اخبار آلتکوین

تحلیل تکنیکال قیمت ۴ آلت کوین مطرح؛ اتم، ایپ کوین، چیلیز و کوانت

رمزارزهای بیت کوین، اتم (ATOM)، ایپ کوین (APE)، چیلیز (CHZ) و کوانت (QNT) در سطوح بالاتر با مقاومت‌های شدیدی روبه‌رو هستند. اما تحلیل‌ تکنیکال این رمزارزها نشان می‌دهد روند بازیابی فعلی قبل از رسیدن به این سطوح مقاومت (و احتمالا پس زده شدن از آن‌ها)، می‌تواند چند روزی ادامه داشته باشد.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین‌ تلگراف، بازارهای سهام ایالات متحده طی هفته گذشته، پس از سه هفته روند نزولی، با افزایش همراه بودند و دوباره روندی صعودی را تجربه‌ کردند. شاخص‌ S&P 500 و شاخص ترکیبی نزدک (Nasdaq Composite) به ترتیب ۳.۶۵٪ و ۴.۱۴٪ افزایش را تجربه کردند. بیت کوین (BTC) نیز با ادامه همبستگی با بازارهای سهام آمریکا، بازگشتی قوی داشت و در تلاش است این هفته را با بیش از ۷٪ افزایش به پایان برساند.

این رالی صعودی شدید در بازار سهام و رمزارز نشانه‌هایی از شکل‌گیری نوعی کف در بازار را بروز داده است اما برای اینکه بخواهیم این تحولات را آغاز یک روند صعودی تمام‌عیار در نظر بگیریم کمی زود به نظر می‌رسد. فعالان بازارهای سهام قبل از انتشار داده‌های تورم ایالات متحده در ۱۳ سپتامبر (۲۲ شهریور) و نشست فدرال رزرو در ۲۰ تا ۲۱ سپتامبر (۲۹ تا ۳۰ شهریور) با خطر مواجه هستند.

بازار رمزارزها، همزمان با تاثیرپذیری از اتفاقات بازار سهام، برای رویدادهای مهم خاص خود مانند مرج اتریوم و هارد فورک واسیل کاردانو نیز انتظار می‌کشد. این رویدادها می‌توانند برای بعضی رمزارزها با افزایش نوسانات قیمت همراه باشد. اگرچه بازارهای نوسانی ریسک را افزایش می‌دهند، اما می‌توانند فرصت‌های معاملاتی کوتاه‌مدتی را برای معامله‌گران فراهم کنند.

در ادامه به تحلیل تکنیکال چهار آلت کوین مطرح می‌پردازیم که امکان دارد در کوتاه‌مدت وضعیت جالب توجهی داشته باشد.

تحلیل تکنیکال قیمت اتم

قیمت اتم (ATOM) در ۸ سپتامبر (۱۷ شهریور) سطح مقاومت ۱۳.۴۵ دلاری را شکست که نشان‌دهنده تقاضا در سطوح بالاتر است. مقاومت سرسخت بعدی در سطح ۲۰.۳۰ دلار است که نشان می‌دهد فضا برای افزایش قیمت مهیا است.

نمودار روزانه روند قیمت اتم
نمودار روزانه قیمت اتم (ATOM/USDT). منبع: TradingView

قبل از آغاز شدن روند افزایشی، خرس‌ها تلاش خواهند کرد قیمت را به زیر سطح ۱۳.۴۵ دلار برسانند. این سطح قیمت سطح مهمی است و باید آن را رصد کرد؛ چرا که شکست و بسته شدن قیمت در زیر آن، نشان‌ می‌دهد افزایش قیمت اخیر احتمالا تله گاوی بوده است.

از طرف دیگر، اگر قیمت از سطح فعلی بالاتر برود یا پس از برگشت به سطح ۱۳.۴۵ مجددا افزایش پیدا کند به این معناست که گاوها کنترل را در دست دارند و هر زمان که قیمت کاهش یابد، خرید می‌کنند. اگر گاوها قیمت را به بالای ۱۷.۲۰ دلار برسانند، حرکت صعودی ممکن است شتاب بیشتری بگیرد و به ۲۰.۳۰ دلار برسد.

نمودار ۴ ساعته قیمت اتم
نمودار چهار ساعته قیمت اتم (ATOM/USDT). منبع: TradingView

نمودار بالا نشان می‌دهد که جفت ارز ATOM/USDT پس از شکستن مقاومت ۱۳.۴۵ دلاری، روند افزایشی به خود گرفته است. این روند، شاخص قدرت نسبی (RSI) را به عمق منطقه «بیش خرید» سوق داد و باعث آغاز یک روند اصلاحی شد اما گاوها هنوز تسلیم نشده‌اند.

در صورتی که قیمت از سطح فعلی بازگردد، احتمال رسیدن به سطح ۱۷.۲۰ دلار افزایش می‌یابد. اگر این اتفاق بیفتد، احتمال دارد حرکت صعودی ادامه پیدا کند و این جفت ارز به سطح ۲۰.۳۰ دلار برسد.

همچنین، اگر قیمت کاهش یابد و به کمتر از میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه خود برسد، این پیش‌بینی‌ها از بین می‌رود. بنابراین، جفت ارز مذکور می‌تواند تا سطح فیبوناچی اصلاحی ۵۰٪ کاهش یابد و به ۱۴.۳۶ دلار برسد.

تحلیل تکنیکال ایپ کوین

قیمت ایپ کوین از سطح حمایت ۴.۱۷ دلاری برگشت خورده است که نشان‌دهنده خرید تهاجی در سطوح پایین‌تر است.

نمودار قیمت روزانه ایپ کوین
نمودار قیمت روزانه ایپ کوین (APE/USDT). منبع: TradingView

خریداران قیمت ایپ کوین را به بالای میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه بر روی قیمت ۵ دلار در ۹ سپتامبر (۱۸ شهریور) رساندند و جفت ارز APE/USDT در ۱۰ سپتامبر (۱۹ شهریور) الگوی کندل استیک دوجی (Doji) را تشکیل داد. این عدم قطعیت در ۱۱ سپتامبر (۲۰ شهریور) با رالی شدید تا میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (برابر با ۵.۸۵ دلار) به پایان رسید. خرس‌ها ممکن است برای متوقف کردن این روند اصلاحی وارد عمل شوند.

اگر قیمت کاهش یابد و به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه برسد، این دیدگاه مثبت می‌تواند در کوتاه مدت از بین برود؛ در این صورت، جفت ارز مذکور ممکن است تا ۴.۱۷ دلار کاهش یابد.

نمودار ۴ ساعته قیمت ایپ کوین
نمودار ۴ ساعته قیمت ایپ کوین (APE/USDT). منبع: TradingView

تایم فریم چهار ساعته قمیت ایپ کوین نشان می‌دهد که میانگین متحرک نمایی روند صعودی دارد و شاخص RSI به منطقه خرید بیش از حد رسیده است. با این تفاسیر، به نظر می‌رسد که برتری با گاوهاست اما ممکن است برای مدت کوتاهی عقب‌نشینی کنند.

اگر قیمت ایپ کوین از سطح فعلی (۵.۶۰۲ دلار) پایین‌تر بیاید اما از سطح ۵.۳۰ دلار بازگردد؛ نشان‌دهنده تقاضای قوی در سطوح پایین‌تر است. بنابراین، گاوها سعی می‌کنند قیمت را به بالای سطح ۵.۸۳ دلار برسانند و بازیابی قیمت را تا سطح ۶.۴۴ دلار ادامه دهند. همچنین، ممکن است روند نزولی شود و به پایین‌تر از میانگین متحرک نمایی ۲۰ روز برسد و خرس‌ها کنترل قیمت را به دست آورند.

تحلیل تکنیکال چیلیز

قیمت چیلیز (CHZ) در ۹ سپتامبر (۱۸ شهریور) از میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه بر روی قیمت ۰.۲۰ دلار عبور کرد که اولین نشانه پایان یافتن فاز اصلاحی بود.

نمودار روزانه قیمت چیلیز
نمودار روزانه قیمت چیلیز (CHZ/USDT). منبع: TradingView

نمودار بالا نشان می‌دهد که خرس‌ها سعی کردند قیمت CHZ را به پایین‌تر از میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه در ۱۰ سپتامبر (۱۹ شهریور) برسانند، اما گاوها همچنان موضع خود را حفظ کردند. خریداران در تلاش هستند تا قیمت را به سمت مقاومت ۰.۲۶ دلار سوق دهند، اما این حرکت صعودی ممکن است در نزدیک سطح ۰.۲۳ دلاری با چالش‌هایی روبه‌رو شود.

اگر قیمت کاهش یابد اما بالای میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه باقی بماند، احتمال دارد که قیمت تا ۰.۲۶ دلار افزایش یابد. از سوی دیگر، در صورتی که قیمت کاهش یابد و به زیر ۰.۲۰ دلار برسد، نشان می‌دهد که خرس‌ها در سطوح بالاتر فعال هستند. این روند می‌تواند قیمت این توکن را به میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه برابر با ۰.۱۸ دلار برساند.

نمودار  ۴ ساعته قیمت چیلیز
نمودار ۴ ساعته قیمت چیلیز (CHZ/USDT). منبع: TradingView

نمودار چهار ساعته قیمت چیلیز نشان می‌دهد که خرس‌ها از خط روند نزولی دفاع می‌کنند. اگر قیمت از سطح فعلی پایین‌تر برود اما از میانگین‌های متحرک بازگردد، نشانه تلاش گاوها برای بازگشت خواهد بود.

در این صورت خریداران مجددا تلاش می‌کنند تا قیمت را به بالای خط روند نزولی برسانند و اگر موفق شوند، CHZ/USDT می‌تواند حرکت خود را به سمت سطح ۰.۲۳ دلار آغاز کند و سپس به سطح ۰.۲۶ دلار برسد.

از طرف دیگر، اگر قیمت به زیر ۰.۲۰ دلار سقوط کند، جفت ارز مذکور در الگوی کنج نزولی (Falling Wedge) باقی می‌ماند که این موضوع می‌تواند قیمت را به سمت ۰.۱۸ دلار سوق دهد.

تحلیل تکنیکال کوانت

قیمت کوانت بالای سطح حمایت قوی ۸۷.۶۰ دلار باقی ماند که نشان از احساسات مثبت در بازار و خرید از سوی گاوها دارد.

نمودار روزانه قیمت کوانت
نمودار روزانه قیمت کوانت (QNT/USDT). منبع: TradingView

قیمت کوانت در ۸ سپتامبر (۱۷ شهریور) با بازگشت شدید از سطح ۸۷.۶۰ دلار همراه بود و به بالای میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه بر روی قیمت ۱۰۰ دلار رسید. این حرکت اولین نشانه پایان روند اصلاحی بود. خرس‌ها در نزدیکی میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه بر روی قیمت ۱۰۵ دلار (منحنی قرمز در چارت بالا) چالشی قوی ایجاد کردند اما نتوانستند قیمت را به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (منحنی آبی) برگردانند.

این روند نشان می‌دهد که احساسات مثبت شده است و گاوها به دنبال خرید این رمزارز در زمان کاهش قیمت هستند. خریداران، قیمت QNT/USDT را در ۱۱ سپتامبر (۲۰ شهریور) به بالای میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه رساندند. اگر گاوها سطوح بالاتر را حفظ کنند، این جفت ارز می‌تواند تا ۱۱۷ دلار افزایش یابد و سپس به سطح ۱۲۴ دلاری برسد. همچنین، شکستن این سطح می‌تواند قیمت‌ QNT را تا ۱۳۰ دلار افزایش دهد.

این احتمال هم وجود دارد که اگر قیمت‌ها کاهش یابد و به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه برسد، این نظریه دیگر قابل استناد نباشد. اگر این سناریو رخ دهد احتمال دارد که قیمت تا سطح حمایت قوی ۸۷.۶۰ دلاری سقوط کند.

نمودار ۴ ساعته قیمت کوانت
نمودار ۴ ساعته قیمت کوانت (QNT/USDT). منبع: TradingView

نمودار چهار ساعته نشان می‌دهد که QNT/USDT از سطح حمایت ۸۷.۶۰ دلاری برگشته است. خرس‌ها چالش بزرگی را نزدیک به سطح ۱۰۸ دلار به وجود آوردند. اما یک علامت مثبت این است که گاوها در سطح میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه اقدام به خرید کردند. این روند حاکی از آن است که معامله‌گران به کاهش قیمت‌ها به عنوان یک فرصت خرید نگاه می‌کنند.

روند اصلاحی با رسیدن قیمت به سطح بالای مقامت ۱۰۸ دلاری از سر گرفته شد. کوانت می‌تواند تا سطح ۱۱۳ دلار و سپس تا سطح ۱۱۷ دلار افزایش یابد. اما اگر قیمت‌ کاهش یافته و به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه برسد، احتمال سقوط QNT/USDT تا میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه وجود دارد.

منبع
Cointelegraph

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا