ایردراپ

شبکه اصلی Taiko راه‌اندازی شد؛ واجدین شرایط ایردراپ تایکو اقدام کنند

تایکو (Taiko)، رول‌آپ (Rollup) مبتنی بر اتریوم پس از توسعه از سال ۲۰۲۲ و اجرای هفت شبکه آزمایشی (Testnet) روی شبکه اصلی راه‌اندازی شد.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به گزارش میهن بلاکچین، ویتالیک بوترین، یکی از بنیان‌گذاران اتریوم، پیشنهاد بلاک جنسیس را در شبکه اصلی تایکو با متادیتایی حاوی نام همه مشارکت‌کنندگان اصلی تایکو ارسال کرد.

نحوه کار تایکو

تایکو یک رول‌آپ مبتنی بر اتریوم برای توالی تراکنش‌ها به اعتبارسنجی (Validation) بلاک اتریوم متکی است و از امنیت ارائه شده توسط زیرساخت شبکه اصلی اتریوم بهره می‌برد.

تایکو خود را به عنوان یک راه حل غیرمتمرکز و مقیاس‌پذیر لایه ۲ برای اتریوم معرفی کرده که از ZK-Rollup برای مقیاس‌پذیری به روشی بسیار کارآمد استفاده می‌کند. این پروژه مجموعه بزرگی از کدهای عملیاتی ZK-EVM را در چارچوبی غیرمتمرکز، بدون نیاز به مجوز و کاملا ایمن پشتیبانی می‌کند.

در مرحله اولیه، قراردادهای پروتکل رول‌آپ تایکو در اتریوم توسط یک آدرس چند امضایی (Multisig) کنترل می‌شوند. این پروتکل در ابتدا به اثبات SGX نیاز دارد، اما برنامه‌ای برای انتقال به ۵۰٪ از بلاک‌ها برای استفاده از اثبات‌های دانش صفر (Zero Knowledge) به عنوان بخشی از استراتژی مقیاس‌پذیری و امنیت بلندمدت نیز دارد.

دنیل وانگ (Daniel Wang)، یکی از بنیان‌گذاران و مدیرعامل تایکو گفت:

ما برای راه‌اندازی تایکو در شبکه اصلی اتریوم بسیار هیجان‌زده هستیم.

زمان زیادی صرف خلق آن شده است و ما از ارائه آنچه که معتقدیم امن‌ترین فناوری برای راه حل مقیاس‌پذیری اتریوم است، بسیار هیجان‌زده‌ایم.

علاوه بر این، تایکو دارای یک ماشین مجازی دانش صفر نوع ۱ (Type-1 ZK) است که برای کلون معماری اتریوم طراحی شده و شامل یک مکانیسم اثبات چندگانه است. این سیستم با ارائه چندین نوع اثبات، امنیت را افزایش می‌دهد.

ایردراپ تایکو

این پلتفرم اعلام کرده است که در مجموع ۵٪ از کل عرضه توکن تایکو (TKO) برای ایردراپ فصل افتتاحیه استفاده خواهد شد. گروه‌هایی شامل Taiko Proposer ،Prover و Bridger و کاربران عمومی که از طریق Galxe، برنامه‌نویسان، مشارکت‌کنندگان گیت‌هاب و انجمن لوپرینگ (Loopring) امتیاز جمع‌آوری کرده‌اند واجد شرایط ایردراپ خواهند بود. کاربران می‌توانند واجد شرایط بودن خود را از طریق این لینک بررسی کنند. تا فردا (از ۲۲ می تا ۲۹ می، ۲ تا ۹ خرداد) برای بررسی واجد شرایط بودن و پس از آن یک بازه یک ماهه برای مطالبه (Claim) توکن‌ها مهلت وجود خواهد داشت.

علاوه بر ایردراپ، تایکو به تازگی برنامه Trailblazers را راه‌اندازی کرده است. این کمپین کاربران را دعوت می‌کند تا مامویت‌هایی را برای کسب امتیاز هفتگی، قبل و بعد از راه‌اندازی شبکه اصلی انجام دهند.

تایکو قصد دارد در اواخر سال یک DAO راه‌اندازی کند تا به تدریج حاکمیت پروتکل را به جامعه خود منتقل کند. این انتقال از طریق یک رویکرد مرحله‌ای اتفاق می‌افتد.

پایداری شبکه

در ابتدا، تایکو برای اطمینان از پایداری شبکه، پیشنهاد و اثبات بلاک را برای دو هفته اول پس از راه‌اندازی کنترل خواهد کرد. در نهایت، این فرآیندها غیرمتمرکز و بدون نیاز به مجوز خواهند بود.

پس از متعادل شدن شبکه، هر دو بلاک پیشنهادی و اثباتی برای همه بدون نیاز به مجوز خواهند بود. به گفته این تیم، اجرای نود (Node)، فعالیتی که برای تایکو به اندازه پیشنهاد و اثبات آن مهم است، در حال حاضر برای عموم قابل دسترسی است.

وانگ گفت:

امنیت همیشه اولویت تایکو بوده است. مانند هر دیپلوی نرم افزار جدید، به ویژه بلاکچین، آشفتگی وجود خواهد داشت. به همین دلیل است که می‌خواهیم ابتدا شبکه را پایدار کنیم و سپس دروازه‌ها را به روی همه باز کنیم. این به نفع همه است.

تایکو از زمان آغاز به کار خود در سال ۲۰۲۲ تاکنون ۳۷ میلیون دلار در دو مرحله تامین مالی شده است.

منبع
دبلاک

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا