آیا می‌دانید که برای سرمایه گذاری موفق باید یک استراتژی داشته باشید؟

اگر تازه وارد فضای سرمایه گذاری (investing) و ترید شده باشید و بخواهید از این طریق کسب درآمد کنید، با نقل قول‌های محبوب زیادی در اینترنت مواجه می‌شوید و نقل قول‌هایی مانند “روند دوست شماست” را در سرتاسر اینترنت مشاهده می‌کنید. گاهی این نقل قول‌ها شما را بی‌انگیزه می‌کنند و گاهی نیز به شما انگیزه می‌دهند و شما می‌خواهید که Warren Buffet بعدی باشید.

این نقل قول‌ها که در این فضا می‌بینید، در واقع ارائه‌دهنده توصیه‌هایی صحیح و کامل هستند. مثلا همین نقل قولی که می‌گوید: “روند دوست شماست” به این اشاره دارد که در زمان ترید و معامله، بازار باید با دیدگاه شما موافق باشد. البته این توصیه‌ها زمانی برای سرمایه گذار مفید خواهند بود که در داخل یک استراتژی کلی قرار بگیرند. اگر می‌خواهید در سرمایه گذاری خود موفق باشید، حتما به یک استراتژی نیاز خواهید داشت.

در ابتدا، شناسایی استراتژی‌های درست از استراتژی‌های غیرکاربردی بسیار اهمیت دارد و معمولا استراتژی‌های غیرکاربردی و اشتباه، عمدتا حول ایده سریع ثروتمند شدن می‌گردند. اگر با توجه به سیگنال‌های یک کانال اقدام به خرید و فروش می‌کنید که معلوم نیست این سیگنال‌ها از کجا آمده‌اند و چقدر بر روی آنها تحقیق شده است، این نمونه‌ای از انجام ترید و سرمایه گذاری بدون داشتن استراتژی است.

یک استراتژی سرمایه گذاری واقعی مجموعه‌ای از مراحل تکرار شدنی است که به افراد اجازه می‌دهد که به ایجاد و مدیریت سبد سهام خود بپردازند. در هر مرحله، مجموعه‌ای از قوانین وجود دارند که سرمایه گذار برای موفقیت باید به دقت مد نظر قرار دهد و بعد از آن است که می‌تواند فرآیند سرمایه گذاری را آغاز کند.

ترید و سرمایه گذاری بدون داشتن استراتژی مانند قمار است. در این حالت، شما مشغول قمار هستید و درک صحیحی از ارزش مورد انتظار، احتمالات و امکانات ندارید و مانند فردی هستید که در یک مسابقه املا شرکت می‌کند، در حالی که سواد او در حد یک کلاس اولی است.

شناسایی ویژگی‌های یک سرمایه گذاری موفقیت آمیز

سرمایه گذاری ترید سرمایه گذار میانگین متحرک تحلیل تکنیکال

استراتژی‌های سرمایه گذاری موفق دارای ویژگی‌های خاصی هستند و ساده‌ترین روش برای شناسایی این ویژگی‌ها، مقایسه موفقیت‌ها و شکست‌هایتان در طول زمان است.

من خودم بعد از سال‌ها آزمون و خطا بالاخره توانستم یک استراتژی رضایت‌بخش ایجاد کنم. من ابتدا با تحلیل اقتصاد سطح کلان شروع می‌کنم. این مهم‌ترین بخش از استراتژی سرمایه گذاری و ترید من است؛ زیرا همه ایده‌های من بر اساس جهان‌بینی من شکل می‌گیرند.

سپس بر اساس تحقیقاتم تصمیم‌گیری می‌کنم و انتخاب می‌کنم که در کدام دارایی‌ها باید سرمایه گذاری کنم. من تنها سهام را برای ترید و سرمایه گذاری انتخاب نمی‌کنم و به سراغ دارایی‌های دیگری مانند ارز، اوراق قرضه و غیره نیز می‌روم. من به مطالعه و بررسی در مورد هر یک از این دارایی‌ها می‌پردازم و تا آنجا که امکان دارد، دانش خود را در مورد آنها افزایش می‌دهم. در نتیجه این کار‌ها، همواره به ۴۰ تا ۵۰ ایده جدید در ماه می‌رسم.

سپس نوبت به سخت‌ترین بخش کار می‌رسد که زمان‌سنجی است. صنعت امور مالی در نیم قرن گذشته همواره به دنبال فرمولی برای تعیین زمان درست ورود و خروج بوده است و متاسفانه موفق به کشف چنین فرمولی نشده است. اما متخصصان به مرور زمان متوجه شده‌اند که روش‌های کمی می‌توانند رویکردی بهینه باشند و نتیجه مناسبی فراهم کنند.

من باور دارم که تریدر و سرمایه گذار باید بر خلاف دیگران رفتار کند. من خودم از شاخص میانگین متحرک استفاده نمی‌کنم. همگان از این شاخص استفاده می‌کنند و من آن را مانند طاعون می‌بینم و از آن اجتناب می‌کنم. در عوض، من از روش‌های محاسباتی دیگر و یادگیری ماشینی برای سرمایه گذاری خودم استفاده می‌کنم و از این طریق، شاخص‌های پیش‌بینی کننده‌ای مانند نوسانات را مورد تحلیل قرار می‌دهم.

کار اصلی برای سرمایه گذاری موفق چیست؟

کار اصلی بعد از ایجاد سبد سهام شروع می‌شود. در این زمان باید هر یک از پوزیشن‌های خود را مدیریت کنیم و به نحوه ارتباط آنها توجه داشته باشیم. هر صبح که از خواب برمی‌خیزیم، باید از خود بپرسیم که امروز ممکن است چه اتفاقی بیافتد و برای بد‌ترین اتفاق‌ها آمادگی داشته باشیم. هر روز باید به سوالات خاصی جواب داد و هر روز باید خود را در موقعیت مدیریت ریسک خاصی برای ترید و سرمایه گذاری خود قرار داد. توجه به این امور است که شما را به یک سرمایه گذار موفق تبدیل خواهد کرد.

من هر روز فرآیند سرمایه گذاری خود را از شروع تا پایان مرور می‌کنم و هرگز از این فرآیند تخلف نمی‌کنم و همواره به آن پایبند هستم. من در این سال‌ها به این نتیجه رسیده‌ام که تکرار کلید موفقیت است. مسیر رسیدن به موفقیت و سودآوری مسیری دراز است که سرمایه گذار باید به آن توجه داشته و شکیبایی پیشه کند.

اگر به مطالعه افرادی بپردازید که در خلال یک دهه سود زیادی کسب کرده‌اند، متوجه می‌شوید که این افراد در سرمایه گذاری خود یک استراتژی داشته‌اند و مهم‌تر این که همواره به این استراتژی پایبند بوده‌اند. این استراتژی تبدیل به واقعیت و مسیر آنها شده است و به همین دلیل از آن نتیجه گرفته‌اند.

به مرور زمان که استراتژی سرمایه گذاری خود را کامل می‌کنید و آن را تبدیل به یک استراتژی قابل اعتماد، تکرارپذیر و سودآور می‌کنید، متوجه می‌شوید که آن نقل قول‌هایی که در ابتدا شنیده‌اید چرت و پرتی بیش نبوده است و اینک با استفاده از استراتژی خود است که به مقصود و معنی رسیده‌اید. نظر شما چیست؟ شما به عنوان یک سرمایه گذار چه استراتژی‌هایی برای ترید دارید؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.


54321
امتیاز 4 از 4 رای

منبع medium wikipedia
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر