اخبار اتریوماخبار بلاکچین

روش اثبات بازگشتی استارک‌ور؛ صدور ده‌ها میلیون NFT تنها با یک تراکنش

استارک‌ور (StarkWare) شرکت فعال در زمینه مقیاس‌پذیری اتریوم، هفته گذشته از یک روش اثبات بازگشتی (Recursive Proof) جدید رونمایی کرد که که مدعی است می‌تواند تراکنش صدور ده‌ها میلیون توکن غیرقابل تعویض (NFT) را در یک تراکنش جمع کند.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین دسک، الی بن ساسون (Eli Ben-Sasson)، رییس و یکی از بنیانگذاران StarkWare می‌گوید:

پس از فعال‌سازی اثبات بازگشتی در این هفته، اکنون این توانایی را داریم که ده‌ها میلیون مینت NFT را در یک اثبات بازگشتی و بنابراین در یک تراکنش شبکه اصلی اتریوم قرار دهیم. هنوز از اثبات بازگشتی به این شدت استفاده نمی‌شود، اما فناوری آماده است و در زمانی که ترافیک شبکه به حدی برسد که برای این روش مینت تقاضا وجود داشته باشد، همه چیز مهیا است. هدف از فعالیت روی افزایش مقیاس‌پذیری بلاک چین نیز همین است. پیداکردن گلوگاه‌های فردای تکنولوژی و برطرف کردن آن.

فن‌آوری‌های رول‌آپ با جمع‌آوری و دسته‌بندی صدها تراکنش به صورت خارج از زنجیره و سپس ارسال یک دسته تراکنش در قالب یک تراکنش، بار زنجیره اصلی اتریوم را کاهش می‌دهند. رول‌آپ‌های آپتیمیستیک از شبکه‌ای از اعتبارسنج‌ها استفاده می‌کنند تا اطمینان حاصل کنند که داده‌های داخل هر دسته معتبر هستند. اما در صورتی که اعتبارسنج‌ها داده‌های یکی از دسته‌ها را به چالش بکشند، رول‌آپ آپتیمیستیک با تاخیر زمانی مواجه می‌شود. رول‌آپ‌های دانش صفر (zk) از کریپتوگرافی برای اعتبارسنجی ریاضیاتی بسته قبل از رسیدن به شبکه اتریوم استفاده می‌کنند.

StarkWare یکی از شرکت هایی است که در کنار دو شرکت zkSync و Aztec، رول‌آپ‌ دانش صفر (zk) ارائه می‌دهد و از روش رمزنگاری خاص خود به نام STARK استفاده می‌کند.

استارک‌ور اثبات بازگشتی را در ۷ آگوست (۱۶ مرداد) به موتور مقیاس‌‌پذیری خود، StarkEx و همچنین محصول رول‌آپ خود، StarkNet اضافه کرد. استارک‌نت یک محصول مبتنی بر رول‌آپ است که فناوری مقیاس‌‌پذیری را در اختیار توسعه‌دهندگان برنامه‌های غیرمتمرکز (Dapp) قرار می‌دهد. هر اثبات بازگشتی می‌تواند شامل تراکنش‌هایی از StarkEx و StarkNet باشد. NFTها تنها یکی از موارد استفاده هستند؛ فناوری اثبات بازگشتی می‌تواند برای هر مورد استفاده از بلاکچین کارایی داشته باشد. STARKهای بازگشتی در ۱۱ آگوست (۲۰ مرداد) در شبکه اصلی اتریوم فعال شدند.

  • اهمیت تکنولوژی اثبات بازگشتی (Recursive Proof) چیست؟

این تکنولوژی می‌تواند ابعاد مقیاس‌پذیری رول‌آپ‌های دانش صفر را به شدت افزایش دهد. رول‌آپ‌ها خود ابزاری برای پردازش تراکنش‌ها خارج از زنجیره اصلی اتریوم هستند و مقیاس‌پذیری این شبکه را افزایش می‌دهند. با اضافه شدن تکنولوژی اثبات بازگشتی مقیاس‌پذیری رول‌آپ‌های دانش صفر چندین برابر افزایش پیدا می‌کند به نحوی که می‌توان ده‌ها میلیون تراکنش، برای مثال تراکنش‌های صدور NFT را در قالب یک تراکنش لایه ۱ اتریوم گنجاند.

منبع
coindesk

کوشیار حیدری

علاقه‌مند به ریاضیات، موسیقی و بیت کوین. میتونم در قالب یه بیت کوین مکسی فشار خون هواداران اتریوم رو بالا ببرم اما در عین حال به برنامه نویسی اتریوم هم شدیدا علاقه‌ دارم. مهندسی برق خوندم و دکترای نفت رو بعد از آشنایی با کریپتو ول کردم. روز و شبم رو با زیر و رو کردن داده‌های مختلف و تلاش برای بیشتر کردن آگاهیم در مورد اقتصاد کلان، برنامه‌نویسی و تحلیل آنچین می‌گذرونم.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا