اخبار خارجی

به‌روز رسانی تپ‌روت (Taproot) بیت کوین یک قدم به عرضه خود نزدیکتر شد

به‌روزرسانی مورد انتظار تپ‌روت (Taproot) یک گام دیگر به عرضه خود نزدیکتر شد.

کدبیس به‌روزرسانی قرارداد هوشمند برای بلاک چین بیت کوین به کتابخانه بیت کوین کور افزوده شد. این خبر تقریبا یک هفته پس از آن اعلام شد که پیتر وویل (Pieter Wuille) درخواستی برای استفاده از این ویژگی ارائه داد.

اکنون که کد تپ‌روت وارد کتابخانه کدنویسی بیت کوین کور شده است، فقط انتظار برای پیاده‌سازی و اجرای این به‌روزرسانی باقی مانده است. برای فعالسازی این به‌روزرسانی جدید شبکه، اپراتورهای نودها باید مجموعه قوانین جدید تپ‌روت را با قوانین اجماع کد قدیمی جایگزین کنند.

این موضوع ممکن است هفته‌ها یا حتی ماه‌ها طول بکشد و به نحوه پیشرفت فرآیند بررسی دو پروپوزال بهبود آتی بستگی دارد.

یکی از این پروپوزال‌ها به اسم BIP 8، یک دوره سیگنال‌دهی ایجاد خواهد کرد تا به‌روزرسانی نودهای کامل و ماینینگ را امکان‌پذیر سازد. پس از پایان این دوره، به‌روزرسانی برای کسانی که نودهای خود را به‌روزرسانی نکرده‌اند به طور خودکار فعال خواهد شد.

تپ‌روت (Taproot) - بیت کوین کور

روش دیگر که فعالسازی سافت فورک مدرن مت کورالو (Matt Corallo) است تقریبا مشابه با روش قبلی است و شامل یک دوره سیگنال‌دهی (Signaling) یک ساله است اما پس از فعال‌سازی، فرآیند بررسی ۶ ماهه نیز خواهد داشت.

به روزرسانی تپ‌روت پس از معرفی توسط گرگوری مکسول (Gregory Maxwell) در ماه ژانویه ۲۰۱۸ در حال توسعه است و می‌توان آن را مورد انتظارترین سافت فورک بیت کوین پس از فعالسازی سگویت در سال ۲۰۱۶ قلمداد کرد.

تپ‌روت، امضاهای شنور (Schnorr) را در بیت کوین پیاده‌سازی خواهد کرد. امضاهای شنور یک روش رمزنگاری برای امضای تراکنش‌هایی است که قراردادهای هوشمند انعطاف‌پذیر و خصوصی را برای بیت کوین امکان‌پذیر خواهد ساخت.

بسیاری از توسعه‌دهندگان پیش‌بینی می‌کنند که تپ‌روت نسبت به سگویت بسیار کمتر بحث‌برانگیز باشد و در نتیجه، سریعتر فعال خواهد شد. هرچند زمان دقیق اجرای آن مشخص نیست.

تپ‌روت و فناوری امضاهای شنور، مهم‌ترین به‌روزرسانی بیت کوین طی یک سال گذشته در نظر گرفته می‌شود. تپ‌روت اساسا یک بهبود حریم خصوصی برای شرایط تراکنش‌های پیچیده در بیت کوین نظیر تراکنش‌های چندامضایی، تایم لاک‌ها و سایر شرایط مبتنی بر اسکریپت بیت کوین است.

طبق گزارش کوین تلگراف، تپ‌روت تمام شرایط تراکنشی اضافی فراتر از شرایط فعال‌شده را پنهان می‌کند. برای مثال، ممکن است در صورتی که هر ۴ امضاکننده، تراکنش چندامضایی را تایید کنند تراکنش مورد نظر بلافاصله اجرا شود. هم‌چنین ممکن است در صورتی که ۳ امضاکننده از ۴ امضاکننده حاضر باشند، مدت زمان مشخصی باید طی شود تا سرمایه‌ها آزاد شوند و امکان انتقال آنها فراهم شود. معمولا یک شخص خارجی می‌تواند تمام شرایط محتمل را شناسایی کند، اما با وجود تپ‌روت فقط شرایطی را مشاهده خواهد کرد که فعال شده باشد.

به علاوه، به لطف امضاهای شنور، یک تراکنش چندامضایی می‌تواند غیرقابل تفکیک از انتقال‌های معمولی باشد. این نکته نیز قابل ذکر است که تپ‌روت هیچگونه تغییری در پروتکل‌های ترکیب کوین (mixing) نظیر کوین‌جوین (CoinJoin) ایجاد نخواهد کرد.

جوناس نیک (Jonas Nick) محقق بلاک استریم و یکی از توسعه‌دهندگان بیت کوین کور گفته است که تپ‌روت هنوز آماده فعالسازی نیست.

وی توضیح داد که منطق فعالسازی معمولا در نسخه‌های مهم و بزرگ نظیر نسخه آتی ۰.۲۱ وجود ندارد. منطق فعالسازی تپ‌روت در شبکه اصلی احتمالا در نسخه کوچک آتی پیاده‌سازی خواهد شد. اما جوناس نیک گفته است در صورتی که فردی بتواند کد مورد نیاز را تولید کند، تپ‌روت می‌تواند در شبکه آزمایشی فعال شود زیرا نسخه خام آن آماده است.

منبع
coindesk

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا