اخبار خارجی

آخرین وضعیت در مورد نحوه فعالسازی تپ‌روت بیت کوین

بسیاری از فعالان ذینفع در انتظار فعالسازی تپ‌روت (Taproot)، بزرگترین به‌روزرسانی نرم‌افزار بیت کوین طی سالیان اخیر هستند.

در نشست عمومی Internet Relay Chat (IRC) در روز سه‌شنبه، توسعه‌دهندگان، ماینرها، متخصصان حوزه تجارت و مشتاقان بیت کوین در خصوص نحوه عملکرد به‌روزرسانی تپ‌روت و نحوه فعالسازی آن به صحبت پرداختند.

تقریبا ۲۰۰ شرکت‌کننده فعال در این گفتگو که اکثر آنها را توسعه‌دهندگان تشکیل می‌دادند، با BIP که برای فعالسازی تپ‌روت مورد استفاده قرار خواهد گرفت موافق بودند. برای آماده‌سازی و عرضه این BIP، شرکت‌کنندگان به ترکیب دو PR (درخواست به‌روزرسانی) در گیت‌هاب رای مثبت دادند. این دو PR شامل قوانین ‌فعالسازی تپ‌روت در کد منبع بیت کوین هستند. یکی از این دو PR یعنی PR شماره ۱۰۲۱ شامل اقدامی در جهت این موضوع است تا به کاربران امکان دهد که ماینرها را مجبور به به‌روزرسانی کند، در حالی که PR دیگر به شماره ۱۰۲۰ فقط موضوع اجبار در به‌روزرسانی را معرفی می‌کند و به طور پیش‌فرض آن را فعال نمی‌کند. از آنجایی که تمام شرکت‌کنندگان از BIP 8 بدون اجبار برای به‌روزرسانی پشتیبانی می‌کنند، مایکل فولکسان (Michael Folkson) خاطرنشان کرد که ادامه گفتگو به تاریخ شروع فعالسازی پرداخته شود و در ادامه بر ضرورت تعیین روز برای فعالسازی تاکید شد.

چرا روز دقیق برای عرضه تپ‌روت ضروری نیست

فعالسازی تپ‌روت

ماینرهایی به‌روزرسانی را انجام نمی‌دهند برای تپ‌روت مشکلی ایجاد نمی‌کند زیرا طبق نظرسنجی انجام شده توسط آلخاندرو دلاتوره (Alejandro De La Torre) نایب رییس F2Pool، تقریبا ۹۱ درصد ماینرها از آن پشتیبانی می‌کنند.

این نظرسنجی بازخورد مهمی از جانب ماینرها ساختار غیرمتمرکز بیت کوین ارائه می‌دهد. به‌روزرسانی‌هایی نظیر تپ‌روت به همکاری و هماهنگی دقیقی بیت ماینرها، نودهای کامل و سایر ذینفعان نیاز دارد تا اطمینان حاصل شود که هیچگونه مشکلی به وجود نمی‌آید.

بازنگری در BIP 8 به ماینرها و نودهای کامل بیت کوین یک سال زمان می‌دهد تا با این به‌روزرسانی هماهنگ شوند. در یکی از نسخه‌های BIP 8، بدون حمایت کافی، به‌روزرسانی انجام نمی‌شود. اما در نسخه اصلی BIP 8 در روز تعیین شده، ماینرها مجبور به به‌روزرسانی هستند و اگر تا روز مورد نظر به‌روزرسانی را انجام ندهند، فعالسازی آن منقضی خواهد شد.

چه عاملی از فعالسازی به‌روزرسانی جلوگیری می‌کند؟

هم‌چنین سایر افراد نظیر لوک داشیر (Luke Dashjr) توسعه‌دهنده برجسته بیت کوین کور با تعیین روز برای به‌روزرسانی اجباری موافق نیست. در واقع، از نظر وی اپراتور نودها باید تصمیم بگیرند، نه ماینرها.

وی در خصوص پشتیبانی ماینرها گفته است:

این موضوع مهم نیست. ماینرها در خصوص تغییر پروتکل تصمیم نمی‌گیرند. وی گفته است که اپراتور نودها تصمیم می‌گیرند چه نرم‌افزاری اجرا شود.

با این حال، اجبار کردن برای به‌روزرسانی می‌تواند منجر به ریسک غیرضروری شود و مشکلاتی برای به‌روزرسانی‌های آتی به وجود آورد.

کریس بلچر (Chris Belcher) توسعه‌دهنده بیت کوین کور و CoinSwap گفته است:

نسخه جعلی BIP 8 امن‌تر از نسخه واقعی است. بنابراین توان هش قبل از فعالسازی تپ‌روت تقریبا ۹۰ درصد است.

سایر افراد نظیر بن کارمن (Ben Carman) توسعه‌دهنده بیت کوین کور و Suredbits خاطرنشان کرده است که می‌توان بعدا روز تعیین‌شده برای فعالسازی را تنظیم کرد و آن را برای کاربران ایمن‌تر کرد.

در پایان نشست، شرکت‌کنندگان در خصوص ترکیب دو PR موافقت کردند. با توجه به حضور این قوانین در گیت هاب بیت کوین کور، در صورت لزوم می‌توان از قوانین به‌روزرسانی اجباری استفاده کرد.

سخنان بیشتر

تفکیک زنجیره که willcl_ark بیان کرده است اساسا شرایط ناگواری است که همگی در صدد اجتناب از آن هستند. این ترس وجود دارد که نسخه واقعی BIP 8 به ۱۰۰ درصد توان هش نیاز دارد. بنابراین اگر تعداد کاربران کافی در مسیر فعالسازی غیر اجباری پیش بروند، ممکن است دو نسخه کد متفاوت ایجاد شوند که دو سابقه ناهماهنگ از دفترکل تراکنش‌های بیت کوین به همراه داشته باشند.

در پایان خاطرنشان می‌سازد که سایر مسائل در نشست چهارشنبه هفته بعد در میان گذاشته خواهد شد.

منبع
coindesk

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا