۰۰۰ بلاک صبر کنید تا سپس بتوانید پاداش خود را به صورت ONG دریافت کنید. همچنین برای خارج کردن دارایی خود از فرآیند استیکینگ باید تا تولید ۱۲۰,۰۰۰ بلاک صبر کنید و پس از آن می‌توانید دارایی استیک شده خود را برداشت کنید ( هر ۱ ثانیه ۱ بلاک در این شبکه تولید می‌شود). برای مشارکت در استیکینگ رمز ارز ONT در کیف پول اکسدوس حداقل موجودی باید ۱ ارز دیجیتال ONT باشد. سود سالانه استیکینگ ONT برابر ۴.۶۲ درصد است. . مقدار سود استیکینگ در این شبکه را می‌توانید از سایت زیر مشاهده کنید.


ماشین حساب محاسبه سود استیکینگ رمز ارز ONT


رمز ارز XTZ شبکه تزوس

حداقل دارایی مورد نیاز برای مشارکت در استیکینگ آن ۱ رمز ارز XTZ است. پس از آنکه در کیف پول اکسدوس استیکینگ این ارز دیجیتال را فعال کنید، ۳۵ روز طول می‌کشد تا درخواست شما تایید شود. پس از آن، سود شما هر ۳ روز پرداخت خواهد شد.به عبارتی از زمانی که شما استیکینگ XTZ را در کیف پول Exodus  فعال می‌کنید، ۳۸ روز بعد، اولین سود شما پرداخت خواهد شد. سود سالانه استیکینگ در شبکه تزوس ۵.۴۹ درصد است. مقدار سود استیکینگ در این شبکه را می‌توانید از سایت زیر مشاهده کنید.


ماشین حساب محاسبه سود استیکینگ رمز ارز XTZ


رمز ارز VET شبکه وی‌چین

در کیف پول اکسدوس امکان استیتکینگ رمز ارز VET، ارز دیجیتال شبکه Vechain نیز فراهم است. افراد با نگهداری ارز دیجیتال Vet در این کیف پول VTHO دریافت خواهند کرد( همانند Gas برای شبکه نئو). سود سالانه این شبکه ۰.۷۵ درصد است. مقدار سود استیکینگ در این شبکه را می‌توانید از سایت زیر مشاهده کنید.


ماشین حساب محاسبه سود استیکینگ رمز ارز VET


فعالسازی استیکینگ ارزهای دیجیتال در کیف پول اکسدوس

همانطور که در بالا نشان دادیم، در مجموع امکان استیکنیگ ۷ ارز دیجیتال در کیف پول Exodus فراهم آمده است. فعالسازی استیکینگ این ۷ دارایی مشابه هم هستند. همچنین فرآیند دریافت سود سهام‌گذاری برای این ۷ دارایی، مشابه است. در ادامه فرآیند فعالسازی در نسخه دسکتاپ را آموزش می‌دهیم.

برای فعالسازی استیکینگ ارزهای دیحیتال در کیف پول اکسدوس در لپ تاپ یا کامپیوتر شخصی خود، وارد این کیف پول شوید و مطابق تصویر زیر وارد بخش Settings شوید:

فعالسازی استیکینگ در اکسدوس

در مرحله بعد مطابق تصویر زیر بر روی App کلیک کنید:

فعالسازی staking در کیف پول Exodus

مطابق تصویر بالا اپلیکیشن Rewards را Install کنید. سپس آن را Open کنید. پس از این هر ۷ ارز دیجیتالی را که می‌توانید در کیف پول Exodus نگهداری کرده و سود دریافت کنید را مشاهده می‌کنید. با کلیک بر روی هر کدام، فرآیند استیکینگ آن ارز دیجیتال آغاز خواهد شد. به همین راحتی! نیازی به انجام هیچ کار دیگری نیست. معمولا فعالسازی استیکینگ در هر ارز دیجیتال مستلزم انجام تراکنش در شبکه آن است.

دریافت سود استیکینگ

فرآیند دریافت سود استیکینگ در کیف پول اگزودوس نیز مشابه هم است. برای دریافت سود استیکینگ خود از صفحه اصلی این کیف پول وارد بخش Wallet شوید.

دریافت پاداش استیکینگ در کیف پول اکسدوس

در این صفحه با استفاده از جعبه جستجو گوشه سمت راست بالا، نماد ارز دیجیتالی که استیک کرده‌اید را نوشته و بر روی آن کلیک کنید، ما در این مثال رمز ارز ADA را انتخاب کرده‌ایم:

افزودن یک دارایی به staking کیف پول exodus

پس از انتخاب رمز ارز مورد نظر، مطابق تصویر زیر عمل کرده و بر روی Earn Rewards کلیک کنید. از این طریق می‌توانید سود خود را Claim کنید. این سود در کیف پول اکسدوس شما واریز خواهد شد و نیازی به معرفی آدرس جدید نخواهید داشت.

دریافت سود استیکینگ در اکسدوس

مقایسه استیکینگ ارزهای دیجیتال در کیف پول اکسدوس

شبکه رمز ارز نگهداری شده رمز ارز پاداش سود سالانه حداقل سرمایه زمان مورد نیاز برای بررسی درخواست زمان مورد نیاز برای خروج از استیکینگ زمان پرداخت سود توضیحات
آلگوراند ALGO ALGO ۷.۳۱ ٪ ۰.۱ ندارد ندارد پس از تولید هر بلاک نیاز به فعالسازی ندارد.
کاردانو ADA ADA ۵.۱۴ ٪ ۵ ۲۰ روز ندارد هر ۵ روز نیاز به فعالسازی دارد.
کازمس ATOM ATOM ۸.۷۵ ٪ ۰.۰۵ ندارد ۲۱ روز ندارد نیاز به فعالسازی دارد.
نئو NEO GAS ۱.۲۹ ٪ ۱ ندارد ندارد پس از تولید هر بلاک نیاز به فعالسازی ندارد.
اونتولوژی ONT ONG ۴.۶۲ ٪ ۱ تقریبا ۱۶ ساعت تقریبا ۳۲ ساعت هر ۱۶ ساعت نیاز به فعالسازی دارد.
تزوس XTZ XTZ ۵.۴۹ ٪ ۱ ۳۵ روز ندارد هر ۳ روز نیاز به فعالسازی دارد.
وی چین VET VTHO ۰.۷۵ ٪ ندارد ندارد ندارد پس از تولید هر بلاک نیاز به فعالسازی ندارد.
  • نکته در مورد ستون توضیحات: استیکینگ در برخی از ارزهای فوق نیازی به فعالسازی ندارد و به محض اینکه شما این ارز دیجیتال را به کیف پول اکسدوس انتقال دهید، پاداش دریافت کرده و به صورت خودکار به کیف پول شما واریز می‌شود و فقط باید آن را Claim کنید. اما در برخی دیگر نیاز به انجام تراکنش برای فعالسازی استیکینگ خواهید داشت. برای فعالسازی نیز مطابق آموزشی که در این مقاله داده‌ایم عمل کنید.

کلام آخر

نکته قابل توجه در استیکینگ ارزهای دیجیتال این است که شما باید دارایی خود را به ارز دیجیتال مورد نظر خود تبدیل کنید. قیمت این ارز دیجیتال دارای نوسان است. هرچند شما به ازای ذخیره این ارز دیجیتال، سود دریافت می‌کنید، اما این سود نیز به صورت ارز دیجیتال Stake شده پرداخت می‌شود. پس اگر، قیمت این ارز دیجیتال کاهش یابد، شما در مجموع زیان خواهید کرد. لذا هر شبکه که سود بالاتری ارائه دهد، لزوما بهترین انتخاب برای استیکینگ نخواهد بود. زیرا ممکن است به دلیل کاهش قیمت آن، شما زیان کنید. شبکه‌ای را انتخاب کنید که به روند بلندمدت آن خوشبین هستید.

استیکینگ رمز ارزها یکی از راه‌های کسب درآمد در بازار ارزهای دیجیتال است. ارزهای دیجیتال مبتنی بر الگوریتم PoS قابلیت سهام‌گذاری یا استیکینگ رمز ارزها اصلی شبکه را فراهم می‌کنند. افراد دارایی دیجیتال خود را در اختیار شبکه قرار داده و در ازای آن، سود Staking دریافت می‌کنند. در کیف پول ارز دیجیتال Exodus امکان سهام‌گذاری هفت ارز دیجیتال فراهم است. در این مقاله نحوه مشارکت در استیکینگ آنها را در کیف پول اکسدوس آموزش دادیم. همچنین مزایا و معایت هر کدام را در انتها با هم مقایسه کردیم که می‌توانید بهترین انتخاب را با توجه به شرایط هر شبکه داشته باشید.

منبع
support.exodusمیهن بلاکچین

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
25 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا