تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال قیمت اتریوم، BNB، سولانا، ریپل، کاردانو، دوج کوین و آوالانچ؛ ۱۵ اسفند ۱۴۰۲

بیت کوین عزم خود را برای رسیدن به بالاترین سقف تاریخی جزم کرده و با ثبت قیمت ۶۸٬۶۸۶ دلار در صرافی بایننس، فاصله آن با ATH به یک تار مو رسیده است. اما معامله‌گران باید به خاطر داشته باشند که افزایش عمودی قیمت به ندرت پایدار است.

به گزارش میهن بلاکچین، شاخص S&P 500 و نزدک کامپوزیت در هفته گذشته به بالاترین سطح خود رسیدند که نشان‌دهنده تمایل سرمایه‌گذاران به ریسک است. قیمت بیت‌کوین نیز نمی‌خواهد از این قافله عقب بماند و در حال حاضر کمتر از ۲.۵٪ از بالاترین قیمت ۶۹٬۰۰۰ دلاری فاصله دارد.

احساسات صعودی به خریداران کمک می‌کند تا قیمت بیت کوین را طی چند روز آینده به بالاترین سقف تاریخی خود برسانند. اما سوال اصلی این است که آیا صعود به ۶۹٬۰۰۰ دلار مرحله بعدی روند صعودی را آغاز می‌کند یا قیمت به شدت کاهش یافته و فاز اصلاحی را آغاز می‌کند و گاوها را به دام می‌اندازد؟

زمانی که اکثر افراد دچار فومو (FOMO) هستند، سودهای بالایی در یک بازه زمانی کوتاه حاصل می‌شود. حتی اگر میزان ریسک بالا باشد، معامله‌گرانی که می‌توانند از این مرحله استفاده کنند، در این دوره به سود خوبی می‌رسند. با این حال، معامله‌گران باید مراقب باشند، زیرا رالی‌های به شدت صعودی، کاهش شدیدی به دنبال دارند. بنابراین، معامله‌گران با قراردادن حد ضرر (Stop Loss) و مدیریت ریسک مراقبت کنند تا مبادا سود معاملاتشان را از دست بدهند.

در این مطلب، به تحلیل تکنیکال چند آلت کوین برتر بازار خواهیم پرداخت و سطح حمایت و مقاومت کلیدی آن‌ها را بررسی خواهیم کرد.

تحلیل تکنیکال قیمت اتریوم (ETH)

قیمت اتر (ETH) صبح امروز از ۳٬۷۰۰ دلار گذشت و گاوها همچنان قیمت را بالای این سطح نگه داشته‌اند.

نمودار قیمت اتریوم در تایم فریم روزانه
نمودار قیمت اتریوم در تایم فریم روزانه؛ منبع: تریدینگ ویو

در حال حاضر، تلاش گاوها برای غلبه بر سد محکم ۳٬۶۰۰ دلار ثمربخش بوده است. به این ترتیب، قیمت اتریوم می‌تواند مرحله بعدی روند صعودی را آغاز کند و به سمت ۴٬۰۰۰ دلار و سپس به ۴٬۱۵۰ دلار افزایش یابد.

میانگین‌های متحرک صعودی نیز نشان می‌دهند که گاوها کنترل را در دست دارند، اما RSI چند روزی است که در منطقه اشباع خرید بوده است و احتمال یک پولبک کوتاه‌مدت را افزایش می‌دهد.در صورت اصلاح قیمت، منطقه حمایت ۳٬۳۰۰ دلار و سپس میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی در نمودار بالا، ۳٬۱۲۹ دلار) است.

تحلیل تکنیکال قیمت (BNB)

قیمت BNB چند روزی است که در یک روند صعودی قرار داشته است. خرس‌ها سعی کردند رالی صعودی آن را با قیمت ۴۲۷ دلار متوقف کنند، اما گاوها در ۲۹ فوریه (۱۰ اسفند) با کاهش قیمت خرید کردند که نشان‌دهنده وجود احساسات مثبت در میان آنهاست.

نمودار قیمت BNB در تایم فریم روزانه
نمودار قیمت BNB در تایم فریم روزانه؛ منبع: تریدینگ ویو

شیب افزایشی میانگین‌های متحرک و RSI در منطقه اشباع خرید نشان‌دهنده کمترین مقاومت در مسیر صعود است. اگر خریداران قیمت را به بالای ۴۲۷ دلار برسانند، قیمت BNB می‌تواند به ۴۶۰ دلار برسد. ممکن است شکستن این مقاومت برای گاوها کمی چالش‌برانگیز باشد.

در صورت ریزش قیمت، اولین حمایت مهم، میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی در نمودار بالا، ۳۸۳ دلار) است. اگر این حمایت شکسته شود، نشان‌دهنده عجله معامله‌گران کوتاه مدت برای خروج از بازار است. در این صورت، اصلاح قیمت می‌تواند تا میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (موج قرمز در نمودار بالا، ۳۳۸ دلار) ادامه یابد.

تحلیل تکنیکال قیمت ریپل (XRP)

قیمت ریپل (XRP) در ۳ مارس (۱۳ اسفند) ریزشی شد، اما سایه بلند کندل روزانه نشان‌دهنده خرید قوی در سطوح پایین‌تر است.

نمودار قیمت XRP در تایم فریم روزانه
نمودار قیمت XRP در تایم فریم روزانه؛ منبع: تریدینگ ویو

شیب میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی در نمودار بالا، ۰.۵۸ دلار) و RSI در منطقه اشباع خرید نشان می‌دهند گاوها دست بالا را دارند. یک مقاومت جزئی در ۰.۶۷ دلار وجود دارد، اما عبور از آن محتمل است. پس از آن رالی صعودی ریپل می‌تواند به مقاومت قدرتمند ۰.۷۴ دلار برسد.

در مقابل، اگر قیمت از ۰.۶۷ دلار بازگردد، این امر نشان می‌دهد خرس‌ها به شدت از این سطح دفاع می‌کنند. این اتفاق می‌تواند قیمت را تا میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه کاهش دهد و قیمت XRP را برای مدتی در محدوده ۰.۴۶ تا ۰.۶۷ دلار نگه دارد.

تحلیل تکنیکال قیمت سولانا (Sol)

کندل روزانه قیمت سولانا (SOL) در ۱ مارس (۱۱ اسفند) بالاتر از مقاومت ۱۲۶ دلار بسته شد، اما گاوها برای حفظ مومنتوم صعودی با چالش مواجه هستند. این امر نشان‌دهنده کمبود تقاضا در سطوح بالاتر است.

نمودار قیمت سولانا در تایم فریم روزانه
نمودار قیمت سولانا در تایم فریم روزانه؛ منبع: تریدینگ ویو

اگر قیمت بالای ۱۲۶ دلار باقی بماند، احتمال از سرگیری روند صعودی افزایش می‌یابد. همچنین، در صورتی که خریداران از سطح ۱۳۸ دلار عبور کنند، قیمت SOL احتمالا تا ۱۴۳ دلار و سپس به ۱۵۸ دلار افزایش خواهد یافت.

در مقابل این فرضیه، اگر قیمت از سطح ۱۲۶ دلار کاهش یابد، ممکن است تا میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی در نمودار بالا، ۱۱۶ دلار) ریزش کند. خرس‌ها باید قیمت را به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه بکشند تا نشان دهند صعود به بالای ۱۲۶ دلار یک شکست جعلی بوده است. به این ترتیب، ممکن است قیمت تا میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (موج قرمز در نمودار بالا، ۱۰۴ دلار) کاهش یابد.

تحلیل تکنیکال قیمت کاردانو (ADA)

قیمت کاردانو (ADA) در ۱ مارس (۱۱ اسفند) مرحله بعدی روند صعودی خود را پس از غلبه خریداران بر مقاومت ۰.۶۸ دلار آغاز کرد. خرس‌ها در ۳ مارس (۱۳ اسفند) سعی کردند قیمت را به زیر سطح شکست برگردانند، اما گاوها همچنان موضع خود را حفظ کردند. این امر نشان‌دهنده خرید قوی در کاهش قیمت‌هاست.

نمودار قیمت کاردانو در تایم فریم روزانه
نمودار قیمت کاردانو در تایم فریم روزانه؛ منبع: تریدینگ ویو

این حرکت صعودی احتمالا به ۰.۹۰ دلار خواهد رسید؛ جایی که انتظار می‌رود خرس‌ها دفاعی قوی داشته باشند. اگر مومنتوم صعودی، قوی باقی بماند و خریداران از ۰.۹۰ دلار عبور کنند، این رالی می‌تواند تا ۱.۲۵ دلار ادامه داشته باشد. عبور از این سطح احتمالا برای گاوها دشوار خواهد بود.

RSI در تایم فریم روزانه به مرز ۸۰ رسیده است که نشان می‌دهد رالی در خطر توقف است. میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی در نمودار بالا، ۰.۶۴ دلار) به عنوان یک منطقه حمایت باقی مانده که باید در جهت نزول قیمت مراقب آن باشید. شکست قیمت و بسته شدن کندل در زیر این سطح نشان‌دهنده آن است که گاوها کنترل بازار را از دست داده‌اند. در این صورت، قیمت ADA می‌تواند به میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (موج قرمز در نمودار بالا، ۰.۵۶ دلار) برسد.

تحلیل تکنیکال قیمت دوج کوین (Doge)

قیمت دوج کوین (DOGE) در چند روز گذشته در یک روند صعودی قوی قرار داشته است. خرس‌ها سعی کردند قیمت را در ۳ مارس (۱۳ اسفند) پایین بیاورند، اما سایه بلند کندل روزانه نشان از خرید تهاجمی گاوها دارد.

نمودار قیمت دوج کوین در تایم فریم روزانه
نمودار قیمت دوج کوین در تایم فریم روزانه؛ منبع: تریدینگ ویو

گاوها در ۴ مارس (۱۴ اسفند) با سوق دادن قیمت به بالای مقاومت سربار ۰.۱۶ دلار، روند صعودی را از سر گرفتند. به این ترتیب، مسیر برای افزایش تا ۰.۱۸ دلار و پس از آن به ۰.۲۲ دلار باز شده که تا ۰.۲ دلار شاهد افزایش قیمت بوده‌ایم. اما این افزایش شدید، RSI را وارد عمق منطقه اشباع خرید کرده است که نشان می‌دهد احتمال یک تثبیت یا اصلاح قیمت وجود دارد.

اولین حمایت در صورت نزول قیمت، ۰.۱۶ دلار و سپس ۰.۱۲ دلار است که تاکنون قیمت سطح ۰.۱۶ را لمس کرده است. اگر این حمایت‌ها شکسته شوند، نشان می‌دهد احتمالا روند صعودی پایان یافته است.

تحلیل تکنیکال قیمت آوالانچ (AVAX)

قیمت آوالانچ (AVAX) در 1 مارس (۱۱ اسفند) پس از بسته شدن کندل روزانه بالای خط گردن در ۴۲ دلار، یک الگوی سر و شانه معکوس را تکمیل کرده که یک الگوی صعودی محسوب می‌شود.

نمودار قیمت آوالانچ در تایم فریم روزانه
نمودار قیمت آوالانچ در تایم فریم روزانه؛ منبع: تریدینگ ویو

آوالانچ شاهد نبرد سختی بین گاوها و خرس‌ها در نزدیکی سطح ۴۲ دلار است. اگر خریداران این سطح را به حمایت تبدیل کرده و قیمت را به بالای ۴۵ دلار برسانند، AVAX می‌تواند به سمت مقاومت روانی ۵۰ دلار افزایش یابد. در صورت غلبه بر این سطح، احتمال صعود به هدف این الگو یعنی ۵۷ دلار افزایش می‌یابد.

فروشندگان برای تضعیف گاوها باید قیمت را به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی در نمودار بالا، ۴۰ دلار) برسانند. پس از آن، قیمت ممکن است تا میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (موج قرمز در نمودار بالا، ۳۷ دلار) ریزش کند که نشان می‌دهد شکست قیمت در ۱ مارس احتمالا یک تله گاوی بوده است.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا