تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین، اتریوم، ریپل، سولانا و پالیگان؛ ۲۱ مرداد ۱۴۰۲

بیت کوین و بسیاری از آلت کوین‌های دیگر با تثبیت در یک رنج بسیار کوچک، معامله‌گران را که از نوسانات سود می‌برند، مستاصل کرده‌اند و نشانه خاصی هم از تغییر احتمالی این رفتار محدود به رنج دیده نمی‌شود. با این حال معمولا هرچقدر مدت رفتار محدود به رنج طولانی‌تر باشد، خروج از آن قوی‌تر خواهد بود. در نتیجه، معامله‌گران باید مراقب تحرکات قیمتی این رمزارزها باشند تا هنگام تغییر رفتار بتوانند درست تصمیم‌گیری کنند.

به نقل از کوین‌تلگراف، یک نکته مثبت برای خریداران بیت کوین این است که آن‌ها بخش زیادی از سود سال ۲۰۲۳ را هولد کرده‌اند. این نشان‌ می‌دهد که آن‌ها در برداشت سود خود عجله نکرده‌اند؛ چراکه پیش‌بینی می‌کنند روند صعودی BTC ادامه دارد.

عملکرد بیت کوین و بازار کریپتو در ۲۴ ساعت گذشته
عملکرد بازار کریپتو در ۲۴ ساعت گذشته – منبع: Coin360

طبق گفته‌های اریک بالکوناس (Eric Balchunas)، تحلیلگر ارشد ETF در بلومبرگ، ۱۵ ETF برترِ بازار سهام در سال ۲۰۲۳، در بازار کریپتو نیز فعالیت داشتند و روی رمزارزها و صنعت بلاکچین سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

اما آیا بیت کوین و آلت کوین‌ها می‌توانند رنج خود را بشکنند؟ در ادامه قصد داریم قیمت بیت کوین (BTC)، اتریوم (ETH)، ریپل (XRP)، سولانا (SOL) و پالیگان (MATIC) را بررسی کنیم تا به این سوال جواب بدهیم.

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین

خریداران BTC در ۸ و ۹ آگوست (۱۷ و ۱۸ مرداد) قیمت آن را به بالای میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه در محدوده ۲۹,۹۶۰ دلار (منحنی قرمز در تصویر پایین) رساندند؛ اما نتوانستند دستاورد خود را حفظ کنند. این نشان می‌دهد که فروشندگان BTC در روندهای صعودی فعال می‌شوند و موجودی خود را به فروش می‌رسانند.

نمودار روزانه قیمت بیت کوین - منبع: TradingView
نمودار روزانه قیمت بیت کوین – منبع: TradingView

شایان ذکر است که محدوده رنج بیت کوین در حال حاضر کاهش یافته و قیمت آن در محدوده ۲۸,۵۸۵ تا ۳۰,۳۵۰ دلار در نوسان است. همان طور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، هر دو میانگین متحرک BTC صاف شده‌اند و شاخص قدرت نسبی (RSI) آن هم در محدوده میانی خود قرار دارد. در کنار هم قرار دادن این مشاهدات نشان می‌دهند که ممکن است تثبیت قیمت بیت کوین برای مدت بیشتری ادامه داشته باشد.

وقتی قیمت BTC در یک محدوده گیر می‌کند، به سختی می‌توان آینده آن را پیش‌بینی کرد. با این حال، معامله‌گران باید خود را برای آغاز یک روند جدید (در آینده‌ای نه چندان دور) آماده کنند.

به طور کلی، اگر BTC به زیر سطح ۲۸,۵۸۵ دلار سقوط کند، قیمت آن ممکن است تا محدوده ۲۶,۰۰۰ دلار و سپس تا ۲۴,۸۰۰ دلار کاهش یابد. برعکس، اگر BTC محدوده خود را به سمت بالا بشکند و کندل آن در بالای سطح ۳۰,۳۵۰ دلار بسته شود، ممکن است تا ۳۲,۴۰۰ دلار رشد کند. این سطح احتمالا آخرین مانع BTC قبل از رسیدن به قیمت ۴۰,۰۰۰ دلار است.

مطالعه کنید: تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین؛ قیمت BTC تا هاوینگ ۲۰۲۴ چه مسیری را طی می‌کند؟

تحلیل تکنیکال قیمت اتریوم

قیمت اتریوم در چند روز گذشته بین میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه خود (منحنی قرمز در تصویر پایین در سطح ۱,۸۷۹ دلار) و حمایت افقی موجود در قیمت ۱,۸۱۶ دلار قرار داشته است. این نشان می‌دهد که خریداران و فروشندگان ETH نسبت به حرکت بعدی و جهت آن مطمئن نیستند.

نمودار روزانه قیمت اتریوم - منبع: TradingView
نمودار روزانه قیمت اتریوم – منبع: TradingView

میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه ETH در محدوده ۱,۸۵۵ دلار (منحنی آبی در تصویر بالا) و RSI آن در زیر محدوده میانی قرار دارد و هیچ سینگال مشخصی را برای خریداران و فروشندگان اتریوم صادر نمی‌کند. فروشندگان ETH باید قیمت آن را به زیر محدوده ۱,۸۱۶ دلار برسانند تا بتوانند کنترل بازار را در دست بگیرند. در این صورت، ممکن است فشار فروش اتریوم رشد کند و قیمت آن را به ۱,۷۰۰ دلار و سپس به حمایت مهم ۱,۶۲۶ دلار برساند.

در عوض، اگر ETH بتواند رشد کند و از میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه خود عبور نماید، ممکن است در نهایت بتواند مقاومت روانی ۲,۰۰۰ دلار را به سمت بالا بشکند.

تحلیل تکنیکال قیمت ریپل

قیمت ریپل در ۹ آگوست (۱۸ مرداد) به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه خود در محدوه ۰.۶۵ دلار (منحنی آبی در تصویر پایین) رسید و نشان داد که فروشندگان آن قصد دارند این محدوده را به مقاومت تبدیل کنند.

نمودار روزانه قیمت ریپل - منبع: TradingView
نمودار روزانه قیمت ریپل – منبع: TradingView

میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (منحنی قرمز در سطح ۰.۶۱) مهم‌ترین حمایت XRP در صورت کاهش قیمت آن محسوب می‌شود. اگر این سطح شکسته شود، فشار فروش ریپل افزایش می‌یابد و قیمت آن ممکن است به سطح ۰.۵۶ دلار برسد.

از طرف دیگر، ریپل ممکن است بعد از برخورد به میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه خود رشد کند و برای مدت طولانی‌تری بین میانگین‌های متحرک خود در نوسان باشد. شکسته شدن مقاومت ۰.۶۷ دلار و بسته شدن کندل ریپل در بالای این سطح، اولین نشانه افزایش قیمت XRP خواهد بود. در این صورت، قیمت ریپل ممکن است تا ۰.۷۳ دلار افزایش یابد.

تحلیل تکنیکال قیمت سولانا

قیمت سولانا در سه روز گذشته در بالای میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه خود (منحنی آبی در تصویر پایین در سطح ۲۳.۸۷ دلار) قرار داشته است. این مسئله نشان می‌دهد که قیمت SOL در محدوده ۲۲.۳ دلار تا ۲۶ دلار گیر کرده است.

نمودار روزانه قیمت سولانا - منبع: TradingView
نمودار روزانه قیمت سولانا – منبع: TradingView

در صورت افزایش قیمت سولانا، معامله‌گران باید مراقب محدوده ۲۶ دلار باشند. اگر قیمت SOL از این مقاومت عبور نکند، نشان می‌دهد که حرکت آن در محدوده مذکور همچنان ادامه دارد. اگر خریداران SOL بتوانند از مقاومت سربار در سطح ۲۶ دلار عبور کنند، روند صعودی آن ممکن است ادامه داشته باشد. در این صورت، SOL می‌تواند ابتدا تا محدوده ۲۹ دلار رشد کند و سپس اوج محلی ۳۲.۱۳ دلار را آزمایش نماید. گفتنی است که این اوج در ۱۴ جولای (۲۳ تیر) ایجاد شده بود.

در صورت کاهش قیمت SOL، معامله‌گران باید مراقب سطح ۲۲.۳۰ دلار باشند. اگر این محدوده حمایتی به سمت پایین شکسته شود، نشان می‌دهد که خریداران سولانا ممکن است در حال خروج باشند. در این صورت ممکن است قیمت SOL تا محدوده ۱۸ دلار سقوط کند.

تحلیل تکنیکال قیمت متیک

خریداران پالیگان در دو روز گذشته نتوانستند قیمت آن را به بالای میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (منحنی قرمز در سطح ۰.۷۰ دلار) برسانند. با این وجود، آن‌ها از MATIC دست نکشیدند و سیگنال مثبت ایجاد کردند.

نمودار روزانه قیمت پالیگان - منبع: TradingView
نمودار روزانه قیمت پالیگان – منبع: TradingView

این موضوع نشان می‌دهد خریداران کوتاه‌مدت پالیگان انتظار دارند روند صعودی قیمت ادامه داشته باشد و به همین خاطر پوزیشن‌های خود را حفظ کرده‌اند. اگر MATIC بتواند از میانگین متحرک ۵۰ روزه خود عبور کند، ممکن است روند صعودی جدیدی را ابتدا به سمت ۰.۸۰ دلار و سپس تا ۰.۹۰ دلار ادامه دهد.

در عوض، اگر قیمت MATIC با سرعت زیادی از قیمت فعلی خود سقوط کند، ممکن است تا محدوده حمایتی مهم ۰.۶۴ دلار کاهش یابد و دوباره آن را آزمایش کند. در صورت تداوم روند نزولی ممکن است قیمت متیک تا حمایت بعدی خود در محدوده ۰.۶۰ دلار کاهش یابد.

کاربران توجه داشته باشند این متن تنها ترجمه متن منبع است و لزوما نظر میهن بلاکچین نیست. بازار کریپتو بازاری بسیار پر ریسک است و کاربران قبل از هر اقدامی باید تحقیقات کامل را شخصا انجام دهند و مسئولیت اقدامات خود را بپذیرند. مطالب مطرح شده در این تحلیل به هیچ عنوان نباید توصیه خرید و فروش یا سرمایه‌گذاری تلقی شوند.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا